"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу
Про які проблеми та переживання чоловіки можуть не говорити партнеркам під час інтимної близькості? Сексологи та психологи їх дослідили!
У мене нічого не виходить
На власних діях у ліжку зациклюється значно більше чоловіків, ніж може здатися, на перший погляд. Сексологи навіть виокремлюють так звану "сексуальну тривогу" (sexual performance anxiety) як одну з найпоширеніших статевих дисфункцій серед чоловіків. Про цю проблему в опитуванні повідомляють від 6% до 38% респондентів обох статей — зокрема надмірно нервують під час інтимної близькості 9-25% чоловіків. Проте в реальності цифра може бути значно вищою, позаяк далеко не всі наважуються відверто говорити про власні сексуальні проблеми.
Серед причин сексуальної тривоги у чоловіків визначають, зокрема:
- проблеми з тілом та самооцінкою;
- відчуття емоційної роз'єднаності з партнером;
- депресію, тривожний та інші психічні розлади;
- брак сексуального досвіду;
- зовнішній стрес (робота, сімейні драми тощо);
- негативний сексуальний досвід у минулому;
- надмірний перегляд порно.
У перспективі сексуальна тривога може призвести й до фізіологічних проявів, як-от еректильна дисфункція. І, певна річ, це суттєво знижує сексуальний потяг та насолоду для чоловіків. Крім того, визначити сексуальну тривогу не так і просто: для цього спершу необхідно виключити всі побіжні передумови зниження сексуальної активності — приміром, окремі медичні стани. Діагноз тривоги під час статевого акту здебільшого ставить психотерапевт.
Симптоми, які вказують на сексуальну тривогу:
- страх показати себе незграбним у сексі;
- комплекси через розмір пеніса;
- сором через невдалий досвід (випадок еректильної дисфункції, передчасної еякуляції тощо);
- неспроможність досягти оргазму;
- невпевненість у власному тілі;
- інші проблеми у стосунках;
- тривога або почуття провини щодо власної сексуальності.
Тривожні люди мають спільну рису: вони скорочують еротичну гру, щоб "зняти тему", що призводить до посилення напруги й неможливості збільшення тілесних і еротичних відчуттів.
Сором і хвилювання під час статевого акту — цілком нормальне явище, з яким може зіткнутися будь-хто, незалежно від віку, статі, сексуальної орієнтації тощо. Іноді сексуальна тривожність щезає сама: наприклад, якщо в житті з'являється новий сексуальний партнер, із яким тобі комфортно, або тобі вдалося розв'язати внутрішні проблеми в нинішніх стосунках чи подолати зовнішні. Але якщо тривожність зашкалює, варто звернутися до психотерапевта.
Дати раду сексуальній тривозі також допомагають:
- мінімізація стороннього стресу;
- готовність до того, що секс буває неідеальний;
- зміщення акценту на задоволенні від процесу;
- мастурбація перед статевим актом;
- медитація та фізичні вправи;
- здоровий сон.
А їй точно добре зі мною?
"Жінка має несамовито стогнати під час сексу" — такий порядок денний диктують чоловічі посиденьки в лазнях, ділові перекури та фільми для дорослих. Не секрет, що й самі представники чоловічої статі здебільшого віддають перевагу гучним партнеркам.
За опитуванням британського видання Vivastreet:
- 33% чоловіків полюбляють чути стогони під час сексу;
- непристойні розмови збуджують 23% кавалерів;
- томні подихи — позитивний маркер для 16% залицяльників.
Натомість тиша очолила перелік неприємних ситуацій під час інтимної близькості:
- 28% чоловіків назвали мовчання найнуднішою подією в ліжку.
За словами британської секс-педагогині Бекі Прайс, яка курувала опитування, стогони створюють вібрацію в різних частинах тіла — як у партнера, що видає звук, так і в того, хто його сприймає. Відтак мозок подає сигнал до статевих органів, посилюючи фізіологічне збудження. Отже, що більше зв'язку з партнеркою чоловік відчуває на рівні звуків, то комфортніше та безпечніше він почувається в ліжку.
А втім, інші дослідники — Гейл Брюер з Університету Центрального Ланкаширу та Колін Гендрі з Університету Лідса, — встановили, що 66% жінок стогнуть лише задля того, щоб прискорити оргазм партнера. Ба більше, 87% панянок бодай один раз симулювали насолоду, аби вдати, що досягли оргазму. Учені спіймали різницю між миттю, коли жінки відчувають пік насолоди, та періодикою стогонів — а це свідчить про те, що партнерки бодай частково контролювали свої пристрасні звуки.
Чи це погано? Безперечно, відверта фальш згубно впливає на ментальне та фізичне здоров'я чоловіка — виринають вищеназвана сексуальна тривога та інші фактори. З іншого боку, від шумових ігор є своя користь. Висновки дослідження парадоксальні: додаткові стогони й крики в ліжку не тільки заводять партнера, але й потенційно збуджують того, хто власне видає ці звуки.
Японська секс-педагогиня Кгомотсо Масела дає 5 порад, як не відлякати партнера фальшивими звуками:
- Не думати про це взагалі, а прислухатися до власного тіла та вивчати його природні реакції.
- Зберігати природність, щоб не звучати вимушено чи фальшиво.
- Звертати увагу на партнера та його реакції.
- Не тримати відчуття в собі: мовчання також відштовхує, позаяк інша сторона не знає, чи вона на правильному шляху.
- Не верещати! Просто стогнати собі на втіху.
Тож, симулювати, коли секс нецікавий — кепська ідея. А ось "піддати жару", коли тобі добре, та дати це зрозуміти якомога гучніше — чудовий хід.
Я не хочу сексу
Чомусь вважається, що чоловік має бути готовим до сексу в будь-який момент. Через цей стереотип багато чоловіків переймаються зайвими комплексами: мовляв, буває, що я не хочу, а значить — недотягую до "норми". Але не все так однозначно.
Безперечно, низьке лібідо протягом тривалого часу — це тривожний дзвінок. Найпоширеніша причина — зниження рівня тестостерону. Це надважливий чоловічий гормон, який відповідає за формування м'язів і кісткової маси, сексуальний потяг та вироблення сперми. На думку Американської урологічної асоціації, норма тестостерону в кожного своя — однак низький рівень гормону не перевищує 300 нанограмів на децилітр (нг/дл).
Інші причини зниження лібідо у чоловіків:
- недосипання;
- депресія та інші психічні розлади;
- хронічна втома;
- постійний стрес;
- прийом певних лікарських засобів (кортикостероїди, антидепресанти тощо);
- вживання алкоголю чи психоактивних речовин;
- старіння.
Інколи чоловік і справді надовго втрачає потяг до своєї партнерки і більше не хоче займатися з нею сексом — але й це нормально. У довготривалих стосунках сексуальний потяг — це значно складніша емоція, ніж на перших етапах закоханості. У цьому випадку партнер отримує насолоду не стільки від естетики сексу, стільки від чуттєвості взаємин із партнеркою — відчуття злагоди та взаємоповаги. Психологічний тиск лише гальмує пристрасть: якщо чоловік відчуває, що задихається у стосунках, втрата потягу може стати для нього психологічним бар'єром, аби захистити особистий простір.
За опитуванням Daily Mail, найбільше чоловіків дратують у сексі такі фактори:
- розмови про колишніх партнерів;
- відволікання на телефон абощо;
- відмова експериментувати;
- скутість від оголення тіла;
- гидливість до сперми;
- симулювання оргазму.
Стреси, яких зазнають українці через війну, набагато сильніші, ніж раніше. Наша психіка не розрахована на таке високе напруження. Одним з наслідків такого впливу є зниження рівня лібідо і погіршення якості сексуального життя.
Якщо чоловік часто випиває і багато курить, то після 45 років у нього, з дуже високою ймовірністю, з'являться проблеми в сексі. Особливо негативно на потенцію впливає нікотин — це доведено багатьма науковими дослідженнями. Що стосується алкоголю, то негативно позначаються на потенції навіть невеликі, але щоденні дози. Наприклад, пиво: чим більше пива, тим більше живіт і тим менше лібідо.
Буває й так, що хлопець банально не в настрої зайнятися сексом, і в цьому нема нічого надприродного. Це не свідчить про те, що партнерка йому нецікава. Одне романтичне побачення у вихідний — і він знову бадьорий і сповнений жаги до близькості. Головне — поважати бажання та емоції одне одного.
Читай також: Скільки має тривати статевий акт? Пояснює сексолог