Міфи про весняне переведення часу: відповідає сомнолог
Одні люди вважають, що весняна зміна часу дозволяє більше насолоджуватися денним світлом та знижує витрати електроенергії, оскільки менше використовується штучне освітлення. Інші ж упевнені, що зміна часу впливає на біологічний ритм людини, призводить до порушень сну та погіршення фізичного та емоційного здоров'я.
Щоб розібратися в цих думках, ми звернулися до експерта в галузі сомнології (науки про сон) Дар'ї Пилипенко.
Біоритм людини, особливо ритм сну, є досить чутливим до змін довкілля, таких як зміна світла та темряви.
Весняна зміна часу може суттєво вплинути на біоритм людини, і стати серйозною проблемою для здоров'я. Однак людський організм може пристосовуватися до таких змін протягом кількох днів до декількох тижня. Восени переведення годинника може здаватися нам легше, оскільки дозволяє на годинку довше поспати.
Водночас весняна зміна часу супроводжується втратою однієї години сну, що може вплинути на фізичне та емоційне здоров'я.
Згідно з опитуванням, проведеним Американською академією медицини сну (AASM), більшість американців відчуває втому після переходу на літній час у весняний період.
За дослідженнями переведення годинника може збільшити ризик серцевого нападу протягом перших трьох днів тижня, а також сприяти іншим проблемам з серцем, таким як миготлива аритмія.
На 25% збільшується кількість серцевих нападів та розладів роботи серця, на 8% – кількість інсультів, на 10% – кількість викиднів після ЕКО. Тобто не просто не корисно для організму, але навіть деколи й смертельно.
Варто зазначити, що ризики стосуються в основному людей з певними факторами ризику, такими як вік, наявні хронічні захворювання та інші медичні стани.
Для зменшення ризику необхідно дотримуватися здорового способу життя та консультуватися з лікарем. Варто також бути обережним і за кермом, і пішоходам. Адже навесні через перехід на літній час збільшується ризик ДТП.
За статистикою навесні через переведення годинників втомлені люди частіше потрапляють у ДТП, на 6-10%.
Також збільшується відсоток травм на виробництві. Мляві, сонні працівники на заводах ризикують вдаватися до критичних помилок, що збільшує ризик травм.
Бережи себе!