Встигнути все до 25 років? Що таке криза чверті життя та як її подолати: пояснює психолог
За дослідженням LinkedIn, 75% людей у віці 25-33 років переживають кризу чверті життя. У цей період молодь часто сумнівається у своїх цілях та боїться власного дорослішання. Ми поговорили з психологом Мартіном Лазіцким про те, як подолати цю кризу та переосмислити життя хоч у 25!
Криза чверті життя стала надактуальною для покоління Z, народженого в період із 1997 до 2012 року. На відміну від міленіалів, які увійшли в доросле життя на тлі великих геополітичних та фінансових зламів, зумери успадкували незалежну та відносно стабільну до війни Україну — з новітніми технологіями, більшим доступом до інформації та меншою напругою щодо власного майбутнього.
Ось чому усталені життєві шляхи — приміром, офісні "кар'єрні сходи" — молодь часто вважає застарілими та уникає їх. Для багатьох поняття стабільної роботи з 9 до 17 здається несумісним із власними бажаннями та творчим самовираженням.
Зумери більш егоцентричні, зосереджуються на собі, власному комфорті, відпочинку. І робота для них — більше не головне особистісне самовизначення. Кар'єрні перспективи суто заради статусу й інших "традиційних" переваг поколінню Z часто нецікаві. Значно дужче молодь зацікавлена в балансі фінансів та обов'язків, а ще — в отриманні задоволення від роботи, — каже психолог Мартін Лазіцкий.
Поки зумери шукають власне покликання, на них тиснуть цінності цифрової епохи. Бо ж нині соцмережі — це віртуальна арена, де люди виставляють напоказ професійні та особисті досягнення, а також спосіб життя — часто ідеалізований та відретушований. Щоденна картинка "успішного успіху" — модна професія, дорогі автівки, розваги, подорожі — створює середовище, у якому власні досягнення здаються неадекватними. І багатьох зумерів це вганяє в екзистенційну кризу.
Криза чверті життя — це період у межах з 20-24 до 35-37 років. Упродовж нього людина відчуває страх, самотність і сум'яття в роздумах, які кроки їй робити в подальшому дорослішанні. Відбувається переоцінка життя: родинних або романтичних стосунків, кар'єрних амбіцій, мрій, попередніх досягнень. Людина розмірковує, чого вона досягла за чверть життя і, як правило, залишається незадоволеною.
Дослідження LinkedIn зафіксувало найпопулярніші настрої сучасної молоді під час кризи чверті життя — цікаво, чи впізнаєш ти в цьому переліку себе?
- 61% переймаються пошуком роботи, яка б їх захоплювала.
- 59% невпевнені, що їм робити далі в кар'єрі й особистому житті.
- 49% побиваються, що недостатньо заробляють.
- 48% тривожаться через порівняння себе з успішнішими друзями.
- 44% почуваються застряглими в рутині.
- 35% перебувають під тиском щодо весілля чи народження дитини.
- 33% вважають, що не досягли особистих цілей.
Що робити?
Наближення 25-річчя може відчуватися як "стометрівка", коли переповнює бажання дати нарешті раду своїм переживанням — хоч це кар'єра, яка розвивається недостатньо швидко; стосунки, які пригнічують; відчуття, що всі інші крокують далі, а ти все грузнеш; недостатній фінансовий рівень та й просто невтілені мрії... Екзистенційну кризу можна викрутити на власну користь. Як?
Для успішного виходу з кризи чверті життя стануть у пригоді кілька порад.
- Не картати себе. Порівнювати себе з іншими — це нормально. Але важливо не передати куті меду. Не забуваймо: люди часто показують себе з найкращого боку на публіці, приховуючи негатив. А те, що працює для інших, може не спрацювати для тебе — тож треба шукати власні підходи.
- Зайнятися самоаналізом. Виділення часу на роздуми про особисті цінності, інтереси та цілі може надати ясності. А ведення щоденника, розмови "по душах" із близькими, ба навіть медитація можуть полегшити цей процес.
- Розвивати стійкість. Упродовж кризи чверті життя тобі можуть траплятися й складні, потенційно депресивні періоди. Задля зменшення стресу можна опанувати mindfulness або глибоке дихання. Практики самодопомоги можуть забезпечити енергією, щоб "пережити бурю".
- Скласти план реалізації своїх мрій. Це означає чітко визначити бажання та цілі. Розпочни з детального самоаналізу: що тебе надихає, які приховані таланти чекають розкриття? Розділи глобальну мету на конкретні, досяжні кроки. Визнач реалістичні терміни, враховуючи наявні ресурси та обмеження. Будь гнучким, готовим адаптувати план під обставини. Шукай підтримку в близьких, менторів, однодумців. Не зупиняйся перед страхом невідомого. Головне — послідовно рухатися вперед, долаючи сумніви та внутрішні бар'єри.
Вивчити власні бажання й поставити актуальні цілі можна як самостійно, так і разом із близькими людьми, яким довіряєш. Не слід озиратися на фейкове "ідеальне життя" в Insagram: краще згадати себе ж на різних етапах життя, простежити, як змінилися цінності, чого вдалося досягти, а чого ще бракує для щастя й комфорту, — радить психолог Мартін Лазіцкий.
Криза чверті життя — чудова нагода для самопізнання та переоцінки. Головне — скористатися нею грамотно та з "холодним розумом"!