Українське серце Дмитра Капранова: яким був відомий письменник та публіцист

Українське серце Дмитра Капранова: яким був відомий письменник та публіцист Дмитро Капранов. Фото: suspilne.media

16 квітня не стало одного з найпомітніших українських митців — 56-річного Дмитра Капранова, одного зі знаменитих близнюків Капранових. "ТиКиїв" розповідає, яким був життєвий і творчий шлях Дмитра.

Дмитро Капранов
Дмитро Капранов. Фото: facebook.com/BratyKapranovy 

Смерть письменника та публіциста Дмитра Капранова стала несподіваним ударом для всіх, хто його знав. По-перше, тому що цей життєрадісний здоровань, здавалося б, був сповнений здоров'я й енергії, і лише найближче оточення знало, що останнім часом Дмитро потерпав від проблем із серцем, які, зрештою, і спричинили його передчасну смерть. А, по-друге, тому що зустріти когось із Капранових без його близнюка було майже неможливо — як неможливо уявити, що тепер Віталій Капранов скрізь з'являтиметься один…

Тому казати щось про Дмитра у відриві від Віталія і дивно, і насправді практично неможливо: де-факто в них — принаймні, на широкий загал, — було одне життя на двох. Всі, хто їх знав, давно зрозуміли, що перепитувати: "А хто з вас хто?" не має жодного сенсу. Та й Капранови на це відповідали одне: "Зви мене просто — брат Капранов".

Дмитро Капранов
Брати Капранови з батьком. Фото: facebook.com/BratyKapranovy 

Історія Дмитра й Віталія як українських митців цікава тим, що нашими вони стали задовго до того, як оселилися в Україні.

Вони народилися в Молдові, у маленькому містечку Дубоссари, а виросли в Очакові Миколаївської області, там же закінчили середню школу, де, між іншим, українську не вивчали. За вищою освітою вирушили до росії — здобули її в Уральському політехнічному інституті у Свердловську, потім закінчили Московський енергетичний інститут за фахом "Технічна кібернетика".

Дмитро Капранов
Брати Капранови. Фото: facebook.com/BratyKapranovy

А звідки ж в них взялась українська? А від бабусі. І, напевно, з генів, бо в москві на початку 1990-х Капранови були активними учасниками українського діаспорного руху: стали видавали українську газету "Тинди-ринди" й журнал української фантастики "Брати".

Дмитро Капранов
Обкладинка журналу "Брати". Фото: Фейсбук Вахтанга Кіпіані

У москві ж вони почали писати свою першу книгу "Кобзар 2000", але завершили її лише за 10 років у Києві, куди 1998-го вирішили повернутися.

"Ми подумали, що в москві найбільше, ким можна стати, — кремлівськими підлабузниками. Вирішили в Київ переїжджати, — розповідав якось Дмитро в інтерв'ю. — То в нас найстрашніший період у житті був — рік жили за 800 км один від одного. Я перший до Києва приїхав, географію вивчав. Сім'я там залишилася. За $35 тис. продали московську квартиру. Цього стало, щоб купити будинок під Києвом і добудувати його. За пів року переїхала родина. Віталій залишився там сам, згортав справи. Правда, то якраз дефолт у росії був — 1990 роки. Справи згорнулися самі".

Дмитро Капранов
Весілля братів Капранових. Фото: facebook.com/BratyKapranovy

До речі, щодо сім'ї: в москві брати одружилися на сестрах-близнючках Інні та Світлані — давно мали таку ціль, і все вийшло. Жили всі разом в одному домі й всіх своїх дітей — синів Дмитра Сергія і Дмитра та доньку Віталія Оксану та його сина Андрія — вважали спільними.

Дмитро Капранов
Брати Капранови з онуками і батьком на спільному ювілеї. Фото: facebook.com/BratyKapranovy

"Зелений пес" і "Золотий бабай"

В Києві брати одразу кинулися видавати свій "Кобзар 2000", але, яке книговидавництво було в Україні в 1990-ті? Ніякого. І тоді Капранови пішли ва-банк: започаткували видавництво "Зелений пес", видали свою книжку, а потім відчинили двері для інших українських літераторів, і в тих з'явився стимул писати, а українське книговидання стало трендом.

Дмитро Капранов
Дмитро Капранов. Фото: facebook.com/BratyKapranovy

Вони взагалі весь час щось започатковували. 1998 року — каталог книжок поштою "Книгоноша": задля нього Капранови зібрали з усіх видавництв усі книжки українською мовою, які були на складах, і виявилось, що станом на 1998-й в Україні існувало лише 600 назв книжок українською. 1999-го вони започаткували конкурс української гостросюжетної літератури "Золотий Бабай". Потім — літературну газету "Друг читача".

2007 року Капранови заснували премію "Золотий намордник" за державне хамство, 2011 року — перший Всеукраїнський конкурс двійників Тараса Шевченка.

2019 року — YouTube канал "імені Т. Г. Шевченка", присвячений історії України. Найпопулярніше відео на ньому, "Історія України за 10 хвилин", набрало 3,2 млн переглядів.

Читай також: Чарівний Київ: де у місті можна зустріти казку

Разом вони написали 10 книжок, серед яких — 80-сторінкову "Мальовану історію Незалежності України" (2013).

В лютому 2004 року, коли уряд України прийняв бюджет, що зупинив видавництво книжок, Капранови разом з колегами на знак протесту спалили рукопис нового роману під Кабінетом Міністрів України. За пів року уряд змінив бюджет.

Без них важко було уявити будь-який книжковий форум: вони зазвичай приїжджали на своєму фірмовому зеленому жучку, і вся увага зосереджувалась на них.

Дмитро Капранов
Брати Капранови та їхній зелений жучок. Фото: facebook.com/BratyKapranovy

Вони були й фармацевтами, і виноробами, і кіноакторами, і телеведучими, і музикантами — заснували власний музичний напрямок "кобза-реп" та їздили по Україні, популяризуючи його.

Дмитро Капранов
Брати Капранови. Фото: facebook.com/BratyKapranovy

Коли сталося повномасштабне вторгнення, брати Капранови одразу ж стали до лав полку "Азов", захищаючи Київщину.

Дмитро Капранов
Брати Капранови. Фото: facebook.com/BratyKapranovy

28 квітня в Києві мав відбутися їхній фестиваль "Ніч Еротичної Поезії".

Всім ворогам на зло українці відродяться й відродять Україну. А у цьому процесі без еротики — ніяк, — написали брати на своїй сторінці в Facebook.

Але відучора, звісно, фестиваль був скасований.

Відтепер Віталію Капранову потрібно буде зрозуміти, що йому робити і як жити далі. Адже жити йому доведеться за двох… 

Відспівування Дмитра Капранова відбудеться в Києві в четвер, 18 квітня, об 11.00 у Михайлівському соборі. Письменника буде поховано на Байковому кладовищі.  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Що таке фандоми та чому вони стають все більш популярними в Україні - 412x412
Прогресивний

Вероніка Киреєва

Що таке фандоми та чому вони стають все більш популярними в Україні

Що читає амбасадорка українського балету Ольга Морозенко: книжки про українську культуру та сучасна проза - 412x412
Мистецький

Тетяна Гриньова

Що читає амбасадорка українського балету Ольга Морозенко: книжки про українську культуру та сучасна проза

Театральні прем'єри зими: найгарячіші новинки від київських театрів - 412x412
Мистецький

Вікторія Аронова

Театральні прем'єри зими: найгарячіші новинки від київських театрів

"Добробут" закликає українців поступатися дорогою машинам швидкої допомоги - 412x412
Здоровий

Редакція "ТиКиїв"

"Добробут" закликає українців поступатися дорогою машинам швидкої допомоги

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації