Що буде зі стадіоном "Локомотив", у який влучила російська ракета?

Що буде зі стадіоном "Локомотив", у який влучила російська ракета? Фото: facebook.com/fc.lokomotyv.ua/

В столиці точаться дискусії щодо подальшої долі стадіону "Локомотив", у який 23 січня 2023 року під час атаки на Київ влучила російська ракета. Орієнтовна  вартість всіх зруйнованих будівель спорткомплексу — близько 50 мільйонів гривень. Чи будуть "Локомотив" відновлювати?

Фото: стадіон Локомотив
Фото: wikipedia.org

Це тобі не НСК, але має багату історію 

Багато хто чув про стадіон "Лобановського", НСК "Олімпійський" або столичні футбольні клуби "Динамо" та "Арсенал", а от про майданчик, який колись відкрили на місці іншого поля для занять працівників залізничного вокзалу, дехто й не знає. "Локомотив" — футбольний стадіон, домашня арена однойменного футбольного клубу. Він розташований у Солом'янському районі міста. Його відкрили 2 серпня 1925 року й тоді він вміщував 1631 глядача — за сучасними мірками мало, але як є. Також перші два роки стадіон не мав конкретного найменування, тому у народі його називали "Желдором". Лише у 1927 році арена нарешті отримала першу власну назву — "Червоний залізничний стадіон". У 1933–1934 роках поле реконструювали й воно змогло приймати вже 10 000 глядачів. Згодом у 1935 році на з'їзді фізкультурників Південно-Західної залізниці вирішили створити ДСТ "Локомотив". Таку ж назву отримала й місцева футбольна команда. З 1938 року "залізничники" проводили матчі найвищого дивізіону чемпіонату СРСР з футболу. 

ФК "Локомотив" вважається найстарішим клубом у Києві. Його заснували 1919 року.  

Грали не довго, тому що у 1947 році команда втратила професійний статус. Відтоді столична арена приймала лише змагання за першість Києва, а також слугувала спортивною базою для підготовки молодих атлетів дитячо-юнацького футбольного клубу "Локомотив".  

1947 року команду розформували, її гравців перевели в клуб "Локомотив" у москві.  

Таким було життя арени до початку XXI століття. Оскільки Київ активно забудовують, а "нікому не потрібна арена" стоїть у центрі столиці, то на початку 2000-х приватні забудовники дуже хотіли її знести та звести на тому місці елітний фітнес-центр та декілька нових житлових комплексів.

Фото: facebook.com/fc.lokomotyv.ua/
Фото: facebook.com/fc.lokomotyv.ua/

Боротьба за землю продовжувалася, поки у 2011–2012 роках міська влада не провела реконструкцію стадіону, облаштувавши арену новими зручними пластиковими сидіннями на трибунах, а газон встелили штучним покриттям. Окрім основного поля розміром 104 на 68 м, за одними з воріт розмістили додатковий майданчик меншого розміру теж зі штучним покриттям, а навколо поля створили бігові доріжки. 

Фото: facebook.com/fc.lokomotyv.ua/
Фото: facebook.com/fc.lokomotyv.ua/

Повномасштабна війна 

23 січня 2024 року російська ракетна атака знищила головний корпус, в якому знаходилися роздягальні, спортивний зал та адмінкорпус футбольного клубу "Локомотив". Також тоді загинув лікар-реабілітолог та спортсмен-триборець Михайло Донський. За словами директора "Локомотива" Олександра Єгорова, будівлю не можна відновити: її фундамент потріскався, а офісні приміщення та спортивні споруди були майже повністю зруйновані. Це стосується і водопровідних та електричних мереж. Сховище, тренажерні зали та прилеглу територію затопило. До речі, у спортзалі комплексу тренувався дитячий баскетбольний клуб "Ведмеді", який належить уславленому українському баскетболісту, чемпіону НБА Станіславу Медведенку.

"Локомотив" — один з багатьох спортивних стадіонів, що зазнав руйнувань від початку повномасштабної війни. В Ірпені атаки росіян призвели до пошкоджень арени "Чемпіон", у Чернігові — стадіону імені Гагаріна. 

0 / 0

Щодня на "Локомотиві" тренується понад пів тисячі дітей залізничників і тимчасово переміщених родин, зокрема з Маріуполя, Мелітополя, Херсона. На щастя, в момент ракетної атаки дітей на території комплексу не було, — заявили тоді в Укрзалізниці.  

Аби допомогти зберегти команду та стадіон, українські зірки запустили флешмоб #unbreakableLoko. До акції доєдналися: відомий актор театру та кіно Володимир Гладкий, народні артисти України Павло Зібров та Ольга Сумська. Тоді вони закликали "допомагати "Локо" хто як може та розповідати всім про цю трагедію". Також клуб заручився підтримкою Міністерства молоді та спорту України. 

Директор "Локомотива" Олександр Єгоров в інтерв'ю журналістам розповів, що ранок 23 січня вся родина "Локо" запам'ятає надовго.

Жах. Офісних приміщень і спортивних споруд немає, розбиті навчальні й лікарські кабінети. Найбільшого, тотального руйнування зазнала наша спортзала — там не лишилося нічого. Вціліли трибуни, поля футбольні, волейбольні та мініполя, — поділився тоді Олександр Єгоров. 

Він додав, що до 105-річчя "Локомотива" керівництво планувало капремонт з реконструкцією.

Доросла ж команда під час цих подій проводила зимові збори, аби підготуватися до другої половини сезону. Після повернення головний тренер "Локомотива" Вадим Лазоренко вирішив шукати альтернативу:  

Ми проводимо тренування на орендованих локаціях. Звичайно, коли ми були в себе на рідному "Локо", то було комфортніше — рідні стіни. Але все це мотивує ще більше рости, змінюватись, робити нові кроки вперед, розвиватися і якісно виконувати свою справу, де кожен — на своєму місці. Хлопці вкотре доводять, що "Локо" воістину незламний, а ми маємо бути незламними разом з ним, — розповів журналістам Вадим Лазоренко.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Нове життя 

Після обстрілів тренувальний процес тимчасово призупинили. Але 23 червня 2023 року стався історичний момент: Укрзалізниця заявила про відродження найстарішого футбольного клубу Києва та його арени — "Локомотив". Тоді клуб залізничників пройшов атестацію на участь в змаганнях Другої ліги чемпіонату України з футболу та вперше за багато років повернув професійний статус.   

Фото: Локомотив
Фото: facebook.com/fc.lokomotyv.ua/ (праворуч Жан Беленюк, народний депутат України)

Клуб фінансується коштом партнерів та меценатів, а також за рахунок трансферів своїх вихованців. У бюджеті Укрзалізниці фінансування команди не передбачене. 

Сьогодні клуб продовжує поступово розвиватися та виступати у другому дивізіоні Української прем'єр-ліги. Наразі він посідає десяте місце у турнірній таблиці. Також працює юнацька академія. Вихованці "Локомотива" 2015 року народження брали участь у Championship 2023–2024 й пройшли груповий турнір, вигравши всі матчі у своїй групі та вийшли до фіналу турніру, де зустрілися з "Динамо Київ". Програли... Але якщо взяти до уваги обставини, це теж — досягнення. За словами директора клубу, "Локомотив" був, є і буде першою, головною командою залізничників. 

А що далі?

Зруйновані будівлі стадіону демонтували. Чи відбудують на цьому місті стадіон знову? Знайти тендер, за яким реконструюють арену, у системі ProZorro нам не вдалося. Спортклуб "Локомотив" підпорядковується регіональній філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Укрзалізниця", і останні тендери щодо поліпшення якості спортивного інвентарю тощо оголошувала ще 2020 року. Втім, в одній зі спільнот Солом'янського району місцеві жителі викладали світлини, на яких видно, як будівельна техніка згортає верхній шар асфальту та землі, щоб вирівняти ґрунт під облаштування нового покриття. У коментарях під дописом громадськість обурена тим, що роботи проводять під час війни, мовляв, кошти витрачають на другорядні речі, а не на оборонні цілі. А як ти думаєш, чи потрібно зараз відбудовувати "Локомотив"?   

Читай також: Як живе "Динамо Київ" під час війни 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації