Чи часто ми замислюємося про життя тварин у зоопарку та як вони почуваються насправді? А чим вони живуть у цирку? Турбота про тваринок починається із простого. На жаль, під час війни це питання постало з найбільшою актуальністю, адже тварини, які перебували в зоні бойових дій, досі переживають сильний стрес.
Ми поспілкувалися з ветеринаром Іллею Проньком і дізналися про важливість піклування про тварин, виїзні огляди та волонтерство.
Розкажіть про свою роботу. Чим надихає вас ця сфера діяльності?
На мій погляд, ветеринарія – це одна з вершин гуманних професій, оскільки лікуючи тварин, ми лікуємо і людей. Я займаюся не тільки практичною ветеринарією, а й науковою діяльністю, пов'язаною з проблемою нирковою недостатності у тварин. Наша команда намагається застосовувати всі здобуті наукові знання у практиці, щоб бути найбільш ефективними у боротьбі з хворобами.
Чим ви зараз займаєтесь?
Наразі ми з командою маємо можливість допомагати тваринам у повністю обладнаному діагностичному центрі, що спеціалізується на діагностиці, терапії, хірургії та стоматології. Так, ми молода команда. Ми практикуємо і паралельно займаємося науковою діяльністю, бо вважаємо, що практика не може бути відокремлена від науки.
З якими запитаннями до вас звертаються клієнти та чи змінився попит перевірки тварин під час війни?
До нас звертаються багато людей з різноманітними запитаннями, а попит на діагностичні процедури залишився стабільним, оскільки люди розуміють, що легше та дешевше попередити проблему, ніж потім лікувати тварину.
Яку найменшу та найбільшу тварину вам доводилося оглядати/лікувати/оперувати?
Дякувати Богові, я мав можливість практикувати з різними видами тварин, оскільки отримав досвід роботи з дикими та зоопарковими тваринами, працюючи ще за часів студентства з моїм вчителем і наставником Андрієм Андрійовичем Марунчиним у клініці "УніВет". Тому найменшу тварину та найбільшу важко назвати: мабуть, від маленького лорі до великого носорога. Ми проводили операції тиграм, ведмедям, приматам та іншим тваринам, які цього потребували.
Чи можливий виїзний огляд тварини у компанії?
Ми маємо функцію виїзду на діагностичні огляди, але надаємо перевагу прийому у клініці, оскільки це ефективніше, і є незамінні прилади, які можуть працювати лише у клініці.
Як проходить лікування тваринки у вашому кабінеті?
Лікування призначається залежно від проблеми. Первинно ми оглядаємо тварину, робимо діагностичні процедури в залежності від того який анамнез. Операції в нас проходять у стерильній обладнаній хірургії, в нас є все, щоб контролювати стан тварини у наркозі задля мінімізації ризиків. Стоматологічні операції проводить досвідчений ветеринарний стоматолог у супроводі анестезіолога. Всі маніпуляції робимо так, щоб тварина не отримала стрес.
Чи займаєтеся ви волонтерською діяльністю?
Волонтерською діяльністю займаємося індивідуально. Якщо до нас приходять люди, яким довелося залишити домівку, робимо роботу по собівартості або безплатно. У такий час потрібно допомагати своїм настільки, наскільки можеш.
Чи звертаються до вас клієнти, тваринка яких перебуває у стані ПТСР? Що робити в такому разі?
Останнім часом проблема стресу у тварин – це майже першочергове запитання, особливо для тих, які переїхали до Києва з тих регіонів країни, в яких досі ведуться активні бойові дії. Тварини переживають неймовірний стрес, в них з'являється непритаманна їм поведінка. Таких тварин стало більше, ми призначаємо їм терапію задля зменшення стресу, а також проводимо бесіду з власником для розуміння проблеми й розробкою нового підходу у догляді за улюбленцем.