Нова професія: де жінкам пройти безплатні курси перекваліфікації
Війна змінила ринок праці в Україні, відкривши нові можливості там, де раніше їх не було. Дефіцит кадрів стимулює запуск безоплатних курсів перекваліфікації, а жінки дедалі активніше опановують професії, які тривалий час вважалися "чоловічими". Розповідаємо, де можна швидко отримати нову спеціальність і почати кар'єру у сфері, про яку ти, можливо, навіть не замислювалася!
Водійки вантажівок і автобусів
Міністерство економіки запустило навчальну програму OnTrack, у межах якої жінки можуть безоплатно освоїти професії водійок вантажного та пасажирського транспорту.
Навчання складається з теорії онлайн і практичних занять в одному із трьох міст України: Києві, Кременці або Тернополі. Тривалість навчання — 6 тижнів.
У програму курсу входить тренінг із надання першої домедичної допомоги. Також учениці відвідають компанії та підприємства, щоб глибше ознайомитись зі специфікою професії.
Впродовж проходження практики студенток забезпечать житлом і харчуванням.
Вимоги до кандидаток на участь у програмі:
- наявність водійського посвідчення категорії B;
- досвід водіння не менше 3 років;
- мотивація змінити професію.
Зараз проходить новий набір на курс. Заявку на навчання можна подати за посиланням до 15 лютого.
Українці можуть здобути нову спеціальність, яка є більш актуальною на сьогодні, розширити знання за фахом, отримати додаткові навички та стати більш конкурентоспроможними, — зазначила заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна.
Дронобудування для жінок
Ініціатива Women in Drones оголосила новий набір на курс із проєктування та складання дронів. Курс актуальний для тих жінок, які є програмістками або хочуть долучитися до IT-сфери, а також тих, хто цікавиться гаджетами, робототехнікою та сучасними технологіями.
Навчання проходить у декілька етапів:
- Анкетування та співбесіда, щоб відібрати найкращих кандидаток для участі у програмі.
- Теорія та практика. У теоретичному блоці студентки дізнаються про різні види дронів, принципи їхньої роботи, а також про сучасні технології, які використовують у цій сфері. У практичному блоці студентки складуть польотні плани, запрограмують дрони та виконуватимуть різні завдання.
- Стажування в команді та реалізація своїх проєктів. Найкращі учасниці стануть частиною команди Women in Drones і продовжать розвиватися під керівництвом досвідчених менторів.
- Серед найкращих стажисток відберуть учасниць, які отримають пропозицію приєднатися до команди Women in Drones. Це унікальна можливість розпочати кар'єру в інноваційній компанії та працювати над амбітними проєктами.
Заявки на навчання приймають до 10 лютого. Для цього потрібно заповнити анкету за посиланням.
Машиністка поїзда метро
Київський метрополітен уже вдруге оголошує набір на курси машиністів і машиністок метро. Нині це дуже популярна професія, й охочих водити поїзд у столичній підземці завжди багато.
Вимоги до працівника:
- кандидат/кандидатка від 18 років;
- відмінне здоров'я, яке перевірять лікарі під час медогляду, та позитивний висновок про професійну придатність;
- освіта професійно-технічна, неповна вища або вища.
Програма навчання складається з теоретичного та практичного блоків. Під час першого — слухачам розповідають про правила та системи безпеки руху, будову та технічні особливості поїздів тощо. Практичний блок триває 11 тижнів. У цей час курсанти та курсантки проходять практику на лініях метрополітену, опановують роботу в депо, відпрацьовують маневри та дії під час аварійних ситуацій.
Студентам виплачуватимуть щомісячну стипендію у розмірі 9 000 грн.
Подати заявку на курси машиністів і машиністок метро можна до 25 лютого. Для цього потрібно заповнити анкету за посиланням. Навчання стартує 10 березня 2025 року та триватиме близько 7 місяців.
Читай також: "Як готують майбутніх машиністів і машиністок метро"
Водійка автобуса
ООН Жінки реалізує проєкт She Drives, у межах якого жінки можуть освоїти професію водійок автобуса. Цілі проєкту — створити нові робочі місця для жінок і розширити поле для працевлаштування жінок у сфері пасажирських перевезень.
Програма навчання складається з п'яти етапів:
- Теоретичний онлайн-курс із правил дорожнього руху. Учасниці проходять онлайн навчання і складають теоретичний іспит у сервісному центрі МВС.
- Практичне навчання у форматі офлайн. Кожна учасниця матиме змогу відпрацювати навички водіння разом з інструктором.
- Навчання для отримання кваліфікаційної карти водія (код 95) — документа, що підтверджує професійну компетенцію водія для здійснення міжнародних перевезень вантажів транспортом категорій C, D і E.
- Розвиток загальних здібностей. Це серія навчань для ознайомлення з правами жінок, розвитку комунікаційних навичок та загальних здібностей, що допоможуть успішно пройти співбесіду, працевлаштуватися та адаптуватися на новому робочому місці.
- Складання практичного іспиту в сервісному центрі МВС та отримання водійського посвідчення нової категорії.
Проходити навчання можуть жінки від 21 до 65 років, у яких є водійське посвідчення (за обраною категорією B, C, CE, D1), а також досвід водіння понад 3 роки.
Одним із партнерів проєкту є Київпастранс.
Це дає випускницям можливість після закінчення навчання працевлаштуватися в комунальне підприємство. Крім того, організатори She Drives співпрацюють із низкою компаній, що займаються міжміськими та міжнародними пасажирськими перевезеннями.
Наразі набір на курс уже закрито, але в майбутньому набиратимуть нові групи. Стежити за новинами She Drives та відкриттям нових наборів на навчання можна на сторінці проєкту у Facebook.
Операторки будівельної техніки
Торік у селищі Немішаєве Бучанського району відкрили жіночу школу операторів будівельної техніки "Алеф Строй". Вона працює на базі Немішаївського фахового коледжу.
Група кожного курсу складається з 15 учениць.
Спочатку вони отримують теоретичні знання, а потім проходять практику на тракторах, мініекскаваторах, мінінавантажувачах, екскаваторах-навантажувачах та на телескопічних навантажувачах. Після успішного складання іспиту випускниці отримують свідоцтва державного зразка одночасно двох категорій — А1 та D1.
Набір на курси операторок будівельної техніки проходить постійно. Стежити за стартом нового набору на навчання можна на сторінці школи "Алеф Строй" у Facebook.
Машиністки екскаватора та водійки фронтального навантажувача
У межах проєкту Reskilling Ukraine працює програма Iron Women з безплатної перекваліфікації жінок, які хочуть здобути навички управління будівельною технікою.
Програма складається з теоретичного та практичного навчання, що завершується професійною атестацією на отримання кваліфікації "машиніст екскаватора 5 розряду" та "водій навантажувача 4 розряду".
Після отримання кваліфікації випускниці можуть влаштуватися на роботу на підприємства без права виїзду на дороги загального користування.
Вимоги до кандидаток:
- вік старше 18 років;
- наявність дійсного водійського посвідчення будь-якої категорії та досвід водіння.
Перша група операторок екскаватора та навантажувача Iron Women завершила навчання. Стежити за запуском нового набору на курс можна на сторінці проєкту у Facebook.
Читай також: "Українських жінок безплатно навчатимуть "традиційно чоловічих" професій: це нова програма уряду"