Від Мікеланджело до Рокфеллера: історія першого гранту та як отримати його сьогодні

Від Мікеланджело до Рокфеллера: історія першого гранту та як отримати його сьогодні Фото: Pexels

Грант — це фінансова допомога, яка надається для реалізації певного проєкту. А чи знають історики, коли було видано перший грант? І як їх отримати зараз? "ТиКиїв" розібрався та залюбки поділиться знаннями з тобою!

Читай також: 7 грантів для молодих підприємців

Мікеланджело: геній чи грантоїд?

Пітер Брейгель Старший "Зведення Вавилонської вежі". Фото: commons.wikimedia.org

Грантова система має настільки прадавнє коріння, що визначити, хто саме був першим щасливчиком, що отримав грант, майже неможливо. У стародавніх цивілізаціях (грецьких, римських, єгипетських тощо) правителі та заможні люди часто підтримували коштами науковців, митців та поборників релігій. 

Своєрідними грантами вважається й перша організована благодійність тих часів. Чи не перший її приклад задокументовано у Вавилонії: цар Хаммурапі видав кодекс законів, що містив положення про допомогу вдовам, сиротам і злидарям, щоб не просто полегшти їх життя, але й сприяти розвитку.

Умова сучасних грантів — це звіт про витрачені кошти. А ось негласне побажання тодішнім грантоотримувачам — це уславлення свого "спонсора" в різний спосіб у витворах мистецтва, літературних творах чи готових витворах тощо.

Посмертний портрет Лоренцо Медічі, XVI сторіччя. Фото: commons.wikimedia.org

Відомим грантодавцем епохи Відродження був рід Медічі. Представники цієї олігархічної родини правили Флоренцією з XV по XVIII сторіччя. Вони були меценатами свого часу: щедро фінансували митців, аби ті творили без додаткових турбот. Кошти отримували, зокрема, Леонардо да Вінчі та Сандро Боттічеллі.

Лоренцо Медічі, відомий як Лоренцо Пишний, запросив молодого Мікеланджело пожити у своєму фамільному маєтку, де під патронатом правителя той вивчав колекцію давньоримських скульптур. У свиті Лоренцо були й інші видатні митці своєї епохи, які зростили майбутнього скульптора. У сучасному розумінні дарунки Медічі розцінюються як грант на освіту й наставництво.

Члени родини Медічі на фресці Беноццо Гоццолі, 1459 рік. Фото: commons.wikimedia.org

Рід Медічі підтримував Мікеланджело й після смерті Лоренцо Пишного. На початку XVI століття італійський скульптор працював над проєктами для пап Медічі, Лева X і Климента VII: серед них — капела Медічі у Флоренції. У композицію каплиці вмонтовані статуї Лоренцо II та Джуліано Медічі.

Статуя Лоренцо II Медічі. Фото: commons.wikimedia.org

Мікеланджело отримував своєрідні гранти й від Папи Юлія II, той не лише замовляв йому створення фресок, скульптур, усипальниць, капелл, але й покривав всі виробничі та побутові витрати майстра.

У березні 1505 року Юлій II викликав митця до Риму, аби обговорити проєкт власної гробниці у базиліці Сан-П'єтро-ін-Вінколі, — вона мала перевершити всі мавзолеї Давнього Риму. Договір уклали швидко — але добудувати усипальню вдалося лише 40 років по тому. 21 лютого 1513 року Папа Юлій II помер, і Мікеланджело мусив ще п'ять разів узгоджувати новий проєкт будівлі з його спадкоємцями. Скульптор завершив лише три статуї — "Мойсея", "Рахиль" та "Лію".

Гробниця папи Юлія II. Фото: commons.wikimedia.org

А ще 1508 року Папа доручив італійському скульптору розписати стелю Сикстинської капели у Ватикані. І культова фреска "Створення Адама" з'явилася саме завдяки патронату Юлія II. 

Фреска "Створення Адама". Фото: commons.wikimedia.org

Рокфеллер: грантодавець XX сторіччя

У XVI-XVII сторіттях культура грантів потроху набула сучасних обрисів. Європейські уряди почали надавати кошти на безповоротній основі. Королівський двір Англії часто виділяв гроші на розвідку та наукові дослідження: наприклад, Єлизавета I фінансувала мореплавні подорожі. Грантовим фаворитом королеви був мандрівник сер Волтер Релі: за кошт Британії він не раз навідувався до Нового Світу в пошуках багатств.

Ілюстрація "Перша люлька Релі в Англії". Фото: commons.wikimedia.org

XIX століття зміцнило грантову систему завдяки новоявленим фондам і трастам. Приміром, Смітсонівський інститут у США був заснований у 1846 році за кошти, виділені англійським науковцем Джеймсом Смітсоном. Це був чи не перший інституційний грант у світі, спрямований на освіту.

"Фортеця" — головна будівля Смітсонівського інституту. Фото: commons.wikimedia.org

А на зламі XIX та XX сторіч грантодавчу пальму першості тримав Ендрю Карнегі, американський мультимільйонер. Штати мають Бібліотеки Карнегі та "батьківщину інновацій" — Університет Карнегі-Меллон завдяки його статкам. 

А ось у XX сторіччі фактично сформувалася сучасна грантова система. Численні фонди й урядові установи підтримували грішми наукові дослідження та соціальні програми. Провідну роль відіграв Фонд Рокфеллера, заснований 14 травня 1913 року.

Портрет Джона Д. Рокфеллера. Фото: commons.wikimedia.org

Джон Девісон Рокфеллер був найвидатнішим філантропом Америки. Його фонд регулярно надавав гранти на підтримку освіти, науки, охорони здоров'я та мистецтва. Саме кошти Рокфеллера дали змогу побороти на півдні США аскаридоз — небезпечну гельмінтову хворобу, якою заражалися через червів-аскаридів. Для цього створили санітарну комісію, яка викорінювала недугу з 1909 по 1914 роки.

Грант від Фонду Рокфеллера отримала американська цитогенетикиня Барбара Мак-Клінток. Її дослідження генетичної транспозиції зрештою принесли їй Нобелівську премію з фізіології та медицини в 1983 році.

Барбара Мак-Клінток. Фото: commons.wikimedia.org

Інститут медичних досліджень Рокфеллера також фінансував дослідження Освальда Евері. Завдяки грошам магната американський біолог виявив, що ДНК — це спадковий матеріал. То була грандіозна подія в молекулярній біології.

Американський математик Клод Шеннон також не гребував грантами від Рокфеллера. Його стаття "Математична теорія зв'язку" в журналі американської телефонної компанії Bell System 1948 року зробила Шеннона відомим на увесь світ. А ще — заклала базу для сучасного цифрового зв'язку та стиснення даних.

Minivac 601 — електромеханічний комп'ютер Клода Шеннона. Фото: commons.wikimedia.org

Зокрема й завдяки гранту Рокфеллера ти сьогодні маєш доступ до Інтернету й читаєш цю статтю.

Сьогодення: як отримати грант?

Фото: Unsplash

Нині не треба оббивати пороги монарших дворів, щоб отримати грант. Тисячі меценатів та організацій готові допомогти талановитим стартаперам, науковцям, соціальним діячам та творчим особистостям.

Та не варто тішитися надіями, що фінансову допомогу роздають усім підряд. Отримати грант — це ціла наука.

Ці 3 кроки допоможуть тобі отримати кошти.

  • КРОК 1: Складання бізнес-плану
Фото: Unsplash

Єдиної мережі грантів на всі потреби немає. А отже, ти маєш чітко відповісти на питання, чого саме ти прагнеш досягти, та задля якої мети тобі потрібні гроші. Слід обміркувати всі деталі проєкту: кошторис, оренду приміщення, технічне оснащення, пошук та умови для персоналу, майбутні послуги, а також усі супутні проблеми та ризики. Це називається "бізнес-план" — письмовий документ, у якому ти вказуєш мету, стратегію й тактику своєї майбутньої справи.

Грантові програми нерідко мають конкурсну основу. Отож шукач коштів має відповідати вимогам грантодавця. В окремих програмах фінанси отримує лише один переможець. Тому аргументований бізнес-план та гарна ідея  — це найважливіше в проєкті. 

  • КРОК 2: Пошук грантової програми
Фото: Unsplash

Слід вибрати програму, яка дасть змогу втілити саме твої потреби. Задля цього доведеться з'ясувати, які наразі є гранти, чи актуальні вони, та які критерії їх отримання. Заявлена мета гранту "конектиться" з твоїми ідеями? Бінго! Подавайся!

Приміром, отримати кошти для власного бізнесу можна через урядовий проєкт "єРобота". Подати заявку можуть не лише досвідчені підприємці, а й молоді стартапери.

Нові грантові програми та корисну інформацію (курси, форуми, громадські ініціативи для молоді) розміщують навіть у соцмережах. Наприклад, радимо моніторити спільноту "Гранти, конкурси, стипендії" та її аналоги у Facebook.

  • КРОК 3: Подача документів
Фото: Unsplash

Навіть обравши програму, не слід забувати про всі юридичні аспекти: географію конкурсу, умови участі, кінцевий термін подання заявки, аплікаційні форми тощо. Найімовірніше, від тебе попросять подати заяву для участі та орієнтовний бюджет. Утім, грантодавець може запросити й іншу документацію. І все це — у межах дедлайну, тож не проґав! 

Фото: Unsplash

Бачиш, навіть Мікеланджело працював завдяки грантам, варто спробувати! І хто знає: може, саме ти станеш Рокфеллером нового покоління.  

Читай також: 9 геніальних речей, які винайшли у Києві 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації