Не тільки презервативи: 5 альтернативних засобів контрацепції
Найпопулярніші контрацептиви у світі — презервативи та протизаплідні пігулки. Однак є й інші засоби контрацепції — ось 5 альтернатив.
№1: Внутрішньоматкова спіраль
Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) — це контрацептив у формі маленького Т-подібного предмета з пластику. Його вставляють у матку, аби запобігти вагітності. Предмет створює фізичний бар'єр, який не дає сперматозоїдам досягти яйцеклітини. Є також "мідні спіралі" — ВМС, які вивільнюють мідь в утробу і теж чинять перешкоди заплідненню.
Окремі ВМС містять прогестин, який робить слизову оболонку матки менш придатною для запліднення. А ще такі спіралі змінюють секрецію слизу в шийці матки — це ускладнює переміщення сперматозоїдів.
Спершу лікар промиває шийку матки антисептиком. Далі — проштовхує ВМС в матку за допомогою поршня, залишаючи дві нитки, які звисають у піхві поза шийкою матки. Їхнє призначення — перевірка, чи ВМС на місці, та витягування контрацептива в потрібний час. Цю процедуру має виконувати лише фахівець.
За даними NHS, внутрішньоматкові спіралі ефективні на понад 99% — як за правильного, так і за типового користування. Також мідна спіраль може бути засобом екстреної контрацепції до 5 днів.
ВМС безпечно використовувати під час грудного вигодовування. Вона також полегшує рясні менструації та симптоми менопаузи. А після видалення спіралі фертильність одразу повертається до попереднього рівня.
Та є й недоліки. ВМС не можна послуговуватися за наявності статевих інфекцій. Мідні спіралі можуть викликати алергію. Зрідка буває й таке, що ВМС проходить крізь стінку матки — для її видалення знадобиться хірургічне втручання.
№2: Сперміциди
Варіантів чоловічої контрацепції відносно мало. Зазвичай виокремлюють два: бар'єрні контрацептиви (презервативи, які надягаються на пеніс) та вазектомію (операція з перекриття сім'явивідних проток). А втім, є ще один спосіб — сперміцид. Це — хімічна речовина, яка винищує сперматозоїди, аби вони не запліднили яйцеклітину. Сперміциди бувають у вигляді піни, желе, таблеток, крему, супозиторіїв або розчинної плівки. Їх можна використовувати самостійно, але краще поєднувати з іншими контрацептивами.
Різні типи сперміцидів потребують різних дій і часу. Але переважно в інструкціях зазначено, що треба ввести сперміцид у піхву і зачекати 10–15 хвилин (але не довше за годину), перш ніж зайнятися сексом.
Як дослідила американська корпорація WebMD за участі докторки медичних наук Трейсі С. Джонсон:
- окреме використання сперміцидів дієве на 70–80%;
- за типового користування сперміцидні презервативи запобігають вагітності у 87% випадків;
- за умови правильного використання (носіння, надягання перед сексом, зберігання в сухому прохолодному місці тощо) вони ефективні на 98%.
З іншого боку, сперміциди призводять до інфекцій сечовивідних шляхів у деяких жінок. Вони можуть мати неприємний смак, якщо пара практикує оральний секс. Крім того, не захищають від венеричних захворювань.
№3: Вагінальне кільце
Форма цього контрацептива — невелике гнучке кільце, яке носять у піхві. Там воно виділяє естроген і прогестин у слизову оболонку, щоб запобігати вагітності. Засіб носять 21 день, а потім знімають на тиждень. Згодом жінка може поставити новий контрацептив, і почнеться новий цикл.
Гормон естроген запобігає овуляції, тобто жінка не вивільнює яйцеклітину для запліднення. А прогестин згущує слиз навколо шийки матки — це ускладнює проникнення сперматозоїдів. А ще він стоншує слизову оболонку матки.
Вагінальні кільця мають понад 99% ефективності за правильного користування, і 91% — за неправильного, як з'ясувала NHS.
Утім, кільця мають низку побічних ефектів, зокрема біль у грудях, голові, нудоту, блювоту, депресію, виділення з піхви, зниження лібідо тощо. Переважно симптоми щезають за кілька місяців користування. Та все одно вагінальні кільця не підійдуть жінкам, які курять, мають проблеми з кровообігом чи печінкою.
№4: Протизаплідний пластир
Це клейкий тонкий квадрат, який також містить естроген і прогестин. Через пластир ці гормони просочуються у шкіру та потрапляють у кровотік. Там контрацептив пригнічує овуляцію, гальмуючи виділення гормонів гіпофіза. Врешті яйцеклітина не досягає зрілості й не вивільнюється з яєчника.
NHS виявила таку ефективність протизаплідних пластирів:
- понад 99% — за правильного використання;
- 91% — за неправильного (типового).
Перевага пластиру в тому, що він виділяє гормони в невеликих дозах, на відміну від протизаплідних таблеток. Тож саме цей метод підійде жінкам, у яких виникають кров'янисті виділення після приймання КОК. Та слід враховувати тимчасові побічні ефекти, а саме: нерегулярні місячні, нудоту, біль у грудях та животі, різкі перепади настрою тощо. Зазвичай вони минають протягом двох місяців.
№5: Внутрішні презервативи
Бар'єрні засоби контрацепції призначені не лише для статевого члена. Внутрішні презервативи (їх часто називають жіночими) — це гнучка тонка плівка з поліуретану або нітрилу. Вона вводиться у піхву або анус перед сексом.
За даними NHS, внутрішні презервативи захищають від небажаної вагітності в 95% випадків за правильного користування. Типове ж використання дає лише 79% ефекту. Ба більше, плівка захищає обох партнерів від венеричних хвороб, позаяк статеві рідини не контактують.
Варто розуміти, що жіночі презервативи менш ефективні за чоловічі, а коштують значно дорожче. Їх часом незручно вдягати, вони можуть викликати дискомфорт або біль, а також неприємно скрипіти під час сексу. Є навіть ризик, що в розпал любощів внутрішній презерватив зіслизне.
Практикуючи безпечний секс, ти не лише захищаєш себе, а й піклуєшся про кохану людину. І навпаки, нехтування засобами контрацепції призводить до невтішних наслідків. Але, як бачимо, нюансів з контрацептивами багато, тож перед використанням партнерам краще порадитися з гінекологом та андрологом.
Читай також: Скільки має тривати статевий акт? Пояснює сексолог