Як розпізнати перші симптоми депресії? Пояснює психіатр
Європейська психіатрична асоціація виявила, що прояви ментальних порушень має кожен третій українець! Депресія — чи не найпоширеніший розлад. Що це за хвороба та як її розпізнати? Пояснює психіатр Сергій Оберемок.
За даними ВООЗ, депресія — це психічний розлад, за якого людина тривалий час відчуває пригнічення (смуток, дратівливість, порожнечу), втрачає задоволення та інтерес до життєвої діяльності. Легку форму можна вилікувати й без препаратів за допомогою психотерапії. А ось середня й важка — потребують як медикаментозного лікування, так і психотерапії.
За статистикою близько 280 мільйонів людей у світі страждають на депресію — це десь 5% дорослого населення. У жінок депресія розвивається на 50% частіше, ніж у чоловіків.
Депресія — це не хандра: короткочасний похмурий настрій не лишає по собі сталих афектів. А ось депресія — це тривале зниження загального фону настрою. Це прояви, які відчутно впливають на якість життя, привертають до себе увагу, — пояснює Сергій Оберемок, психіатр Всеукраїнської благодійної організації "Конвіктус Україна".
Люди, які пережили травматичні життєві події (безробіття, насильство, втрату близьких тощо), схильніші до розвитку депресії. Якщо ігнорувати перші симптоми, цей розлад послаблює стресостійкість і порушує нормальну життєдіяльність. Депресія може спіткати будь-кого, особливо в умовах війни, коли травматичні події (обстріли, повітряні тривоги, трагічні новини) відбуваються щодня.
Як розпізнати депресію?
Перебіг депресії в кожної хворої людини різний. Однак загальні ознаки все ж є.
Важливо: поодинокі симптоми можуть бути частиною нормального життєвого циклу — грубо кажучи, хандра буває в усіх. Але що більше проявів ти відчуваєш, і що сильніші й триваліші ці ознаки, то вища ймовірність депресії. Під "тривалим часом" МОЗ має на увазі щонайменше два тижні.
- Почуття безпорадності й безнадії. Ти зациклюєшся на похмурих прогнозах — особливо в періоди "чорних смуг". Тобі здається, що краще не стане, і ти нічого не вдієш, аби поліпшити становище.
- Втрата інтересу до звичних справ. Тебе більше не цікавлять улюблені хобі, розваги, соціальна активність чи секс. У тобі ніби щезла здатність відчувати радість і насолоду від життя.
Якщо стабільно навідують думки: "Не можу зібратися", "Не хочу ні з ким бачитися", "Мене більше нічого не тішить" — це маркери депресії. Хворі також зауважують "відсутність барв", мовляв, у життя вже немає яскравості, — каже Сергій Оберемок.
- Зміна апетиту або ваги. Психіатр зазначає, що втрата бажання їсти — це поширене явище під час депресії. Однак і "заїдання" стресу цілком можливе. Якщо за місяць твоя вага зросла більш ніж на 5% укупі з іншими симптомами — це тривожний дзвінок.
- Гнів або дратівливість. Тобі все діє на нерви! Ти постійно у стані збудження, неспокою, ба навіть агресії.
Є варіант невротичної депресії: людина не може зітхнути з полегшенням, постійно "ламає" себе, впадає у крайнощі. Така депресія зазвичай пов'язана з певними психотравматичними чинниками, як-от сімейними драмами, негараздами на роботі, фінансовими труднощами тощо, — пояснює психіатр.
- Порушення режиму сну. Стосується як безсоння, особливо прокидання рано-вранці, так і пересипання.
- Втрата енергії. Ти не можеш позбутися відчуття втоми, млявості та фізичного виснаження. Усе тіло немов поважчало, і навіть невеликі завдання виснажують або вимагають більше часу й зусиль для виконання.
Постійне виснаження, неспроможність тривало мислити — це порушення астено-невротичного регістру, його ще часто називають астенією. Її зазвичай доповнюють нестійкий настрій, непосидючість, вразливість до гучних звуків, яскравого світла, різких запахів, — пояснює Сергій Оберемок.
- Нерозсудлива поведінка. Ти вдаєшся до ескапістської поведінки, приміром, "підсідаєш" на психоактивні речовини чи азартні ігри, необачно керуєш автомобілем або займаєшся небезпечними видами спорту.
- Ненависть до себе. Невпинне самобичування — одна з найпомітніших ознак. Ти суворо критикуєш себе за всі недоліки та помилки — минулі та потенційні. Над тобою нависає сильне почуття нікчемності або провини.
- Незрозумілі болі. Через депресію у тебе можуть не вщухати мігрені, біль у спині, м'язах, животі тощо. Як пояснює ВООЗ, депресія тісно пов'язана з фізичним здоров'ям та впливає на нього. Серед передумов хвороби — брак фізичної активності або шкідливе вживання алкоголю. Вони призводять і до серцево-судинних, респіраторних захворювань, раку, діабету. Й утворюється замкнене коло: люди, що мають фізичні хвороби, також відчувають депресію, бо не керують власним здоров'ям.
- Погана концентрація. Тобі важко бодай на чомусь зосередитися, ти не в змозі ухвалювати рішення чи запам'ятовувати.
Людина з депресією може пам'ятати події минулого, а ось те, що було кілька хвилин тому — згадати не може. Співрозмовник назвав своє ім'я, а людина за хвилину вже й забула, — каже Сергій Оберемок.
Якщо ти відчуваєш сталу депресію, важливо вчасно звернутися до сімейного лікаря: він оцінить твій стан і за потреби скерує до лікаря-психіатра.
А ще важливо робити щоденну профілактику. Варто навчитися відокремлювати роботу від відпочинку. Також слід відмовитися від алкоголю та наркотиків — вони посилюють ментальні розлади. До речі, чи не найкраща панацея від депресії — це здоровий спосіб життя. Тільки без надмірних навантажень: займатися спортом можна просто для задоволення.
Варто навчитися піклуватися про себе та ловити насолоду від життя!
Читай також: Коли й кому призначають антидепресанти