Як ментальна стійкість та духовність допомагають пережити складні часи

Як ментальна стійкість та духовність допомагають пережити складні часи Фото: Reddit

У різні моменти нашого життя: радісні, сумні, складні, безнадійні чи навпаки безтурботні, що нас підтримує? Долаючи виклики власного життя та навколишнього світу, що сповнює нас сенсом, дозволяє почуватися добре та відчувати надію й віру в краще майбутнє?

У цьому нам допомагають стійкість (англ. resilience), зокрема, ментальна та духовність (англ. spirituality).

Стійкість — це здатність відновлюватися, адаптуватися та навіть процвітати, не зважаючи на життєві виклики, негаразди та стрес. Це явище виникає з індивідуального досвіду кожної людини й дозволяє певним чином реагувати на різноманіття  життєвих ситуацій. 

Під духовністю розуміють пошук сенсу, мети, сакрального, священного та навіть містичного змісту — того, що пропонує перспективу та вищий сенс нашого існування. Духовність є більш універсальним досвідом, адже передбачає неосяжно великий набір практик та вірувань.

Сучасна психологія подає духовність однією з 24 сильних сторін характеру, загальних для людства не залежно від країни, культури та релігії.

Чимало досліджень показують, що духовність сприяє добробуту, розвитку стосунків та пошуку сенсу життя. Ми по-різному переживаємо, відчуваємо та виражаємо духовність: від перебування на природі, самотності до відвідування церков, синагог, мечетей та інших священних місць.

Фото: Pexels

Яке відношення духовність має до стійкості?

Духовність може допомогти нам знайти опору у важкі часи. Це про здатність залучити наші внутрішні ресурси: сильні сторони, позитивні переконання та цінності, а також про взаємодію із зовнішніми ресурсами, щоб підтримати наше відчуття "я", сенсу та мети, коли ми стикаємося з життєвими викликами та негараздами, зміцнити нашу людяність.

Напрацьовуючи життєву стійкість, а саме нові, унікальні для кожної людини, згідно з її характером, способи адаптації до умов навколишнього світу, ми стаємо більш впевненими в собі. Стійкість у повсякденні стає для нас внутрішнім компасом, що допомагає керувати собою під час бурхливого потоку життєвих пригод. 

Як застосовувати духовну стійкість в кризові моменти?

  1. Зроби паузу. Зосередься, наприклад, на диханні, розгляданні долонь, прислухайся до звуків, порозглядай предмети в кімнаті, щоб заземлитись.
  2. Подумай про виклик, з яким ти зараз стикнувся. Розмірковуючи про цю ситуацію, зверни увагу на свої емоції та почуття. 
  3. Спостерігай за своєю реакцією, але без осуду себе, іншої людини чи ситуації. Пам'ятай, що ти людина, якій властиво бути вразливою.
  4. Намагайся утриматись від самокритики. Нехай твій внутрішній голос, що говорить у твоїй голові, частіше використовує слова розради. Спробуй ставитися до себе із добротою та співчуттям. 
  5. Ти можеш подумати, чому ця ситуація чи людина може тебе навчити. Або ж раціонально поміркувати, які дії ти можеш вжити.

Приклади духовної стійкості 

Великим натхненником та людиною, що втілювала принципи духовної стійкості у власному житті й вчила цього інших, був Ігор Козловський — український науковець, релігієзнавець і громадський активіст. Його думки та слова захоплювали та підтримували багатьох.

Він раптово помер у вересні минулого року, але влітку встиг закінчити книгу, що стала останньою за його життя: "Людина на перехресті. Роздуми про екзистенційний інтелект". Ми вже писали про презентацію цієї праці й згадували, чим науковець назавжди запам'ятається українцям.

Чудовим прикладом втілення духовної стійкості в кіно є момент з культового фільму "Володар перснів: Братство персня", де Гендальф говорить до Фродо у Морії.

Фродо: Я хотів би, щоб кільце ніколи до мене не потрапило, щоб нічого цього не було!
Гендальф: Так думають всі, на чию долю випадає подібне [випробування], але це не їм вирішувати. У наших силах вирішувати тільки те, що робити з часом, що нам відведено. 

Цей матеріал є перекладом статті з інтернет-видання Psychology Today.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили

Українські полярники зафільмували, як стрибають горбаті кити  в Антарктиці: відео - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Українські полярники зафільмували, як стрибають горбаті кити в Антарктиці: відео

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу - 412x412
Здоров'я

Артем Прокопенко

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації