Чи загрожує Києву загадковий вірус "Х": симптоми, історія вірусу та план дій

Чи загрожує Києву загадковий вірус "Х": симптоми, історія вірусу та план дій Фото: Freepik

8 січня перший заступник голови КМДА Микола Поворозник рекомендував знову вдягти маски, а 15 січня 2024 року на форумі у швейцарському Давосі ВООЗ попередила про хворобу "Х", яка може стати причиною нової пандемії й бути у 20 разів смертоноснішою за COVID-19. Голова ВООЗ Тедрос Гербеїсус закликав країни підготувати системи охорони здоров'я. 

Підготовка до пандемії невідомого вірусу критично важлива після досвіду з MERS, вірусом Зіка та Ебола. Covid-19 — перший приклад "Хвороби X" — заявив Тедрос.

Фото: The New York Times
Фото: The New York Times

Що треба знати про вірус "Х" та чи загрожує він Києву

Зазначимо, що основою для паніки стала не заява про появу нового вірусу, а саме анонс на сайті Всесвітнього економічного форуму, в якому повідомили, що експерти обговорюватимуть і потенційні загрози та виклики, пов'язані з "можливою" пандемією через нову хворобу "Х". Це викликало резонанс у суспільстві, а сотні ЗМІ почали поширювати гучні заголовки про те, що невідома "хвороба Х" забере у 20 разів більше життів, ніж коронавірус. Проте це не зовсім так і приводу для паніки немає. 

"Хвороба Х" — це вигадана інфекція чи вірус і умовна назва потенційної хвороби, яка може викликати пандемію у майбутньому. Це цілий напрям роботи вчених, метою якого є дослідження інфекцій та їх мутацій для протидії та підготовки до майбутніх загроз, а також виявлення потенційних загроз. 

Останнім часом у Києві до лікарень потрапляють пацієнти з невідомими симптомами. Є летальні випадки, але все це списують саме на звичайне ГРВІ або вірус, що мутував від COVID-19. Цю версію поділяє і лікар-інфекціоніст Євгенія Менжуліна.

Жодного вірусу Х немає. Це не різновид COVID-19, це не різновид будь-якого іншого вірусу. Вірус Х — це змодельована ситуація, яка може статися внаслідок певних патогенних чинників або мутацій іншого вірусу, що може викликати нову пандемію. Це вірус — модель, — заявила Менжуліна.

Ще у 2017 році цю назву запровадили через спалах лихоманки Ебола. Вчені вирішили оновити перелік пріоритетних патогенів, які можуть спричинити серйозні спалахи захворюваності чи пандемії. До списку небезпечних патогенів та інфекцій, які підлягають особливому моніторингу та контролю, потрапили деякі хвороби та віруси, які можуть спричинити захворювання. 

На сьогодні це:

  • геморагічна лихоманка Крим-Конго;
  • Вірус Ебола;
  • Гарячка Ласса;
  • Вірус Марбург;
  • лихоманка Ніпа та інші хеніпавіруси;
  • Гарячка Ріфт Валлі;
  • лихоманка Зіка;
  • Східний респіраторний синдром (СРС);
  • тяжкий гострий респіраторний синдром (ТОРС);
  • COVID-19;
  • Хвороба Х.

Хвороба "X" вірогідно виникне, як припускають вчені, в результаті вірусу, що походить від тварин. Вона, ймовірно, на ранніх стадіях спалаху буде швидко та непомітно поширюватися. Так, рівень смертності від хвороби "X" буде вищим, ніж від сезонного грипу, і вона розповсюджуватиметься так само легко, як і грип. По суті, Covid-19 — це хвороба "X", тому не слід піддаватися паніці, яку нагнітають ЗМІ. Головне дбати про своє здоров'я та за можливості дотримуватись маскового режиму. 

Скільки життів забрав COVID-19 та інші хвороби:

0 / 0

Віруси — єдина причина нової пандемії?

Частина вчених вважає, що збудником хвороби "X" може стати стійка до антибіотиків бактерія. Якщо врахувати, що протягом кількох десятків років стійкість більшості бактерій до "антибіотиків останнього шансу" на кшталт карбапенемів та колістину неухильно зростає, цей сценарій не здається таким неймовірним.

Ремдесивір — це противірусний препарат, який тестується компанією Gilead Sciences щодо потенційного використання при хворобі "X". Reader Sivir — препарат для лікування COVID-19, що знаходиться на стадії випробувань, був описаний The Daily Telegraph у квітні 2020 року як противірусний засіб, який компанія Gilead Sciences почала розробляти десятьма роками раніше для лікування потенційної хвороби "X".

У серпні 2023 року уряд Великобританії створив дослідницький інститут для проведення досліджень та вакцинації від потенційних збудників хвороби "X". Більшість експертів дійсно сходяться в тому, що до пандемії COVID-19 людство підійшло непідготовленим, але ми витримали удар — і багато чого навчилися. Тепер у нашому арсеналі є досвід прискореної розробки нових і при цьому ефективних вакцин. Також у медицини було вкладено багато коштів, які дозволили вдосконалити наявні розробки.

Фото: The Telegraph
Фото: The Telegraph

Симптоми хвороби "X"

Зі слів лікарів, симптоми з'являються раптово і можуть включати лихоманку, судоми в м'язах, втрату свідомості, біль у шиї, спині, головний біль, опухання очей, їх чутливість до світла тощо, що не сильно відрізняється від ознак COVID-19. Також хвороба супроводжується відчуттям нудоти, блюванням, дискомфортом у животі, діареєю, болем у горлі та збільшенням печінки. Після можуть виникати різкі перепади настрою, а згодом збудження переходить в сонливість і занепокоєння.

Додаткові ознаки та симптоми включають: прискорене серцебиття, опухлі лімфатичні вузли та петехіальні пухирі на шкірі та, наприклад, у роті й горлі.

Після четвертого чи п'ятого дня хвороби у пацієнтів може розвинутись органна недостатність. На другому тижні деякі з хворих помирають. Після дев'ятого чи десятого дня починається процес одужання.

Фото: ox.ac.uk
Фото: ox.ac.uk

Чи переможений COVID-19

Офіційно ВООЗ скасувала пандемію коронавірусу у світі у травні 2023 року. В Україні також зняли обмеження та скасували карантин. Але у листопаді 2023 року було виявлено 12 нових випадків COVID-19. 

Саме тому перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник, посилаючись на рекомендацію Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), закликав дотримуватися маскового режиму та соціальної дистанції, щоб уникнути зараження COVID-19.

Відповідну заяву генеральний директор ВООЗ зробив після того, як у багатьох країнах протягом кількох тижнів зростала кількість респіраторних захворювань, викликаних COVID-19, грипом та іншими патогенами. У Києві це питання теж актуальне. Адже щотижня фіксуються нові випадки захворювання на коронавірус. Серед хворих, які госпіталізовані, є й тяжкі пацієнти, — зазначив Поворозник.

Що радять лікарі

Лікарі-інфекціоністи також підтримують повернення маскового режиму, аби не нашкодити військовим, які зараз лікуються. 

Ми можемо сказати, що є зріст захворювань ГРВІ, але це не тільки "корона", це і грип, парагрип, це аденовірусна інфекція, тобто зріст захворювання на групу респіраторних вірусних інфекцій. Масковий режим логічно повертати саме зараз, щоб не допустити розповсюдження далі серед населення, щоб не перенавантажити систему охорони здоров'я, тому що більшість лікарень зараз зайняті пораненими хлопцями. Перевагу зараз надають людям, які отримають травму внаслідок війни, — додала Менжуліна 

Фото: REUTERS
Фото: REUTERS

Тому намагайся дотримуватись маскового режиму та пам'ятай, що від тебе теж залежить чиєсь здоров'я або життя.  

Читай також: Коли й кому призначають антидепресанти: пояснює психіатр   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу - 412x412
Здоров'я

Артем Прокопенко

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації