Вплив біотехнологій та генетичних досліджень на лікування безпліддя

Вплив біотехнологій та генетичних досліджень на лікування безпліддя Фото: центр репродуктивного здоров'я "Мати та дитина"

Рішення та відкриття, які досягло людство, на сьогодення стали революцією у лікуванні безпліддя, значно розширили  можливості лікування. Деякі досягнення використовують вже зараз, інші ще перебувають у розробці, але всі вони так чи інакше сприяють одному — допомогти парам з проблемами.

Найсучасніше лікування безпліддя у Києві пропонує центр репродуктивного здоров'я "Мати та дитина". Там уважно стежать за всіма новинами у галузі, постійно навчаються та використовують всі ефективні рішення, які надходять до арсеналу сучасної репродуктології.

Біотехнології у лікуванні безпліддя

Значну роль у лікуванні безпліддя вже відіграють  такі технології:

  • Технології редагування генів, як-от CRISPR, яки можуть допомогти у виправленні генетичних порушень, що знижують фертильність. Але це питання щодо використання в повсякденні ще обговорюється в суспільстві з приводу біоетики.
  • Терапія стовбуровими клітинами: використання плюрипотентних та мезенхімальних стовбурових клітин для лікування передчасної недостатності яєчників, проблем тонкого ендометрію, а у чоловіків — при азооспермії при нормальному збалансованому каріотипі.

CRISPR

CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, Кластеризовані Регулярні Короткі Паліндромні Повтори) — революційна технологія редагування генів. Це ні що інше, як цільова генна терапія для виправлення генетичних дефектів, яка може змінити світ. Технологія виявляє пошкоджені фрагменти ДНК та використовує фермент Cas9 для вирізання та вставлення певних ділянок, що дає змогу замінити дефектні гени, а також може змінювати властивості організму.

У контексті лікування безплідності технологія CRISPR дає можливість:

  • Виправляти генетичні мутації, що спричиняють безплідність.
  • Модифікувати стволові клітини або ембріони для подолання генетичних бар'єрів безпліддя.
  • Відкривати нові стратегії, як-от: трансформація клітин шкіри на статеві клітини шляхом видалення зайвих хромосом.

Терапія стовбуровими клітинами

Терапія стовбуровими клітинами у жіночому та чоловічому безплідді включає:

  • Нормалізацію функцій нервової та ендокринної системи, що регулюють фертильність, для жінок. Серед іншого було виявлено, що стовбурові клітини здатні допомогти у відновленні нормального балансу гормонів після хімієтерапій, повернувши можливість до зачаття.
  • Покращення кількості та якості сперматозоїдів для чоловіків.
  • Створення нових стратегій при лікуванні безпліддя, зокрема, потенціал створення гамет in vitro — тобто сперматозоїдів та яйцеклітин для тих пацієнтів, у яких вони відсутні.

Лікування стовбуровими клітинами проблем тонкого ендометрію вже в роботі, вже отримані позитивні  результати. Стовбурові клітини продемонстрували високий потенціал у відновленні ендометрію, покращили його якість, зокрема рецептивність, що привело до успішної імплантації.

Генетичні дослідження у лікуванні безпліддя

Прогрес у генетичних дослідженнях та технологіях відкрив нові можливості лікування безпліддя. Генетичне тестування майбутніх батьків дає змогу виявити генетичні фактори, що знижують фертильність, та вибрати оптимальний варіант лікування проблеми. Екстракорпоральне запліднення з використанням ПГД (передімплантаційної генетичної діагностики ембріона), дає можливість обійти генетичні аномалії та підвищити шанси на успішну вагітність та народження абсолютно здорової дитини.

Нещодавні генетичні дослідження відкрили нові механізми лікування важких форм чоловічої та жіночої безплідності. Однією з перспективних технологій, вже згаданих вище, є перетворення в лабораторних умовах клітини шкіри на гамету, тобто статеву клітину, для використання її на ДРТ.

Автор: Білишко Олександр Віталійович — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри "Мати та дитина":

  • Київ, вул. Макіївська, 8;
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15;
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4;
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43;
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а;
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83.
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації