Як оформити допомогу при усиновленні дитини: пояснює Мінсоцполітики

За даними Мінсоцполітики, у 2024-му українці всиновили найбільше дітей за останні п’ять років. Названі батьки мають право на отримання грошової допомоги при усиновленні — пояснюємо, як це зробити.
Читай також: Як усиновити дитину та знайти з нею спільну мову
Торік в Україні усиновлено 1270 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. 1268 з них усиновили українські родини. У Мінсоцполітики зауважили: це майже дорівнює цифрам до повномасштабної війни, коли дозволялося міждержавне усиновлення, і дітей адоптували як українці, так і іноземці.
Для порівняння:
- 2024 — 1270 дітей (з них 1268 усиновлено громадянами України, двох дітей іноземцями);
- 2023 — 927 дітей (з них 926 усиновлено громадянами України, одну дитину іноземцями);
- 2022 — 752 дитини (з них 643 усиновлено громадянами України, решту іноземцями);
- 2021 — 1354 дитини (з них 1082 усиновлено громадянами України, решту іноземцями);
- 2020 — 1239 дітей (з них 992 усиновлено громадянами України, решту іноземцями).

Зауважимо, що під час воєнного стану усиновлення іноземцями дозволене лише в таких випадках:
- усиновлювач є родичем дитини;
- усиновлювана дитина є братом чи сестрою дитини, яку родина усиновила раніше.
Дітей, які залишаються без батьківського піклування, найчастіше беруть під опіку люди з близького кола: родичі, друзі сім’ї. Ще частина дітей потрапляє в прийомні сім’ї. Фактично більшість дітей не виходять з сімейного середовища в інституційний догляд і до повноліття зростають у родині. Водночас усиновлення — це можливість для дитини отримати сім’ю назавжди, — каже міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Урядовиця додає, що в інституційних закладах України досі залишаються діти, які потребують родини. Тому розвиток усиновлення, як і сімейних форм виховання, є одним із пріоритетів держави. Це стосується й допомоги усиновлювачам.
Як оформити допомогу
У міністерстві нагадали, що усиновлювачі дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, мають право на отримання допомоги при усиновленні. Розмір допомоги та графік виплат такі самі, як при народженні дитини.
Нині загальна сума — 41 280 грн на одну дитину, з яких 10 320 грн виплачується одноразово, а решта суми — рівними частинами впродовж 36 місяців.

Допомога призначається на кожну усиновлену дитину на підставі рішення суду про її усиновлення. Та є умова: звернутися по допомогу треба не пізніше 12 місяців з дати набуття законної сили рішенням суду.
Якщо дитину усиновило подружжя, допомога нараховується одному з них на їхній розсуд. Якщо усиновила одна особа — допомогу отримує вона. Особа, що звертається за допомогою при усиновленні, має бути громадянином/громадянкою України та постійно проживати на її території.
Подати заяву на призначення допомоги при усиновленні дитини можна офлайн до місцевого органу соціального захисту населення, ЦНАПу або онлайн на порталі "Дія". Як?
Як подати заяву офлайн
До заяви встановленого зразка, яка заповнюється на місці, потрібно додати:
- копію свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини;
- копію рішення суду про усиновлення дитини.
Під час подання заяви усиновлювач/ка має показати паспорт або інший документ, який посвідчує особу. Якщо адоптує подружжя — заяву подає хтось із них.

Як подати заяву через "Дію"
Заява на призначення допомоги при усиновленні дитини подається за посиланням. Алгоритм такий:
- Натиснути кнопку "Подати заяву" та авторизуватись.
- Вказати дані дитини або дітей, на яких має бути призначено допомогу.
- Обрати спосіб отримання допомоги.
- Вказати дані про судове рішення про усиновлення.
- Підписати заяву електронним підписом або Дія.Підписом та надіслати.
Заяву отримує орган соціального захисту населення. Статус розгляду заяви відображатиметься в особистому кабінеті на порталі "Дія". Щойно заяву розглянуть, заявник отримає сповіщення на електронну пошту, до якої "прив’язана" "Дія".
Читай також: Яку допомогу може надати столиця