7 фільмів з Аленом Делоном, які варто подивитися кожному

7 фільмів з Аленом Делоном, які варто подивитися кожному Фото: Кадр із фільму "На яскравому сонці"

Світ кінематографа зазнав непоправної втрати — 18 серпня на 89-му році помер Ален Делон, одна з найяскравіших зірок світового кіно. Його унікальна манера гри назавжди змінила обличчя кінематографа, залишивши слід у роботах таких видатних режисерів, як Рене Клеман, Жан-П'єр Мельвіль та Лукіно Вісконті. Його зовнішність зачаровує, його харизма вражає! На честь пам'яті актора ми зібрали 7 фільмів за участю Алена Делона, які варто подивитися кожному шанувальнику кіномистецтва.  

"На яскравому сонці" (1960)

Цей фільм Рене Клемана став справжнім проривом у кар'єрі молодого Делона. Актор блискуче втілив образ Тома Ріплі, харизматичного шахрая, який заради багатства готовий піти на вбивство. Стрічка не лише принесла Делону світову славу, але й продемонструвала його неймовірну здатність втілювати складні, неоднозначні характери. Його гра в цьому фільмі вражає своєю глибиною та психологізмом, показуючи всю багатогранність таланту молодого актора.

Що цікавого? Це перша постановка роману Патриції Хайсміт "Талановитий містер Ріплі". Мало кому відомо, що спочатку Тома Ріплі мав зіграти Жак Шарр'є — майбутній чоловік Бріжіт Бардо. Він був на піку популярності після успіху фільму "Ошуканці" у 1958 році. Але наміченим зйомкам передувало знайомство з актрисою та секс-символом Франції — Бріжіт під час знімання стрічки "Бабетта йде на війну". Незабаром вона стала його дружиною і майже відразу завагітніла. Це змусило Жака Шарр'є присвятити себе родині і згодом розбиратися із судовими позовами від продюсерської компанії. В результаті роль дісталася Делону і картина стала прохідним квитком Алена у велике кіно, адже раніше фільми з ним вважалися просто стрічками з "тим гарним хлопцем". 

"Рокко та його брати" (1960)

У цій епічній драмі Лукіно Вісконті Делон зіграв одну зі своїх найбільш зворушливих ролей — Рокко Паронді, самовідданого юнака, який намагається врятувати свою сім'ю від розпаду. Чотири брати вдаються до злочинів, ситуація погіршується, коли Рокко та один з його братів закохуються в одну й ту саму дівчину. Фільм став класикою італійського неореалізму і показав глибину акторського таланту Делона. Його гра сповнена емоційної інтенсивності та щирості, що робить образ Рокко незабутнім. 

Що цікавого? Це масштабна, майже тригодинна епопея про сім'ю мафіозі, яка, на думку багатьох, стала основою та натхненням для іншої саги — "Хрещений батько" Френсіса Форда Копполи, яка вийшла на екрани 12 років потому, "Рокко та його брати" стала другим великим проривом Алена Делона як актора після картини "На яскравому сонці". 

"Самурай" (1967)

Жан-П'єр Мельвіль створив цей шедевр кримінального жанру, в якому Делон зіграв холоднокровного вбивцю Джефа Костелло. Мінімалістична гра актора та стильна режисура Мельвіля зробили "Самурая" культовим фільмом, який вплинув на багатьох кінематографістів наступних поколінь. Делон створює образ майже без слів, використовуючи лише свою неймовірну харизму та виразну міміку. Ця стрічка стала еталоном стильного кримінального кіно і показала Делона як справжню ікону стилю.

Що цікавого? Сцена, в якій Делон одягає капелюх у фільмі "Самурай", по праву посідає місце в "архіві" культових в історії кінематографа. Спілкування за допомогою кількох слів — дуже складне завдання, і Делон легко впорався з ним, використовуючи мову тіла, щоб втілити характер персонажа. 

"Басейн" (1969)

Психологічний трилер Жака Дере, в якому Делон знявся разом із Ромі Шнайдер, став одним із найбільш знакових фільмів 1960-х років. Історія про письменника та його подругу, чий відпочинок перетворюється на небезпечну гру, дозволила Делону продемонструвати всю глибину свого акторського діапазону. Фільм вражає атмосферою напруги та еротизму, а хімія між Делоном та Шнайдер просто електризує екран.

Що цікавого? Це четвертий з п'яти фільмів, в яких Ален Делон та Ромі Шнайдер грали разом у 1958-1972 роках.
Після розлучення з Делоном Ромі Шнайдер у 1966 році вийшла заміж за режисера Гаррі Майена і покинула кінематограф, щоб виховувати сина. Однак, коли Делон запропонував, щоб вона зіграла роль у фільмі "Басейн", вона погодилася. У своєму інтерв'ю 2011 року Ален Делон сказав, що не може переглядати цей фільм, оскільки його колишня кохана Ромі Шнайдер та хороший товариш Моріс Роне передчасно померли за трагічних обставин. 

"Борсаліно" (1970)

У цьому гангстерському фільмі Делон зіграв разом з іншою легендою французького кіно — Жаном-Полем Бельмондо. Історія про двох хуліганів Франсуа Капелла і Рокка Сіффреді, які стають авторитетами кримінального світу Марселя 1930-х років, показала Делона в образі харизматичного та безжального гангстера. Фільм приголомшує своєю стильною атмосферою, захопливим сюжетом та блискучою грою двох суперзірок французького кіно. У фіналі Франсуа Капелла хоче залишити кримінальну діяльність і виїхати до Італії разом зі своєю коханою, але гине, розстріляний невідомими гангстерами. Сіффреді підхоплює його на руки. Останнє, що Франсуа встигає йому сказати: "Ось бачиш, Рок … Удачі не існує".

Що цікавого? Слово "Борсаліно" є назвою найстарішої в Італії компанії з виробу капелюхів. Згодом "борсаліно" стали називати членів італійської та французької мафії, через схильність носити капелюхи цієї торгової марки. У 1974 році було знято продовження фільму — "Борсаліно і компанія". Оскільки герой Бельмондо гине у фіналі першої частини, в ньому знімався один Ален Делон. У героїв стрічки були реальні прототипи — Поль Карбон і Франсуа Спіріто, марсельські бандити 1930-х років. А відомий італійський порноактор Рокко Сіффреді запозичив свій псевдонім у персонажа Алена Делона.

"Сицилійський клан" (1969)

Фантастичне тріо у головних ролях — Жан Габен, Ліно Вентура та Ален Делон. Досвідченого грабіжника (Делон) заарештували, йому загрожує смертна кара. Але сицилійська мафія, яка домінує і у Франції, допомагає йому втекти. Персонаж Делона пропонує голові клану (Габен) викрасти унікальну колекцію коштовностей з ювелірної виставки, щоб він зміг виїхати з країни. План пограбування амбітний, на хвості комісар поліції (Вентура), а грабіжник при цьому примудряється закрутити роман із дружиною старшого сина боса. З усього видно, що нічим хорошим ця історія закінчитися не може…

Що цікавого? Це кримінальна драма Анрі Вернея за однойменним романом Огюста Ле Бретона, продажі якого після виходу стрічки злетіли до небес. Огюст Монфор, який взяв свою кримінальну кличку "Бретонець" як літературний псевдонім, за першою професією був злодієм та картковим шулером. Він не романтизував кримінальний світ, а показував його з усіма підставами та зрадами, брудом і моральним падінням.

"Мосьє Кляйн" (1976)

У цій драмі Джозефа Лоузі, дія якої відбувається під час нацистської окупації Франції, Делон зіграв антиквара Роберта Кляйна, вправного ділка, який скуповує за вигідною ціною витвори мистецтва у євреїв, які змушені залишити Париж після нацистської окупації. У не обтяженого муками совісті бізнесмена справи йдуть вгору: грошей більшає, коханка в наявності і жодних причин для смутку. Проте зовсім несподівана обставина все псує: у місті з'являється його повний двійник за ім'ям та прізвищем. І складність для ділка у тому, що цей "двійник" — єврей. Поліція незабаром виявляє особливий інтерес до персони бізнесмена, адже вона підозрює, що саме він і є цим таємничим євреєм. Фільм став одним із найбільш серйозних та глибоких у кар'єрі актора, підіймаючи важливі теми ідентичності та моральної відповідальності. Гра Делона тут вражає своєю тонкістю та нюансами. 

Що цікавого? Світова прем'єра фільму відбулася у травні 1976 року на 29-му Каннському кінофестивалі, де він брав участь в основній конкурсній програмі. У 1977 році стрічка отримала 3 нагороди премії "Сезар" — за найкращий фільм, найкращу режисуру, найкращі декорації та була номінована ще у 4-х категоріях. 

Фото: Getty Images

Ален Делон залишив нам багату кінематографічну спадщину, яка продовжує захоплювати. У фільмографії актора понад 90 фільмів найвідоміших режисерів. А у 1964 році Делон створив власну кіностудію під назвою Delbeau Productions, він є продюсером більш ніж 30 картин. Його талант та харизма назавжди залишаться з нами, продовжуючи надихати нові покоління глядачів, акторів та кінематографістів.

Читай також: 10 фільмів кіностудії ім. О. Довженка, якими ми пишаємося  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації