Допомога наркозалежним: куди звернутися в Києві?
Cучасні клініки не лише надають медичні послуги наркозалежним, але й пропонують освітні та профілактичні програми. Куди в Києві можна звернутися по допомогу?
Метафора "світлофора"
У світовій практиці фахівці з профілактики наркотичних та алкогольних залежностей використовують метафору "світлофора", що ілюструє розподіл загальної кількості людей на три групи й стратегію профілактичних дій до кожної з них відповідно:
- "зелена" — це група здорових людей, які вживають алкоголь помірковано (помірно) або не вживають психоактивні речовини взагалі;
- "жовта" — це група людей, які вживають психоактивні речовини з ризиком для здоров'я, але ще не мають хімічної залежності від них;
- "червона" — це група людей, вживання психоактивних речовин яких призвело до виникнення хімічної залежності та інших проблем.
Передбачити, чи стане людина залежною від наркотиків, неможливо. Частина людей може вживати психоактивні речовини (ПАР) певний час і не мати потягу до них. У інших — залежність розвивається дуже швидко, буквально після першого разу. На формування залежності впливає багато чинників, і що більше факторів ризику має людина, то вища ймовірність того, що споживання наркотиків може призвести до залежності. До факторів ризику відносять: біологічно-зумовлену схильність, складні соціальні обставини, певні генетичні чинники.
Центр громадського здоров'я МОЗ України пояснює, які є етапи розвитку наркозалежності тут.
Якщо "світлофор" вже блимає жовтим або червоним, варто звернутися по допомогу. Часи суспільного осуду минули — приватна та державна медицина націлені на лікування, реабілітацію та підтримку таких пацієнтів. Законодавство України гарантує анонімність лікування й конфіденційність особистих даних. Це означає, що інформація про стан здоров'я пацієнта, діагноз, причини звернення до лікарів і результати обстежень не може бути розголошена медпрацівниками, крім випадків, передбачених законом.
Куди звертатися?
КМДА оприлюднила список служб допомоги, куди можна анонімно звернутися, щоб позбутися залежності від заборонених речових та алкоголю:
- Київська міська клінічна лікарня №5 — (044) 409 20 90;
- Київська міська наркологічна клінічна лікарня "Соціотерапія" — (044) 524 34 93);
- Швидка медична консультативна наркологічна допомога — (044) 524 34 93.
Для стаціонарного медикаментозного лікування осіб з наркотичними проблемами:
- Наркологічне відділення №3 (детоксикація) — вул. Качалова, 5А, тел. (044) 361 70 98;
- Наркологічне реабілітаційне відділення — вул. Качалова, 5А, тел. (044) 404 26 93;
- Наркологічне відділення №5 (реабілітація) — вул. Відпочинку, 18, тел. (044) 450 91 74;
- Київська міська клінічна лікарня №5, кабінет замісної підтримувальної терапії — вул. Відпочинку, 11, тел. (044) 450 82 55.
Для амбулаторного лікування осіб з наркотичними залежностями:
- Амбулаторний кабінет замісної підтримувальної терапії — просп. Визволителів, 6, тел. (044) 516 52 03;
- Амбулаторне відділення для лікування осіб із хімічними залежностями (детоксикація, замісна підтримувальна терапія) — вул. Відпочинку, 18, тел. (044) 450 91 74;
- Денний стаціонар (програма замісної підтримувальної терапії) — пров. Деміївський, 5А, тел. (044) 524 44 71.
Для стаціонарного медикаментозного лікування осіб з алкогольними проблемами:
- Наркологічне відділення №1 — пров. Деміївський, 5А, тел. (044) 524 34 90;
- Наркологічне відділення №2 — вул. П. Запорожця, 20, тел. (044) 540 01 20;
- Наркологічне відділення №4 — вул. Качалова, 5А, тел. (044) 404 26 93.
Вартість та тривалість надання послуг обговорюються індивідуально.
Також послуги з лікування нарко- та алкозалежності надають приватні клініки, зокрема:
Клініка "Міжнародна антинаркотична асоціація", "Медлюкс", "Ренесанс Київ", Медичний реабілітаційний центр Recovery, Реабілітаційний центр "Нове життя".
Психологічна допомога
У Києві в межах роботи Центрів соціальних служб (ЦСС) реалізують заходи міського спеціалізованого формування "Служба соціально-профілактичної роботи". Тут добровольці на громадських засадах, які мають вищу освіту з психології та значний практичний досвід, надають інформаційно-консультативні послуги людям із проблемами зловживання психоактивними речовинами та членам їхніх родин. У центрах також проходять заняття груп взаємодопомоги (анонімно, безоплатно, в очному форматі) для АА (анонімні алкоголіки), Ал-Анон (родичі, друзі АА), Нар-Анон (родичі, друзі наркозалежних) та для співзалежних.
Куди звертатися?
- Керівник програми соціально-психологічної допомоги людям, що зловживають алкоголем, психолог Юрій Михайлович Безсмертний: 095-461-49-42.
- Надання первинних інформаційних послуг щодо профілактики, лікування соціально небезпечних захворювань, чинних програм реабілітації, про роботу груп взаємодопомоги — методист Київського міського центру соціальних служб Леонід Петрович Крисов: 063-158-50-21, 097-702-97-35.
Сьогодні в Україні понад 200 закладів охорони здоров'я забезпечують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ) для майже 30 тисяч пацієнтів. Замість наркотичних речовин пацієнт приймає препарати ЗПТ, які отримує безоплатно від держави. Це мінімізує симптоми відмови ("ломку"), знижує потяг до опіоїдів фізично залежних людей.
Як дізнатися, де отримати ЗПТ?
Скористайся чат-ботом: https://t.me/zpt_poruch_bot
Гаряча лінія: 0 800-507-727.
Читай також: 5 дієвих способів кинути курити