Київські ресторани-довгожителі: у 18 років все тільки починається
На гастрономічній мапі Києва регулярно з’являються нові заклади. Багато рестораторів прагнуть здивувати подачею страв, інтер’єром та різними фішками… Проте ринок диктує свої умови — не всі витримують випробування десятиліттями. "ТиКиїв" завітав до київських ресторанів, які працюють понад 18 років, їх можна назвати довгожителями. Розповідаємо в матеріалі, за що їх люблять гості.
Філін
Перше кафе "Філін" відкрили в 1993 році неподалік від станції метро Звіринецька (колишня Дружби народів), а "Філін" на Куренівці приймає гостей з 2000 року й до сьогодні.
Ми поспілкувалися з директором закладу — Володимиром Миколайовичем Діденко, і він розповів, що відкрив кафе випадково. На Куренівці у 2000-их був бізнес-центр, і його директор одного дня запропонував Володимиру Миколайовичу там приміщення під кафе, але він не одразу погодився. Згодом заклад з форматом їдальні, де зручно пообідати в перерві, набув неабиякої популярності серед офісних працівників.
На питання, за що люди роками обирають цей заклад, засновник відповів, що зробив ставку на талановитих кухарів, смачну й зрозумілу кухню й правильну кадрову політику, — Діденко цінує професіоналів.
Щодо їжі, то асортимент в закладі великий — від солянки, пасти з морепродуктами, млинців з лососем до суші-торта. Два гарбузових крем-супи, локшина з куркою, овочами та соусом теріякі, два томатних соки, фарширована куряча котлета і салат "Веселка"обійшлися нам в 439 грн.
- ДЕ? Провулок Куренівський, 19/5.
- КОЛИ? Понеділок-п’ятниця з 08:00 до 17:00
Хан Юуан
Цьому китайському закладу у 2024-му виповнилось 19 років! Інтер’єр в "Хан Юуан" мінімалістичний, скатертин на столах немає (як і міцного алкоголю в меню). Головне тут — їжа.
Засновник закладу — китаєць Дун Пін, який навчався в НАУ, і разом зі своїм одногрупником взимку 2005-го вирішив відкрити кафе. З часом хлопець продовжив справу сам.
"Китайська кухня має яскраво виражені регіональні відмінності. Прийнято виділяти північну та південну, в "Хан Юуан" пропонують північну. Ще на початку роботи, коли я побачив, що гостей стає дедалі більше, вирішив: потрібно запросити китайського кухаря Вашу, який вдосконалить меню. Ця унікальна рецептура в закладі збереглась й до сьогодні. Чи планую відкрити свій заклад ще й в Китаї? Звісно, але всьому свій час", — каже Дун Пін.
Отже, ми спробували тут курку Гу-Лао в кисло-солодкому соусі з ананасами (290 грн). Але фаворитами стали кальмари Те Бен з овочами (350 грн), а також пательня з морепродуктами Те Бен (330 грн). Подача чудова, порції величезні.
"Хан Юуан" знаходиться в гуртожитку Національного авіаційного університету (неподалік від клубу Forsage) на Солом’янці.
- ДЕ? Вулиця Ніжинська, 12. З 12:00 до 21:30. Вівторок — вихідний.
Vesuvio pizza
Легендарна піцерія Vesuvio на Рейтарській працює з 1994 року. А скільки до цього було пригод у Мирона Спольського — засновника закладу...
Я переїхав з Канади в Естонію у 1988 році, яка на той час була в складі СРСР. Там знайомий запросив мене долучитися до бізнесу. І одним з напрямків була піцерія, справи якої йшли, м’яко кажучи, не дуже добре. В 1991-му з’явилась можливість звідти перевезти все обладнання до Києва, що ми з командою й зробили. Згодом знайшли приміщення, проте на реєстрацію закладу знадобився майже рік, — каже Мирон Ярославович.
На запитання, чому в киян і гостей столиці Vesuvio багато років залишається фаворитом, він відповів, що не аби яку роль грає незмінна рецептура піци.
Цікаві факти:
- У Vesuvio з самого відкриття можна було приходити з маленькими дітьми, що на той час в багатьох закладах не вважалося нормою;
- Обслуговування від початку було українською;
- Це один із перших столичних закладів, який запустив доставку;
- Піцерія від початку була pet friendly;
- З 1990-х у закладі діяло правило: "Не доїли? Спакуємо з собою";
- Тут відмовились від зали для паління ще до того, як набуло чинності законодавство про заборону куріння у громадських місцях;
- Щодня ранок у кухарів Vesuvio починається з виготовлення тіста власноруч, а це — 60 кг!
- Тут найближчим часом планують ремонт. За словами Мирона Ярославовича, буде цікавий та сучасний формат, але не гіпстерський.
Щодо прайсу — імбирно-цитрусовий чай обійдеться в 100 грн, м’ясна піца стартує від 210 грн.
- ДЕ? Рейтарська, 25
- КОЛИ? 10:00-21:00
Театр кави KAFFA
Все почалося з "Каффи" у провулку Т. Шевченка в 1998 році. Одна з фішок закладу: тут закуповують зелені зерна кави й обсмажують їх самостійно.
У 2005 році відкрився другий заклад — на Подолі — театр кави KAFFA, де вибір напоїв став різноманітнішим: тут можна обрати, як саме буде приготований твій улюблений напій: у гейзері, кавоварці френч-прес, турці чи еспресо-машині.
В Театрі Кави "Каффа" представлено понад 20 сортів арабіки. Директорка закладу Юлія Володимирівна Кубрак розповіла нам, що гості часто обирають фермерську, екологічно чисту каву, до прикладу — сорту Бурунді. Не менш популярна фірмова кава "Каффа", яка складається з декількох найкращих відбірних арабік.
За роки існування кав’ярень серед сортів арабіки з регіонів, що мають світову славу, засновники обрали ті, що найбільш смакують гостям. Але, на жаль, час диктує свої правила, і елітні види арабіки, до прикладу, Гаваї Кона, Ємєн Мока Матарі та деякі інші, нині в Україну не постачають. Проте засновникам вдалось знайти якісну каву, вирощену у невеликих фермерських господарствах Східної Африки.
Ми бачимо, що гості призначають у нас важливі зустрічі, святкують сімейні події, зустрічаються з коханими, влаштовують дружні посиденьки... У багатьох з "Каффою" пов’язані теплі приємні спогади, і нашу команду це тішить, — додає каже директорка закладу.
Власники ж називають себе людьми не публічними, проте закоханими в каву.
Кава Каффа (сильно обсмажена) коштує 97 грн, кава по-східному — від 83. Запіканка — 89 грн.
- ДЕ? Вул. Григорія Сковороди, 5.
- КОЛИ? Пн: з 11:00 до 21:00, вт-пт: з 10:00 до 21:00, сб-нд: з 10:00 до 21:00; Провулок Тараса Шевченка, 3. Пн: з 11:00 до 21:00, вт-пт: з 10:00 до 21:00, сб-нд: з 10:00 до 21:00
Очеретяний кіт
"Доброго вечора, заходьте в гості", — вигукнув нам колоритний чоловік, який сидів за мангалом в Гідропарку. Як виявилось, це Віталій Попік — засновник кафе "Очеретяний кіт". Один з його закладів (теж "Очеретяний кіт") згорів у 2020-му, і якби не цей прикрий факт, кафе б цього року виповнилося 23 роки. Проте Віталій не опустив руки, і відкрив ще одну точку — теж в Гідропарку, ось з таким панорамним видом на Дніпро.
Він розповів, що закінчив торговельний інститут в Києві й паралельно шукав себе: в роздрібній торгівлі, допомагаючи в бізнесі друзям в Херсонській області, так поступово дійшов й до своєї справи. Наразі в команді "Очеретяного кота" працює 5 людей. Серед них колоритна офіціантка Галя, яка пригостила нас настоянками. З їжі спробували картоплю та хачапурі. За все вийшло 160 грн. Проте одна з основних страв закладу — шашлик.
В Google-відгуках є й досить низькі оцінки "Очеретяному коту", проте факт залишається фактом: в теплий період року в "Коті" завжди багато людей. Тут смачно, прекрасний вид на Дніпро і правий берег Києва, а також доступні ціни.
ДЕ? Гідропарк, Венеціанський острів
КОЛИ? П'ятниця-неділя з 13.00 до 19.00