Шукаємо роботу в Києві: вакансії та зарплати на столичному ринку праці 2024
За даними Київської міської служби зайнятості, станом на 1 лютого 2024 року у столиці на тих, хто шукає роботу очікували майже три тисячі вакансій (2,7). А тих, хто шукає роботу, за словами експертів з підбору кадрів, у Києві близько 30 тисяч фахівців. Роботодавці у пошуку персоналу різного рівня кваліфікації та освіти — від керівників відділів до прибиральниць. Ми вирішили розібратися, що столичний ринок праці може запропонувати, які посади шукають люди й скільки їм готові заплатити.
Які вакансії є?
HR-експертка, кар'єрна консультантка Тетяна Пашкіна, спираючись на дані порталів із пошуку роботи, розповідає, що за кількістю запропонованих вакансій лідирує сфера обслуговування, слідом йдуть робочі спеціальності, роздрібна торгівля, адміністратори та керівники середньої ланки, туризм і фармацевтика.
У сфері обслуговування найбільш затребувані кухарі, баристи, бармени, адміністратори ресторанів, мотокур'єри, техніки кавового обладнання. Спектр працевлаштування у цьому сегменті широкий. І зараз можна сказати, що ми виходимо на довоєнні показники працевлаштування у Києві, — відзначає Тетяна Пашкіна.
Через Київський міський центр зайнятості найчастіше шукають на роботу:
- в інтелектуальній сфері — вчителів у школу, вихователів у дитячі садочки, інженерів, аналітиків, економістів, фахівців з публічних закупівель, психологів і юристів;
- на технічні та інші види робіт — монтажників радіоелектронної апаратури та приладів, електромонтерів, слюсарів-сантехніків, малярів, електрогазозварювальників, слюсарів-ремонтників, швачок тощо.
Для некваліфікованих працівників є вакансії прибиральників, двірників, вантажників, мийників, кухонних робітників і укладальників-пакувальників.
Потік кадрів і брак фахівців
Експерти із підбору персоналу відзначають, що сфера обслуговування завжди була і є на першому місці за кількістю вакансій саме через великий потік кадрів.
На це вплинули і мобілізація, і еміграція за кордон, і елементарне незадоволення умовами — людина пропрацювала кілька днів і звільнилася, вакансія відкривається наново. Або, згадайте, коли студентів переводили на очну форму навчання й ті, хто підпрацьовував, були змушені звільнятися — це все впливає на ринок праці та сферу обслуговування, — розповідає експертка Тетяна Пашкіна.
Такий же потік кадрів експерти констатують і в фармацевтичному сегменті, адже переважна більшість працівників аптек — це жінки, які виїхали під час повномасштабного вторгнення.
Нестача кадрів, за даними Київського міського центру зайнятості, спостерігається серед представників таких професій: монтажники радіоелектронної апаратури та приладів, прибиральники, двірники, вчителі у школу, медсестри/медбрати. Також роботодавці чекають на соціальних робітників, електромонтерів, підсобних робітників, водіїв, кухарів, слюсарів-сантехніків, електрогазозварників, тих же вантажників, токарів, продавців у продуктові магазини, малярів.
Переважно, це ті професії, де заробітна плата може коливатися залежно від кваліфікації й кількості робочих змін.
Керівники потрібні?
Відсоток вакансій на керівні посади очікувано найменший. Міський столичний центр зайнятості може запропонували лише 7% керівних посад, серед них: головний бухгалтер, менеджер (управитель), керівник групи, менеджер зі збуту, начальник відділу, заступник начальника відділу, майстер дільниці, завідувач господарства, майстер, керівник структурного підрозділу, головний спеціаліст.
На керівників припадає найбільший відсоток безробітних — 25%, у той час, як серед некваліфікованих кадрів роботу шукають лише 6%.
У столичному центрі зайнятості відзначають, що на деякі керівні посади на одне місце претендує 34 людини — мова йде про директорів, начальників та керівників. Для заступників керівників тут вакансій взагалі немає.
Загалом ситуація на ринку праці у Києві виглядає так: для 93 безробітних бухгалтерів є лише 49 вакансій; для 41 безробітного менеджера (управителя) зі збуту є 9 вакансій; для 63 безробітних продавців-консультантів є 33 вакансії; для 43 безробітних економістів є 14 вакансій; для 39 безробітних адміністраторів є 10 вакансій; для 36 безробітних менеджерів є 12 вакансій; для 32 безробітних продавців непродовольчих товарів є 8 вакансій.
Скільки коштує робочий час?
Середня заробітна плата по Україні сьогодні становить 20 тисяч гривень, по Києву цей показник у довоєнні часи завжди був вищим, зараз — теж, але не на багато — в середньому це 22 500 гривень.
На другому місці по рівню зарплат — Львів, хоч до повномасштабного вторгнення він входив лише у п'ятірку лідерів. Тут середній рівень доходів — 20 000 грн. Такий же показник і у Дніпра. Одеса і Харків — 19 500 та 18 000 відповідно.
Найбільш високооплачуваними у столиці мали стати IT-фахівці та керівники, але із війною ця сфера трансформувалася, деякі прибуткові компанії вивели свої активи з України й вивезли працівників. За даними "Економічної правди", український експорт ІТ-послуг вперше не показав зростання, скоротившись на 8,5% у 2023 році. Тож найвищі зарплати тепер у фахівців військових професій. Робота в тилу стала меншовартісною.
За даними порталу Work.ua, ситуація із заробітною платою в Києві така: продавець-консультант — 16 000 грн, менеджер із продажу — 25 000 грн, водій — 25 000 грн.
Зарплата фармацевтів в середньому — 21 000 грн, лікар загальної практики – 23 500 грн, сімейна медицина — 23 500 грн, ветеринари — 22 000 грн.
Вчитель у школі отримує від 15 000 грн до 39 000 грн (у приватні школи) — залежно від кількості годин, вислуги років і категорії.
Хоча є високі зарплати й у некваліфікованого персоналу, приміром, на порталі Work.ua прибиральницям пропонують від 8 тисяч (у школі) й до 60 тисяч (у клінінговій компанії). У двірників сума окладу стартує від 9000–11000 грн.
У медсестер суми зарплат коливаються від 15 000 грн (державна лікарня) й до 60 000 грн (бойовий медик).
Оплата праці сантехніка теж залежить від його профілю й здібностей, наприклад, слюсарю-сантехніку пропонують від 15 тисяч грн, а сантехніку-монтажнику — до 50 тисяч грн.
Загалом ринок праці у столиці доволі рухливий, відзначають експерти, адже на це впливає внутрішня міграція, мобілізація, відкриття нових закладів і банкрутство підприємств. Тому, якщо ви у війну втратили роботу через закриття компанії або скорочення, варто залишатися оптимістом, бо нові компанії та вакансії з'являтимуться щодня. А тим, хто довго не може знайти роботу, фахівці з працевлаштування радять перекваліфікуватися, пройти курси, які б розширювали сферу ваших знань та вмінь, або подумати про свою власну справу. Інколи життя закриває перед нами одні двері, а відкриває — інші.
Текст: Ксенія Середа