Як харчування впливає на успішність школяра: відповідає нутриціологиня

Як харчування впливає на успішність школяра: відповідає нутриціологиня Фото: Getty Images

Що мають їсти діти, які вчаться в школі? Які продукти можуть покращити пам'ять та допомогти дитині з легкістю сприймати навчальний процес? Ці питання висять у повітрі всіх батьків, щойно вони провели своїх чад 1 вересня до школи. "ТиКиїв" звернувся за порадою до нутриціологині Наталі Дубовик. 

Не дивлячись на реформу шкільного харчування першою леді, за режим харчування дитини відповідальні батьки. Тож для того, аби скласти вдома корисний та поживний раціон для чада, не потрібно багато мороки. Дитяче харчування базується на тих самих ідеях, що і доросле. Усім потрібні однакові речі: вітаміни, мінерали, білки, жири та вуглеводи. Це ті поживні речовини, яких потребує кожен з нас, однак у різних пропорціях.

Фото: Getty Images

Шкільний вік — це чудова можливість для дитини дізнатись більше про харчування, корисну їжу, тіло та фізичну активність. Це час, коли діти соціалізуються, мають кишенькові гроші й починають будувати власний спосіб життя. Але для повноцінного розвитку дітям потрібен великий вибір продуктів і висока фізична активність протягом для.

Недавні дослідження показали, що дефіцит цинку, йоду, заліза та фолієвої кислоти негативно впливають на розвиток мислення школяра. Наприклад, через дефіцит цинку дитина може часто хворіти на інфекційні захворювання, може спостерігатися зниження імунітету та затримка фізичного розвитку. Тож далі ти дізнаєшся про поживні речовини, які обов'язково повинні бути в раціоні малечі.

  • ВУГЛЕВОДИ та ЖИРИ. Важливі елементи харчування дитини. У шкільному віці мозок потребує великої кількості глюкози. Саме тому важливо привчити організм дитини до отримання глюкози із корисних продуктів, наприклад, каш, а не солодощів.
  • БІЛОК будує та підтримує тканини в організмі дитини, особливо під час активного росту. Важливо заохочувати дітей з'їдати 2-3 порції білкової їжі на день. Це може бути м'ясо, риба, птиця, кисломолочні продукти, сочевиця та інші.
  • КАЛЬЦІЙ важливий для побудови міцних кісток та зубів. Щільність кісток страждає саме тоді, коли в дитинстві не було збалансованого харчування. Ви ж, напевне, чули про остеопороз, який вражає кістки дорослих? Тому для того, щоб ваша дитина у дорослому віці не мала з цим проблем, слід додавати у меню школяра темно-зелені листові овочі.
  • НЕЗАМІННІ ЖИРНІ КИСЛОТИ повинні бути в раціоні вашої дитини. Морська риба, горіхи, лляна, оливкова та ріпакова олії додадуть в раціон малечі жирних кислот. Які, своєю чергою, впливають на здатність вчитись орфографії та швидкому читанню.
  • ЗАЛІЗО потрібне дітям через швидке збільшення об'єму крові під час росту. Тому м'ясо, риба, птиця, хліб (збагачений зерном), субпродукти — стануть найкращими джерелами заліза.


Поради щодо харчування для дітей шкільного віку

Фото: Getty Images

Дитина повинна обов'язково снідати. Порція сніданку має складати третину усієї їжі денної норми для того, щоб забезпечити якісну енергію протягом дня. Дані деяких досліджень показують, що відсутність сніданку негативно впливає як на загальний рівень енергії, так і на когнітивні здібності школяра.
Їжа повинна бути різноманітною, щоб отримати максимум корисних речовин, а також обов'язково складатись із великої кількості овочів, злаків та фруктів.

Фото: Getty Images

Навчайте дітей з раннього віку їсти якісну їжу і розповідайте, що відбувається у їхньому організмі, коли вони споживають ті чи інші продукти.
Слідкуйте за фізичною активністю ваших чад.
Скоротіть кількість рафінованих продуктів, десертів, цукерок, тістечок, газованих напоїв та пакетованих соків у раціоні вашої дитини, оскільки вони мають низьку поживну цінність.

Фото: Getty Images

Пам’ятайте, що діти, які активно ростуть, потребують підзаправки протягом дня. І батьки відіграють головну роль у тому, щоб допомогти зробити правильний вибір між можливими перекусами. Часті перекушування можуть перебити апетит і призвести до відмови від основного прийому їжі. Тому здоровий перекус має бути меншим за розміром або кількістю, ніж звичайний прийом їжі, але не менш корисний. І його ваша дитина повинна з'їсти за дві години до обіду або вечері.

Що ви можете зробити для того, щоб  дитина почала корисно харчуватись?

Фото: Getty Images

Будьте прикладом для своєї дитини. Тому що харчові звички, сформовані батьками, найімовірніше, стануть залізним правилом для дітей. Батьки повинні забезпечити дитину різними видами продуктів у її раціоні, а також разом із нею харчуватися цими продуктами.
ПАМ'ЯТАЙТЕ, що здорове харчування впливає на рівень розумових здібностей вашої дитини. Недоїданню та його наслідкам можна запобігти, привчаючи дитину до культури харчування. Також не забувайте заохочувати дитину до приготування їжі та дотримання правил гігієни.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації