Як живе "Динамо Київ" під час війни
З початку повномасштабної війни у 2022 році український футбольний світ перевернувся догори дриґом. Команди на деякий час навіть були вимушені покинути країну... Редакція "ТиКиїв" дізналася як сьогодні живе гордість столиці ФК "Динамо Київ".
Чемпіонат у нових реаліях
Лише після шести місяців повномасштабної війни футбольні змагання вдалося відновити. 23 серпня 2023 року розпочався історичний Чемпіонат України з футболу, який проводили без глядачів на стадіонах, наче в часи Covid-19. А на початку червня вище керівництво країни наголосило на тому, що Українська Прем'єр-ліга, якщо і відбудеться, то тільки на нашій території. Федерація футболу України знайшла компроміс з клубами та задля продовження чемпіонату виставила декілька умов:
- матчі відбудуться на території України, де є відносна безпека, тобто якомога далі від активних бойових дій;
- глядачів не повинно бути на трибунах, а на стадіонах має бути укриття;
- якщо гра проводиться близько до державного кордону з агресором або його союзниками, то гостьова команда, яка їде до господарів, має дати своє погодження для того, щоб поєдинок відбувся, якщо ні, то матч переносять;
- присутність медиків, ДСНС та представників від місцевих військових адміністрацій обов'язкова.
Також організували флешмоб, у якому взяли участь футболісти Української Прем'єр-ліги, вони виходили на поле, укутані прапором, та вшановували пам'ять захисників та захисниць країни хвилиною мовчання. А ще клуби під час матчу продавали віртуальні квитки, а зібрані кошти направляли сім'ям загиблих та на потреби військових.
Як живе столичне "Динамо" під час війни?
За словами президента футбольного клубу Ігоря Суркіса, у перший день повномасштабної війни гравці з сім'ями та персонал клубу зібралися у підвалі бази.
Президент України сказав, що йому таксі не потрібне, а потрібна зброя, ця фраза справила на всіх неабияке враження, була впевненість у тому, що ми будемо боротися. Так, були тяжкі часи, ми збирали команду то в Польщі, то в Бухаресті, тут потрібно висловити велику подяку Мірчі Луческу, який не залишив команду. До нас навіть приїздили Довбик та Степаненко й тренувалися, — прокоментував в інтерв'ю клубним ЗМІ Ігор Суркіс.
Ігор Михайлович розповів, що "Динамо" сьогодні допомагає військовим: фонд братів Суркісів передав на допомогу військовим понад мільярд гривень.
Продовжуватимемо це робити до нашої перемоги. Ми маємо вигнати ворогів із нашої землі та жити у вільній Україні, — заявив Ігор Михайлович.
Через війну та фінансові проблеми "Динамо", як і багато інших клубів, особливу увагу приділило юним вихованцям клубу.
У перші дні війни ми взагалі не могли зрозуміти, де вони. Велика допомога була від мого брата, який зміг усіх зібрати й фактично ми не втратили наших дітлахів. Усі повернулися в Україну, і це дуже важливо для перспектив розвитку клубу. Тому можу сказати, що у "Динамо" є майбутнє, наша школа робить свою справу, — додає Ігор Суркіс.
За словами Ігоря Михайловича, усі хлопці, які сьогодні грають у головній команді "Динамо", крім Решата Рамадані, Олабіран Блессінг Муїва (Беніто), Самба Діалло та ще декількох, є вихованцями клубної академії. Ігор Суркіс дуже покладається на клубну молодь, але коли закінчиться війна, він обов'язково буде шукати підсилення за кордоном, залучаючи досвідчених гравців. До речі, голкіпер молодіжної команди київського "Динамо" — В'ячеслав Суркіс — син Григорія Суркіса та племінник президента столичного клубу Ігоря Суркіса.
Що стосується моєї підтримки клубу, то я працюватиму, поки будуть сили та допомога від моєї сім'ї: брата, дружини, доньок. Крім того, тут грає мій племінник, і від цього моє серце б'ється частіше. Коли він грає, тиск підіймається до 220 ударів. Слава тяжко працює й заслуговує грати. Він перебуває в Україні, а не за кордоном, — поділився зі ЗМІ Ігор Суркіс.
На третю-четверту добу війни клуб вивіз із міста жінок та дітей, родичів футболістів, а команда тоді виїхала до Ужгорода. За словами президента клубу, згодом "Динамо" грало благодійні матчі, після чого зібрані кошти переказували на платформу UNITED24.
Ми відбудували лікарню в Чернігові, а також дитсадок та амбулаторію на Київщині. Допомога військовим — це пріоритет. А футбол та все інше — за дужками, — додає Ігор Михайлович.
Гравці чи не кожного дня розповідали за кордоном про вторгнення росії: коли на пресконференції після матчу в Румунії проти місцевого клубу "Клуж" півзахисника "Динамо" Олександра Караваєва журналісти запитали про війну, він не зміг стримати сліз.
Як клуб заробляє на продажі гравців?
Наприкінці 2023 року традиційно закінчилася перша частина сезону Української Прем'єр-ліги, після чого "Динамо" вирушило до Туреччини на збори. Але після повернення команди наприкінці лютого цього року стало відомо, що з березня 2024 року вперше після початку повномасштабної війни вболівальники повернуться на трибуни. Щоправда, з міркувань безпеки, кількість квитків буде обмеженою.
Також захисник "Динамо" Олександр Сирота пояснив, що команді потрібно було виїжджати до Туреччини для проведення зборів та покращення техніки.
На умови гріх скаржитися. І поле, і харчування — усе на найвищому рівні. В Києві мороз, холодна погода, газон твердий, а тут він у гарному стані. Відпрацювання ударів? Для захисника це теж має значення. Коли ми граємо, і уся команда перебуває в обороні, центральні захисники відіграють важливу роль. Їм потрібно підключатися до атак, і якщо є можливість, бити по воротах, — поділився зі ЗМІ захисник клубу.
А ще через війну клуб був вимушений "продавати" своїх ключових гравців. У 2023 році "Динамо" продало Віктора Циганкова до іспанської "Жирони" та Іллю Забарного до англійського "Борнмуту". Команда з туманного альбіону викупила Забарного за 27 мільйонів євро, та ще "Динамо" має отримати 20% з майбутнього продажу гравця. Своєю чергою Циганкова "придбали" за п'ять мільйонів євро, "Динамо" отримає 50% від майбутнього продажу гравця.
Ще один із лідерів команди влітку цього року може покинути столичний клуб, але за більшу клаусулу. Відомо, що Ігор Суркіс записав аудіоповідомлення для Миколи Шапаренка, в якому заявив, що футболіст "Динамо" заслуговує на трансферну вартість у 300 млн євро.
Клаусула — це певна сума відступних за гравця, при виплаті якої клуб, який володіє правами на футболіста, не має права перешкоджати його переходу в іншу команду.
Хто очолив "Динамо Київ"
11 грудня 2023 року 48-річний Олександр Шовковський став головним тренером "Динамо" після відставки румунця Мірчі Луческу. До цього Олександр вже виконував обов'язки головного тренера, коли наприкінці минулого сезону Луческу вимушений був зробити операцію на нозі та перебував на лікарняному.
Олександр Шовковський майже всю кар'єру грав у клубі "Динамо". Він посідає сьоме місце серед футболістів, які провели найбільше матчів за національну збірну України. Також новий тренер — це один із чотирьох воротарів за всю історію футболу, які зіграли 100 та більше матчів у Лізі чемпіонів УЄФА.
Враженнями від призначення поділилися деякі гравці. Наприклад, півзахисник "Динамо" Олександр Караваєв розповів, чим головний тренер команди Олександр Шовковський відрізняється від своїх попередників.
На тренуваннях і в побуті Шовковський може щось підказати і щось розповісти, він нас налаштовує емоційно. Усі знають його як дуже розумну людину, яка може з тобою поговорити про ментальність чи про психологію, — розповів ЗМІ захисник клубу.
Після зимової паузи перший матч команда провела проти "Чорноморця" (Одеса), у якому кияни перемогли з мінімальним рахунком (1-0). Наразі "Динамо" посідає четверте місце у таблиці Української Прем'єр-ліги, відстаючи від лідера чемпіонату "Кривбасу" (Кривий Ріг) на чотири очки, але має три гри у запасі, тому, теоретично, кияни можуть очолити таблицю та боротися за "золото" у цьому сезоні. Попри воєнний стан клуб знаходить шляхи для свого розвитку.
А ти вболіваєш за столичне "Динамо"?