Вірусний гепатит А: чи можливий спалах в Україні? Симптоми, профілактика та лікування

Вірусний гепатит А: чи можливий спалах в Україні? Симптоми, профілактика та лікування Фото: Getty Images

В Україні існує загроза поширення гепатиту А. Кілька тижнів тому перші випадки стали фіксувати на Вінниччині. Хворобу також зафіксували на Закарпатті, Дніпровщині, Львівщині, Івано-Франківщині та Тернопільщині. Київ знаходиться у зоні ризику поширення гепатиту А через активне переміщення людей між областями. 

Найбільш ураженим регіоном зараз є місто Вінниця. Зараз в місті 285 випадків захворювання на вірусний гепатит А, 46 людей ушпиталені, 135 одужали. Вже оголосили надзвичайну ситуацію щодо захворювання в області та перевели дітей в школах на дистанційне навчання, бо захворіли щонайменше 30 учнів.

Фото: Pexels
Фото: Pexels

Головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук відмічає, що попри те, що в області вже зафіксовано 12 випадків ураження гепатитом А, говорити про епідемічне поширення не варто, адже: "Немає зв'язку між ними ніякого".  

Також, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін у ранковому зверненні МОЗ зазначив, що триває  епідеміологічне розслідування спалаху вірусного гепатиту А, але наразі фахівці не знайшли спільного джерела захворювання в різних регіонах. Тобто в інших областях випадки зараження на гепатит А малоймовірно відбулися від контакту з іншими хворими. 

Що це за хвороба?

Це захворювання ШКТ, яке викликає вірус гепатиту А, також відоме як хвороба Боткіна. 

Вірус вражає печінку, викликає спочатку її запалення, але зрештою некроз — відмирання тканин. Це обумовлює загальну інтоксикацію та слабкість організму. Саме через дисфункцію печінки, найголовнішими симптомами хвороби є жовтяниця —  пожовтіння склер очей та взагалі всієї шкіри.

Фото
Фото: Getty Images

Діти переважно переносять гепатит А легше за дорослих, однак, оскільки вони можуть нехтувати правилами гігієни, то є у групі ризику ураження.

Які її симптоми?

Лікарі відмічають, що симптоми гепатиту А спершу дуже схожі на грип: підвищення температури тіла, слабкість, відмова від їжі, але згодом додаються симптоми отруєння: діарея, нудота, різкий біль в животі, особливо у правому підребер'ї, потемніння сечі, знебарвлення калових мас. Та найхарактерніші ознака — жовтяниця з'являється останньою

Це робить хворобу підступною — разом з довгим інкубаційним періодом, що триває до 45 діб. Людина вже може бути переносником вірусу, але ще не мати симптомів захворювання. 

Pexels
Фото: Pexels

Механізм передачі вірусу гепатити А — фекально-оральний, що характерно для вірусних захворювань ШКТ. Тобто при контакті з людьми загрозу становлять виділення від хворої людини: фекалії, сеча, блювотиння, якщо не дотримуватись базових правил гігієни: мити руки, їсти з індивідуальних тарілок/чашок тощо. Заразитись також можна аліментарним шляхом — через забруднену вірусом воду та харчові продукти.  

Лікарі зазначають, що зараз у Вінниці ушпиталені цілі родини саме через контактний спосіб передачі вірусу.

Найгірші наслідки та прогнози

Вірусний гепатит А не є хронічною хворобою й не може викликати загострення в майбутньому. Однак  лікування для неї не існує, лише симптоматичне: зниження жару, підтримка печінки, усунення наслідків зневоднення, спокій та відпочинок.

Якщо не виникає гострої печінкової недостатності, то хворого не ушпиталюють.

Фото
Фото: Pexels

Кількість летальних випадків при відповідному лікуванні не велика, але є групи ризику. Це лікарі та ті, хто взаємодіяли з хворими, діти, люди з хронічними хворобами.  

Як себе вберегти та що робити у випадку захворювання? 

Гепатит А є типовим вірусним захворюванням ШКТ для України. Локальні спалахи трапляються періодично під час повеней чи аварій на водогонах. Глобальних спалахів по всіх Україні не було.

Щоб вберегти себе — важливо дотримуватись загальних правил особистої гігієни: ретельно мити руки перед їжею, їсти з власного посуду в офісі, добре кип'ятити воду перед вживанням напоїв, користуватись антисептиком за потреби.

Купувати харчі лише в перевірених магазинах та на продуктових ринках, уникати точок стихійної торгівлі. Адже на ринках є лабораторна перевірка продуктів на прилавках, а в переходах — ні.

Оскільки лікування хвороби можливе лише симптоматичне, найкращим профілактичним захистом від гепатиту є вакцинація. При дотриманні курсу вакцинації, імунітет до гепатиту довічний. 

Paxels
Фото: Paxels

Повний курс вакцинації складається з 2-х доз. Однак для того, щоб вберегти себе та для зупинки епідемічного спалаху — достатньо вакцинуватись хоча б 1-ю дозою.

В Україні зараз є 2 вакцини: "Хаврікс" — моновакцина для дорослих та дітей і "Твінрікс" — комплексна від гепатиту А та В.

До того ж фахівцям ще не вдалося з'ясувати джерело поширення вірусу. Досліджують воду з водогонів, харчові продукти на міських ринках та стихійних точках продажів. Однак наразі, коли ситуація досягла рівня епідемічної небезпеки, головним джерелом вірусу є хворі на нього люди. 

Якщо ви відчуваєте характерні симптоми захворювання: пожовтіння склер очей чи загальне пожовтіння шкіри, слід відразу звернутись до сімейного лікаря!

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації