Залізна дипломатія: як "Укрзалізниця" стала надією українців

Після повномасштабного вторгнення "Укрзалізниця" стала справжнім порятунком для людей, дорогою життя. Адже евакуювала з території, де відбувалися обстріли, 4 млн українців та 112 000 чотирилапих. Наразі можна впевнено стверджувати, що "Укрзалізниця" виконує почесну місію залізної дипломатії. Водночас офіційний Київ і дотепер потребує підтримки світових лідерів.
Про все це детальніше поговорили з керівником з пасажирських комунікацій "Укрзалізниці" Олександром Шевченком.

Про евакуацію
Евакуація зараз триває, але, звісно, не в таких масштабах, як торік навесні. Звичайно, тоді ні в кого не було квитків. Тому ми рахували приблизно, "за головами" на вокзалах при посадці та висадці.
Якщо у поїзді мало розміститися 700 людей, то під час евакуації було до трьох тисяч. В нас траплялося таке, що евакуаційний поїзд їхав з Харкова на Львів добу і прибував у такому стані, що в ньому двері не відчинялися навіть ломом.
Зараз евакуація людей триває, просто вона звузилася до кількох потоків. Евакуація відбувається з Покровська, є також вагони, причеплені до Херсонського та Запорізького поїздів. Зараз ми говоримо про групи, які вивозять волонтери, де здебільшого маломобільні люди, що не могли виїхати раніше.
Торік навесні ми загалом евакуювали чотири мільйони людей. Один мільйон – це діти. Плюс 112 тисяч домашніх тварин.
Ми не могли спрогнозувати таку велику кількість домашніх тварин. Одного разу везли крокодила в акваріумі з Харкова. В нас навіть трапилася історія, коли було дев'ятеро щенят в кабіні "Інтерсіті". Також у нас були тхори, єноти, ласки, лисиця, фазан, соколи, папуги.
Про тварин
Дуже багато людей вивозили тварин, а тепер багатьом потрібно повертатися назад. Відтепер у застосунку можна оформити квиток на тварину раніше, і це набагато спростило перевезення тварин.
Ми з великою повагою ставимося до тварин. В нас облаштовані спеціальні поїлки в куточках незламності. Є люди, в яких алергія на тварин, і ми намагаємося все вирішувати – не хочемо розділяти на вагони для тварин і без тварин, тож поки що гнучко регулюємо це питання.
Читай також: Залізний бренд. Як Укрзалізниця покращила сервіс під час війни?
Про залізну дипломатію
Загалом маршрут "залізної дипломатії" відомий обмеженій кількості людей. До нас прибули спочатку три прем'єри. Після них приїхав Борис Джонсон. Його візит був засекречений, і команда на маршруті до останнього не знала, за ким вони їдуть.
Про Бориса Джонсона
В нього було чотири подорожі до України, на двох із них він точно їв борщ із салом. Джонсон дуже відкритий, він потис руки всім в поїзді, в тому числі й машиністам, фотографувався з людьми. Подарував нам свою шапку. В мене вже назбиралося артефактів на цілий музей.
Про іноземні делегації
За весь час війни Україну відвідали понад 250 іноземних делегацій, і ми до таких перевезень ставилися дуже відповідально, адже на нас була відповідальність першого й останнього враження від України. Тому ці враження треба було правильно подати. Ми мали донести певні меседжі навіть від Офісу Президента.
Як, наприклад, з передачею леопардів, коли наші провідники в рейсі ходили в леопардових хустках. Також згадайте історію зі Штайнмаєром та ірисами, що набула широкого розголосу в Європі. Тоді в нас і вази з ірисами стояли в поїздах. Знімки потрапили в Німеччину і їх побачила команда Штайнмаєра. Вони дуже позитивно оцінили наш креатив.
Ми ніколи не чули негативних відгуків, бо дуже уважно працюємо над сервісом на борту цих поїздів. Це нові, комфортні, спальні та дуже безпечні потяги. Ми перевозили президента Фінляндії, то він сказав, що давно так не висипався, як у нашому вагоні.
Також ми в колаборації з Євгеном Клопотенком годуємо дипломатію у потягах. Подаємо українські страви з історією, Goodwine нам допомагає винотекою. У такий спосіб ми розповідаємо лідерам інших країн про історію України. В нас також є книги, які люди читають у дорозі.
Про міжнародні сполучення
Їх стало більше, ніж до війни, і це через попит. Відтак ми цей кейс дуже розвиваємо, тож рейсів буде ще більше, наразі це один із пріоритетів. Зараз є Варшава, Хелм, Будапешт, Кишинів та інші рейси, загалом їх десять. Шкода, що ми не прийшли раніше до однієї колії з Європейським Союзом. Залізниця не повинна мати бар'єр з Європою. До Варшави ми не можемо заїхати нашими вагонами. У нас широкі колії, а у Європі вужчі.
Коли ми говоримо про Перемишль і Хелм, то це прикордонні міста, куди підтягнута наша колія. В інші європейські міста нам треба зупиняти потяг і змінювати вивіски на вагонах на європейські. І таких вагонів у нас небагато. Зараз ми розуміємо, що треба будувати колії нового зразка.
Про нагороду Rail Champion Award 2023
Укрзалізниця у січні здобула європейську нагороду "Чемпіон залізничного транспорту" – Rail Champion Award 2023. У мотиваційній частині організатори написали, що нагороду українська залізниця отримала "за надзвичайну стійкість і продовження транспортних послуг у воєнний час".
Думаю, що небагато залізниць можуть похвалитися тим, що здатні за 30 днів відновити розбитий міст через річку Ірпінь. А ми це зробили.
Залізниця, по суті, перша, хто після військових і саперів заходить до окупованого міста. І можна сказати, що вона несе цивілізацію на ці землі. Ми привозимо на вокзал одразу зв'язок – системи Starlink, зарядні станції тощо.
Про Stralink в українських потягах
Частина України не має інтернет-зв'язку, особливо десь у горах. Відповідно, давно вже назріла ідея встановити Wi-Fi у поїздах, хоча технічно це зробити не так просто. Останніми роками ми вже випробували купу варіантів. І супутники, і все, що завгодно, але воно з різних причин не працювало.
Ми вже протестували перший швидкісний потяг "Інтерсіті+", в якому було встановлено термінал супутникового інтернету Starlink. Цей потяг не прив'язаний до маршруту, він сьогодні може їхати в Краматорськ, а завтра в Дніпро. В ньому пасажири користуються Wi-Fi уже кілька місяців.
На 97% дороги у пасажирів є інтернет. Перед нами – завдання забезпечити безперебійний інтернет на всіх швидкісних поїздах.
Про вокзал
Ми відштовхувалися від того, куди нам буде не соромно запрошувати гостей, приводити свої родини й подорожувати з друзями та колегами. Будь-яка зміна досвіду має фільтруватися через себе. У кожного з нас своє бачення, і після тестування ми побачили, чи відгукується воно у пасажирів.
Тож у них з'явилася можливість провести на вокзалі час з комфортом. Будь-яка подорож починається з вокзалу, тому ми переосмислюємо умови задля якнайбільшого комфорту своїх пасажирів. Це нескінченний процес, який стосується і ліфтів, і ескалаторів, підйомів та спусків на платформи, підйомів у вагони тощо.
Про зміни та інновації
У нас зараз всі нові вагони підлаштовані під потреби людей з інвалідністю. Також ми створили онлайн-табло в мессенджерах. Для людей з вадами зору ми облаштували тактильні вагони зі шрифтом Брайля. Ми встановили місця для осіб з інвалідністю, де є окрема сигналізація, кнопка виклику провідника, сейфи. Також ми забезпечили людей з інвалідністю зручними вбиральнями.
З погляду комфорту в наших нових вагонах все добре – чотири режими освітлення, кондиціонер, сповивальні столики, буде різниця в оббивці, в плавності ходу. Там буде все нове.
Цінова політика
Ми розуміємо, що наші пасажири не готові до підвищення цін на квитки, тож вони залишаться без змін.
Ми все одно не окупимо пасажирські перевезення за рахунок подорожчання квитків. Вантажні перевезення були основним джерелом прибутку для залізниці, і зараз нічого не змінилося. Для пасажирів ціни не зростуть, а навіть навпаки – за допомогою нашої програми лояльності вони відчують значні поліпшення.
"Укрзалізниця" через 5 років
З новим, комфортним рухомим складом, з розкладом, який не викликає роздратування, і з обслуговуванням на найвищому рівні. Наші люди мають отримувати задоволення від подорожей!