Як вести незалежне радіо в умовах війни: розмова з Gasoline radio

Gasoline radio — єдина незалежна радіостанція, яка функціонує на регулярній основі в Україні. Медіаплатформа розпочала роботу ще 22 лютого 2022 року, за два дні до початку повномасштабного вторгнення, а в травні проєкт перезапустили й випустили перший ефір.
За цей час команда провела понад 1000 ефірів, наповнених подкастами, лайвами з музикою різноманітних жанрів та авторськими шоу.
Gasoline Radio — це про талановитих локальних артистів, про різноманіття жанрів та дослідження української музики, про ком'юніті, якому цікаво вивчати андеграундну музику, знаходити рідкісні артефакти та поширювати ці знання, виходячи за кордони України.
Онлайн-радіо Gasoline працює виключно завдяки донатам і підпискам на Рatreon організації. Нині проєкт потребує підтримки слухачів та небайдужих до незалежної музичної сцени.
Ми поговорили з Олексієм Макаренком, співзасновником та програмним директором радіо, про те, як це — вести онлайн-радіо в умовах війни, а також про проблеми незалежної сцени та музичне ком'юніті.
Як з'явилася ідея створити незалежне радіо?
Ще влітку 2021 року, коли я закінчив роботу над журналом Katacult, до мене звернувся Валентин Бобилев, власник клубу та школи диджеїнгу та продакшну Kultura Zvuku, з ідеєю відкрити новий медіапроєкт. Враховуючи мій досвід з музичними медіа та бажання надати більше простору для молодих музикантів, я запропонував змінити формат і зосередитися на побудові ком'юніті радіо. Так розпочалася підготовка до старту проєкту. Ми встигли відзняти документальний фільм на фестивалі ІСКРА, визначити напрям радіо і 22 лютого 2022 року оголосили про його запуск. А вже за два дні наше життя, як і подальші плани, безповоротно змінилося.
Після трьох місяців волонтерської діяльності та сильного відчуття потреби в новому просторі для місцевих артистів ми повернулися до роботи над радіо і 18 травня провели наш перший ефір.
Звісно, головним викликом стала відсутність можливостей і ресурсів, а також пошук резидентів для станції, оскільки багато хто виїхав з України. Але ми доволі швидко здобули теплий відгук від ком'юніті, обросли близькими за духом музикантами й почали вести мовлення безперебійно щодня.
Про місію проєкту
Для нас важливо сформувати єдиний образ української культури, будуючи твердий фундамент, який спирається на наш спадок. Тому, власне, у своїй діяльності ми приділяємо багато уваги дослідженню архівних записів, експедиції і всебічному вивченню музики минулого і тих явищ, які пройшли крізь століття й досі мають розвиток.
"Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього", — ця мудрість є неофіційним гаслом цього напряму нашої діяльності, спрямованої на вивчення тієї музики, яка дісталася нам від минулих поколінь. Відштовхуючись від цього, ми багато думаємо і про майбутнє для нашого музичного ком'юніті, намагаючись створити простір для вільного висловлення артистів незалежно від їх успішності, статусу чи популярності.
Окрім формування здорового середовища для розвитку нових музичних явищ, ми хочемо помістити нашу культуру в глобальний контекст, щоб вона сприймалась не через призму жертовності, а через своє багатство та перспективність.
Дивлячись у цих двох напрямах, сьогодні ми докладаємо всіх зусиль, щоб донести до українського слухача різноманіття й глибину нашої культури. Звертаючись до неї, можна отримати відповіді на запитання про власну сутність та про своє місце в плині часу.
Про актуальність радіо
Тут можна виділити кілька головних пунктів:
- Протягом останніх років українська сцена стрімко розвивалась. Водночас була тенденція приділяти більше уваги західним артистам. Ми ж звернули увагу на те, що відбувається всередині країни, і підсвітили ті явища, які залишалися в тіні, показавши, наскільки неймовірне і багатогранне наше музичне ком'юніті.
- Попри появу великих майданчиків в Україні було не так багато простору для початківців — своєрідного стартового майданчика, щоб хоч якось себе проявити. Тому на самому початку історії радіо ми фокусувалися на тому, щоб побудувати безпечне середовище, де артисти зможуть самовиражатися й отримають нашу підтримку у формуванні власного творчого шляху.
- Також нам вдалося помістити в сучасний контекст безліч традиційних явищ, образ яких був понівечений випробуваннями, утисками та заборонами радянської та російської влади, що весь час намагалися знищити й принизити нашу культуру.
Про функціонування в умовах війни
Бути незалежним радіо під час воєнного стану в країні — та ще пригода.Тут варто згадати і вимкнення світла, і роботу радіо завдяки генераторам, а також брак ресурсів, адже країна переживає не найкращий час для фінансування культурних інституцій, а ті проєкти, якими цікавляться фонди, не завжди збігаються з нашими інтересами та вектором розвитку. Тому наразі можна сказати, що радіо працює на ініціативі людей, причетних до його існування.
З одного боку, я впевнений, що обмеженість можливостей стимулює до творчості, з іншого — ми не маємо можливості зробити наступний крок у розвитку і заявити про себе ширшій аудиторії. Ця ситуація також впливає на команду, оскільки в проєкті залучено не так багато людей. Їм доводиться поєднувати декілька проєктів та основну роботу із завданнями радіо, тому це дуже виснажливо.
Також через обмеження на виїзд з країни, запроваджені Міністерством культури, довелося скасувати низку запланованих концертів та заходів у Європі, які могли б допомогти нам згенерувати ресурси для подальшого розвитку.
Як працює радіо?
Формуванням формату ефірів займаюсь я — як головний редактор. Залучаю до цього й інших учасників команди. Ми постійно приймаємо запити на участь у різних шоу та на запис гостьових міксів через сайт. Паралельно шукаємо й запрошуємо артистів, яких, на нашу думку, було б важливо показати аудиторії. Тобто ми постійно перебуваємо в пошуку, щоб детальніше дослідити музичний ландшафт України.

Про різноманітність жанрів
У нашому ефірі наразі домінує електронна музика, оскільки більшість музикантів зацікавлена в ній через глобальні тренди. Але ви легко можете почути й записи традиційного співу чи кобзарські думи, шоу, присвячені класичній чи естрадній українській музиці 60-80-х, джаз, рок, хіп-хоп тощо. Весь наш формат — про різноманіття. Також ми залучаємо резидентів до формату подкастів, у межах яких вони детально розглядають музичні явища чи спілкуються на важливі й актуальні теми сьогодення.
Про власний лейбл
Працюючи з великою кількістю музикантів, під кінець 2022 року ми усвідомили потребу у виданні музики й почали отримувати безліч запитів від ведучих шоу й наших друзів. Так за рік взаємодії з резидентами радіо у нас з'явилося розуміння вектора лейбла, того, з чим нам самим хотілося б працювати.
Мета Gasoline Records така ж, як і у радіо: ми насамперед хочемо створити платформу для молодих українських артистів, а також підтримувати резидентів радіо, даючи продовження їхнім шоу і серіям.
Також у наших планах — взаємодія з різними архівами, культурними інституціями та музикантами, які перебувають поза контекстом індустрії; видання архівних релізів української музики та польових записів. Ми націлені на експерименти як з музичним форматом, так і з форматом носіїв.
Про проблеми незалежної сцени
Серед проблем для незалежної сцени, на мою думку, залишається відсутність достатньої кількості майданчиків і соціальних просторів для самовираження та розвитку, живильного середовища й підтримки для появи нових імен та явищ, а також незахищеність інтересів і прав музикантів.
Плани на майбутнє
У найближчому майбутньому ми хочемо зосередити свої зусилля на розвитку лейбла й можливості створення саблейбла, який фокусувався б тільки на перевиданні фольклору та архівної музики України. Звісно, ми також будемо шукати можливості для продовження нашої серії експедицій та документальних стрічок, мета яких — дослідити сучасний стан народної творчості та прокласти місток між змістом і формою музики минулого й сьогодення.