Золотий танк для Порошенка і велосипед для Зеленського: що можна побачити в Музеї подарунків Президентам України

Золотий танк для Порошенка і велосипед для Зеленського: що можна побачити в Музеї подарунків Президентам України Фото: old.nas.gov.ua

"ТиКиїв" продовжує знайомити з найцікавішими музеями столиці. Як створився Музей подарунків Президентам Україні та що є серед його експонатів? Зараз розкажемо!

Бути Президентом України, звісно, почесно. Але приймати приватні подарунки, перебуваючи на цій посаді, не можна. Точніше, приймати можна, а от зберігати в себе — ні. Тому 1996 року тодішній Президент України Леонід Кучма заснував Фонд Президентів України, одним із підрозділів якого і є Музей подарунків Президентам України.

Розташований фонд, а отже, і музей, на території Національної бібліотеки України ім. Вернадського.

Серед подарунків Президентам — витвори мистецтва, поробки, навіть дитячі малюнки.

Гільзовий тризуб на дерев’яній платформі. Фото: old.nas.gov.ua

Працівники музею кажуть, що раніше серед подарунків часто траплялися скляні сувеніри, глобуси, макети кораблів і ракет. Їх зараз майже немає, проте так само багато флешок, ручок, блокнотів, краваток, посуду й національного одягу, серед якого — навіть шкарпетки. І багато хто вважає за потрібне подарувати Президентові України вишиванку чи вишиту річ.

Один з останніх дарунків Володимиру Зеленському — ікона Святого Георгія, намальована солдатами на кришці ящика для снарядів.

Фото: old.nas.gov.ua

Звісно, багато чого дарують лідери й члени делегацій країн. Є серед подарунків Президентам і коштовності, але їх передають до музею Національного банку України або до Національного музею історії України.

Кому — що?

Оскільки музей з’явився за каденції Леоніда Кучми, то Леоніду Кравчуку тут присвячено найменше експонатів. Проте вони є: наприклад, люлька із зображенням Богдана Хмельницького або портрет молодого Кравчука на барикадах чи дерев’яна ваза із зображенням Леоніда Макаровича.

Фото: old.nas.gov.ua

А от Леонід Кучма, який перебував на посаді два терміни поспіль, став найбільшим постачальником експонатів для музею.

Тут зберігаються подаровані йому картини, посуд, одяг, сувеніри, відзнаки.

"Квиток № 1" презентований Кучмі Укрзалізницею під час відкриття "Столичного експреса".

Люкс-копія Пересопницького Євангелія, на якому Президент України присягає під час інавгурації. Фото: old.nas.gov.ua

Величезний килим ручної роботи із зображеннями 12 президентів тодішнього СНД подарований Леоніду Даниловичу Президент Республіки Таджикистан Емомалі Рахмон.

Звісно, дарувальники враховували музичні уподобання Кучми: тут є, наприклад, комплект обладнання для гри на гітарі.

Фото: old.nas.gov.ua

Учасники української експедиції в Гімалаях подарували Леонідові Даниловичу композицію з каменів підкорених вершин світу, а футболісти київського "Динамо" — "золоту" бутсу. А ще хтось — шахи ручної роботи, на яких українські козаки грають із турками.

Фото: old.nas.gov.ua

Є тут і подаровані Кучмі — боксерська рукавичка, макет каравели "Нінья" Христофора Колумба, картина з крилець метеликів і макет ракети-носія Cyclone-4 від конструкторського бюро заводу "Південмаш", де Кучма був гендиректором.

Фото: old.nas.gov.ua

Дворучний меч подарував тодішній Генпрокурор Михайло Потебенько в день 60-річчя Кучми.

Завдяки Віктору Ющенку в музеї з’явилися речі з українською народною символікою: вишиванки, булави, посуд, рушники й навіть герб Османської імперії.

Копія булави з церемонії інавгурації Президента України. Оригінал зберігається в кабінеті Президента. Фото: old.nas.gov.ua

Віктору Януковичу найчастіше дарували картини, а ще — ексклюзивні статуетки, ікони, сервізи з ручним розписом, сувеніри, пов’язані з Євро-2012 — наприклад, факел Олімпійських ігор-2012.

Є серед презентів Януковичу й кришталева боксерська рукавиця, глобус, що сам обертається, картини з бурштину, ручка від Президента Хорватії та книга експрем’єра Великої Британії Тоні Блера з його підписом.

Фото: old.nas.gov.ua

Серед цікавих подарунків Петру Порошенку — пазл "повернемо Крим і Донбас" та золотий танк від Львівського бронетанкового заводу.

Фото: old.nas.gov.ua

Володимиру Зеленському, зрозуміло, найчастіше дарують речі, пов’язані з війною.

Проте є тут і велосипед від Президента Естонії — не як натяк на героя серіалу "Слуга народу", а як популярний в Естонії транспорт.

Фото: old.nas.gov.ua

Але до Музею подарунків потрапляють не всі презенти для Глав держави: частина зберігається в Офісі Президента чи навіть Маріїнському палаці.

Наразі в музеї близько 2000 експонатів — звісно, частина з них залишається в сховищі. Періодично музей влаштовує тематичні виставки.

Картина з крилець метеликів. Фото: old.nas.gov.ua

Щоби переглянути експозицію, потрібно лише прийти до Бібліотеки ім. Вернадського й отримати разову перепустку. А зараз співробітники музею працюють над оцифровуванням експонатів, щоб в перспективі можна було здійснювати віртуальну екскурсію.

А поки заплануй візит до Музею подарунків Президентам України —  там є на що глянути!

Читай також: Музей грошей України: копійка гривню береже, а банк — зберігає

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації