Як правильно підсумувати 2024 рік та поставити цілі на 2025-й: пояснює психологиня

Як правильно підсумувати 2024 рік та поставити цілі на 2025-й: пояснює психологиня Фото: Freepik

Давати собі обіцянки на наступний рік, а потім не виконувати їх і впадати в журбу — знайомо? Як підсумувати 2024-й і створити реалістичні плани на 2025 рік — підкаже психологиня Марина Діденко.

Марина Діденко кандидатка психологічних наук, психологиня-практик, тренерка

Як підсумувати 2024-й

Фото: Freepik

Іноді здається, що рік позаду був провальний: нічого великого досягти не вдалося, а старі плани так і лишилися "на папері". Ось тільки, щоб об’єктивно оцінити свій рік, важливо визначити чіткі критерії. Ми ж часто знецінюємо те, що маємо, або чого досягли. Але натомість варто зупинитися й запитати себе: "Що є показником успіху для мене?" — і це допоможе зробити перший крок до усвідомлення.

Що можна зробити?

  • Визначити критерії успішного року. Обрати 2-5 простих, реалістичних параметрів, що відображають твої справжні пріоритети. Наприклад: покращення фінансової стабільності, завершення навчання, кроки до великої мети, турбота про стосунки чи здоров’я.
  • Оцінити свої маленькі перемоги. Якщо тобі, скажімо, вдалося відкрити рахунок для накопичень і зібрати хоча б 5-10% на майбутнє житло — це вже успіх. Якщо позаду завершений курс або навчання, що покращує твої професійні навички — це теж крок уперед.
  • Проаналізувати рік через події та емоції. Проглянути фото у телефоні, записати, що було важливим і пам’ятним. Це допоможе відновити цінність пройденого та сформувати чіткі критерії для оцінки року.
Фото: Freepik

Помилки — це не привід для критики та гноблення, а можливість краще зрозуміти себе. Замість того, щоб засуджувати себе, краще зосередитися на висновках: що пішло не так, як це виправити і що можна зробити інакше наступного разу.

Замість "Чому я такий/-а невдаха?" краще запитати: "Що я міг/могла зробити інакше? Які обставини вплинули на результат?". До себе треба бути добрим: конструктивний аналіз допомагає рости, тоді як надмірна критика тільки виснажує.

Якщо ти знаєш причину попередньої невдачі, варто подумати, як уникнути цього в майбутньому. Наприклад, якщо проблема була у браку часу, наступного разу слід планувати наперед. Також не завадить поставити собі такі питання:

  • А як ти ставитимешся до цієї ситуації через день чи тиждень, місяці, рік? Чи дійсно вона варта таких емоцій зараз? 
  • Що б ти сказав/-ла своєму другові або подрузі, якби вони були у схожій ситуації?

Успіх не завжди вимірюється великими досягненнями. Це можуть бути й маленькі кроки до цілей, підтримка себе чи близьких у складні моменти, новий досвід чи знання, збережені стосунки, ба навіть час, який вдалося присвятити собі. Варто зосередитися на тому, що зробило тебе сильнішою чи щасливішою людиною. І ти побачиш, що твій рік був успішним.

Як поставити цілі на 2025-й

Фото: Freepik

Ми часто не виконуємо дані собі обіцянки, бо створюються вони під впливом зовнішніх факторів, а наших справжніх бажань та потреб не відображають. Та й про них можна банально забути, адже у щоденній рутині необов'язкові плани швидко губляться серед нагальних справ. Чому ж?

Обіцянки собі ми можемо сприймати як щось опціональне, адже вони не мають чіткої відповідальності чи наслідків. Мозок схильний за будь-яку ціну уникати дискомфорту, а виконання обіцянок часто пов’язане зі змінами, які викликають стрес чи незручності. Ускладнити виконання задуманого може й відсутність ресурсів, підтримки чи часу.

Ось кілька запитань, які допоможуть тобі спланувати наступний рік більш усвідомлено:

  • Що в цьому році мені вдалося найкраще, і як я можу це використати в майбутньому?
  • Що я хочу відчувати у наступному році (радість, спокій, впевненість) і що може допомогти це досягти? 
  • Які цілі є справді моїми, а не нав’язаними суспільством чи оточенням?
  • Які ресурси (час, знання, підтримка) мені потрібні, щоб реалізувати свої плани?
  • Які сфери життя потребують більше уваги, і які конкретні кроки я можу зробити для їхнього покращення?
Фото: Freepik

Відповідаючи на питання, варто зважати на реалії війни. Пам'ятаймо: нині для всіх українців першою ознакою успішності є те, що людина вижила та зберегла своє ментальне та фізичне здоров’я бодай частково. Це справді велике досягнення.

Під час міркувань корисно виконати техніку "колесо життєвого балансу". Це — коло, зазвичай поділене на 8 секторів: 

  • здоров'я (health);
  • кар'єра (career);
  • кохання (love);
  • духовність (spirituality);
  • родина (family);
  • гроші (money);
  • розваги (fun);
  • друзі (friends).

Кожен сектор потрібно оцінити від 0 до 10 балів, залежно від того, наскільки певна сфера проявлена у твоєму житті. На готовому колі ти побачиш, чи збалансоване твоє "колесо життєвого балансу", та зрозумієш, яким секторам бракує твоєї уваги.

Колесо можна намалювати самостійно за допомогою циркуля, або знайти та роздрукувати шаблон. А "ТиКиїв" радить онлайн-версію колеса — наприкінці ти одразу побачиш результат!

Ось яке "​​​​колесо життєвого балансу" вийшло у нас. Є над чим працювати! Фото: скриншот wheeloflife.noomii.com

Ділитися своїми цілями чи тримати їх у секреті — залежить лише від твого комфорту. Якщо тобі важлива зовнішня підтримка, можна обговорити свої плани з близькими. Але якщо зайві питання й тиск тебе напружують — краще зберегти це для себе.

Мотивація — лише частина успіху, яка потребує підтримки дисципліною та реалістичним підходом. Важливо чітко розуміти, чого саме ти хочеш досягти, розбивати цілі на маленькі кроки й систематично їх виконувати, навіть якщо мотивація зникає. Корисно записати свої цілі, щоб тримати їх у фокусі. Адже фіксація допомагає мозку сприймати їх як завдання і збільшує шанси на успіх.

Читай також: 5 технік медитації від тривоги та стресу на щодень  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації