Нова "Мрія" для України

Нова "Мрія" для України Фото: Архів "ТиКиїв"

Один із символів України — надважкий транспортний літак "Мрія", створений 1988 року в СРСР київським КБ ім.Антонова (нині українське державне підприємство "Антонов"). На жаль, у 2022 році цей велетень та володар безлічі рекордів згорів від снарядів окупантів. Однак є надія, що в українців буде нова "Мрія". Ціна питання — від 120 млн до 3 млрд доларів. Що зараз відомо про відбудову славетного літака? 

Фото: Getty images
Фото: Getty images

Що особливого в "Мрії"?

Ан-225 "Мрія" розробляли під керівництвом генерального конструктора Петра Балабуєва та головного конструктора Віктора Толмачова. Всього за 3,5 року будівництво цього гіганта було завершено. Ще на стадії розробки проєкту планували підготувати варіант транспортного літака Антонова Ан-124 для спеціального транспортування радянських космічних кораблів типу "Буран", а також компонентів ракетної системи "Енергія". Але потім космічна тема забулася.  

"Мрія" — найбільший за габаритами і найважчий вантажопідіймальний літак у світі. Перший політ він здійснив 21 грудня 1988 року, а в експлуатації перебуває з 1989 року. В експлуатацію введено лише один екземпляр літака Ан-225, другий так і не був зданий.

​Фото: naked-science  ​
Фото: naked-science

7 лютого 2024 року виповнюється 118 років від дня народження видатного авіаконструктора, талановитого вченого, засновника літакобудівного підприємства Олега Костянтиновича Антонова. До історії світової авіації він увійшов як створювач славетних планерів та літаків, у тому числі народного улюбленця Ан-2 та всесвітньовідомих велетнів Ан-22 "Антей" та Ан-124 "Руслан". 

Після розпаду СРСР і ліквідації програми "Енергія" літак "Мрія"не підіймався у повітря, згодом з нього почали знімати й обладнання. Але на початку 2000-х його відновили й використовували для доставлення вантажів до 200 тонн. У 2009 році був встановлений світовий рекорд з перевезень — 253,8 тонни. Загалом Ан-225 — володар 240 світових рекордів. Але в Україні не так багато міст мають аеропорт, де міг би приземлитися та обслуговуватися такий літак. Тому найчастіше "Мрія" базувалася в аеропорту Гостомель (Київська область). 

Якщо уявити "Мрію" живим організмом, то вона була б людиною майбутнього. Після 1982-го року ми чітко розуміли, що "Мрія" мала бути обов'язково. Побачивши "Мрію" як перспективу, ми почали мислити ширше. Це праця велитенського колективу, — згадував провідний інженер-технолог проєкту Віктор Войцеховський. 

Фото: Getty images
Фото: Getty images

 

Якою буде нова "Мрія"?

20 травня 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив про плани добудувати другий Ан-225 на заміну знищеному літаку.

У цьому випадку це питання не грошей, це питання амбіцій. До нас звертався "Укроборонпром", колектив "Антонова". Це питання іміджу нашої держави та всіх чудових професійних льотчиків, які загинули на цій війні, — пояснив Зеленський.

У ДП "Антонов" заявили, що цей проєкт здійснюватиметься в широкій міжнародній кооперації, за участі провідних компаній та підприємств глобальної авіаіндустрії. Зі слів генерального конструктора ДП "Антонов" Владислава Власика, нова версія літака АН-225 буде потужнішою за попередника, але водночас значно легшою. Відзначається, що міжнародні донори готові виділяти на це кошти, а літак найімовірніше буде створений на базі свого попередника. Зі знищеного літака зняли цілі деталі, які надалі встановлять у новий. Ззовні літак змінювати не планують, а всередині повітряне судно оснастять сучасним обладнанням. Тут можуть бути складнощі, оскільки пілотажну систему та систему керування двигунами потрібно розробляти з нуля. Є проблема і з двигунами Д-18. AT "Мотор Січ" давно їх зняло з виробництва, а новий такий двигун коштуватиме понад $20 млн. А їх потрібно шість. Як вихід — встановити двигуни, які були використані на літаках Ан-124 "Руслан".

Отже, вартість відбудови "Мрії" може сягнути мільярдів доларів. Експерти з "Укроборонпрому" оцінили проєкт від 120 млн до 3 млрд доларів, а ДП "Антонов" — від 250 до 300 млн доларів. Небайдужі люди зі всього світу продовжують надсилати кошти до фонду на відновлення "Мрії". В "Антонов" пообіцяли, що їх використають винятково для реалізації проєкту з відбудови літака. Коли буде реалізована програма наразі невідомо. 

До проєкту долучився також засновник компанії Virgin Galactic, мільярдер Річард Бренсон. Під час його візиту до аеропорту Гостомеля з ним оперативно обговорили співпрацю у космічній галузі та проєкт будівництва нового літака "Мрія". За словами нардепа Давіда Арахамії, Бренсон висловив готовність допомагати "всім, чим зможе".  

За даними видання Bild, з 2022-го року аеропорт Лейпциг/Галле почав допомагати збирати кошти на реконструкцію зруйнованого Ан-225.

До проєкту відбудови літака долучилися навіть розробники комп'ютерних ігор. Тому у 2023 році "Антонов" та Microsoft уклали ліцензійний договір на право використання торговельної марки Ан-225 "Мрія". Microsoft звернулася  до ДП "Антонов" з ініціативою відродити в цій грі Ан-225, максимально наближеним до оригіналу. Тому зараз кожен охочий  може відчути себе пілотом найбільшого літака у світі, граючи в Microsoft Flight Simulator.

Також компанія Microsoft вирішила направити усі кошти від продажу доповнення Mryia add-on у Microsoft Flight Simulator на спеціальний рахунок для відбудови Ан-225.

Скриншоти з гри Microsoft Flight Simulator:

0 / 0

Звичайно, є скептики, які впевнені, що нового літака "Мрія" ніколи не буде. 

Для нас вона стала Марусею. У цьому слові вся любов працівників до "Мрії", яку відчували усі — від робітників до льотчиків. "Мрію" створила одна велика сім'я авіабудівників. Це гордість бути причетним до створення надвеликого літака. Таких літаків більше не існує і не буде існувати. Ніхто і ніколи не зможе відтворити "Мрію" та перевершити наші досягнення, — коментує директор програми надважких транспортних літаків Геннадій Сільченко. 

Будемо сподіватися, що колись у нашому небі з'явиться нова "Мрія". Як думаєте, чи буде відбудовано новий найбільший літак у світі? Пишіть свої думки у нашому Телеграм-каналі.  

Цікаві факти

  • "Мрія" стала першим літаком Ан із застосуванням поліуретанової фарби. Загальна вага лакофарбового покриття — близько 900 кілограмів. 
  • Мало хто знає, але назву "Мрія" на борт нанесли в останню ніч перед викочуванням літака з цеху.
  • Екіпаж літака — 6 осіб, розмах крил — 88 м, довжина — 84 м, висота — 18 м, порожня вага — 250 т, при повному завантаженні — 640 т, швидкість — 850 км/год, політ — 15 400 км, з вантажем 200 тонн — 4000 км, стеля — 12 км.

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації