Чарівний Київ: де у місті можна зустріти казку

Чарівний Київ: де у місті можна зустріти казку Колаж: "ТиКиїв"

Хіба Київ звичайне місто, якщо в ньому на кожному кроці можна зустріти… героїв популярних казок: від романтичної Мавки до підступної Баби-Яги?! Ні — казкове! Гайда гуляти й знайомитися!

Подвійний Котигорошко

Фото: Олександр Панченко 

Судячи з усього, кияни дуже поважають легендарного Котигорошка — хлопчика надзвичайної сили, бо в столиці йому присвячено одразу дві скульптури. Перша знаходиться на Оболонській набережній. Її автор — скульптор з Ужгорода Олексій Шамшура. Свого Котигорошка майстер вирішив не наділяти ефектними м'язами, проте вклав йому до рук вражаючих розмірів булаву, якою той вправно розправляється з триголовим драконом.

Фото: Олександр Панченко 

Другий казковий хлопчина оселився біля київського Лялькового театру (вул. Михайла Грушевського, 1А). Від свого оболонського побратима він відрізняється скромнішими розмірами булави, а також тим, що його дракон має всього одну голову. І, до речі, він взагалі такий маленький та наляканий, що його навіть починаєш жаліти. Татко цього Котигорошка — скульптор Тарас Цюпа.

Дюймовочка і компанія

Фото: архів "ТиКиїв"

Біля Лялькового театру є ще герої одразу кількох класичних казок. Тут і тендітна Дюймовочка з однойменного твору Ганса Крістіана Андерсона, і тато Карло разом зі своєю скрипучою шарманкою, непосидючий Буратіно із золотим ключиком, "дівчинка з кучерявим блакитним волоссям" — Мальвіна, та вічно похнюплений, депресивний П'єро.

Майже у всіх скульптур (автор — Григорій Савченко), як ті лампочки сяють носи — дітлахи постаралися, натираючи їх на щастя.

До речі, може тебе це здивує, але у театрі йдуть не тільки вистави для малечі, а й для дорослих. Ми мріємо про поновлення спектаклю "Бравий вояк Швейк".

І знову ключик

Фото: Олександр Панченко 

Героїв "Золотого ключика" також можна зустріти й на території Київського зоопарку (Берестейський проспект, 32). Зробив їх непрофесійний скульптор — електрозварювальник на пенсії Геннадій Чепенко. І виготовив він їх… зі звичайної будівельної арматури.

Фото: Олександр Панченко 

Найскладніше дався Геннадію Олександровичу пес Артемон — довелося два рази переробляти собаці хутро, щоб досягнути правильної кудлатості. Дітлахи ж особливо полюбили розкішну бороду Карабаса-Барабаса — постійно перевіряють її на міцність. Але та приварена на совість — не відірвати.

Серед творінь також були чудові ковані ворота (з фігурами тварин), які раніше зустрічали гостей зоопарку. Проте під час останньої реконструкції їх знищили.

Лісова Мавка

Фото: Олександр Панченко 

Торік український мультик "Мавка. Лісова пісня" виявився настільки популярним, що полиці магазинів завалили відповідною сувеніркою із зображенням героїв анімації: іграшками, наліпками, книгами, зошитами тощо. Тож не дивно, що згодом Мавка та її лісові друзі з'явилися і на стінописі, ескіз якого розробив художник Максим Лубнін. Його він втілив у життя, створивши мурал у Куренівському парку разом зі своїми учнями Київської дитячої школи мистецтв №3.

Незламна Аліса

Фото: Олександр Панченко 

Героїня письменника Льюїса Керрола Аліса (та сама, яка намагалася наздогнати Білого Кролика з годинником) прописана на Пейзажній алеї з 2016 року. На жаль, "Пейзажка" зараз сильно занедбана — 95% робіт скульптора Костянтина Скритуцького, які тут встановлені, потребують негайної реставрації. Проте Аліса на загальному фоні виглядає прийнятно. Як то кажуть, потомлена, але незламна. Нагадаємо, що на створення Аліси у художника пішло три роки й дві тонни бетону, кераміки, мозаїки та металу.

Фото: Олександр Панченко 

Також варто згадати ще одну київську роботу по мотивах керролівської казки — куди менш відомий, але пречудовий стінопис "Аліса у Країні чудес" (вул. Загорівська, 26), створений колективом художників UpTown. Головними героями муралу стали розкішний Чеширський кіт і Білий Кролик.

Фото: Zeft.in.ua

Кожум'яка і добрий Змій

Фото: syuliabevzenko.com 

Герой казкових народних епосів — могутній Микита Кожум'яка — це 15-та скульптурка улюбленого киянами проєкту "Шукай". За легендою, він лютим боєм бився зі Змієм, який "тероризував" мирне населення Києва, і таки вбив його. Проте автори мініатюри (вул. Електриків, 29А) трохи змінили історію: Микита пожалів тварину і перевиховав її. Тож Змій став добрим і відтепер усім посміхається.

Пес та вовк, який любив співати

Фото: Олександр Панченко 

Багато хто знає та любить старенький мультик "Жив-був пес" про те, як потоваришували собака та вовчик. Та чомусь мало хто пам'ятає, що знято його за мотивами української народної казки "Сірко". У Києві цих персонажів можна зустріти на вулиці Гончара, 15-3 — вони там зручненько облаштувалися під дерев'яним столом, наїлися різних наїдків і вовк от-от заведе свою сумну пісню. Автор цієї чудової роботи — вінницький скульптор Володимир Заєць.

Фото: Олександр Панченко 

Також собацюру з його приятелем можна побачити на невеличкому стінописі на Подолі (вул. Хорива, 40-42).

Галявина казок

Фото: Олександр Панченко 

Ця чудова локація розташована у парку "Нивки". І це місце за кількістю казкових героїв на квадратний метр — наймасштабніше (а вхід сюди до того ж вільний). Починаючи з 2018 року, тут оселилися: Баба-Яга, яка збирається приготувати Івасика-Телесика, Кощій Безсмертний, що чахне над печерою зі скарбами, гострозубий дракон, люті якого позаздрять дракони з "Гри престолів", хитромудрий Кіт у чоботях, благородні лицарі, різноманітні гноми та інша казкова дрібнота. Є навіть Грут з "Вартових Галактики"!

Фото: Олександр Панченко 

Усі скульптури зроблено руками однієї людини — майстра-різьбяра Сергія Стеблюка!

Той самий Їжачок

Фото: Олександр Панченко 

У такій казковій добірці складно обійтися без чи не найулюбленішої скульптури киян — Їжачка у тумані (вул. Рейтарська, 5). Проте його наразі немає на звичному місці, а як повідомляє оголошення: хоробрий колючко "Пішов захищати батьківщину". Але є ще один їжачок, про якого мало хто знає (на території ринку "Даринок"). Як і його побратим з Рейтарської, цей теж дуже патріотичний. У нього на голках навіть є яблучко з написом "Крим" (мовляв, все своє ношу з собою). Виготовлено їжака у ковальській майстерні "Цвях". Тож наш герой від кінчиків лапок і до самої маківки — металевий.

Фото: Олександр Панченко 

Цікаво, що скульптор Сергій Фірсов розробив вже цілу серію подібних їжачків. Одні збирають листячко, інші — танцюють. Мій особистий улюбленець — їжак з автоматом і гранатометом у касці з жовто-блакитним шевроном. Було б класно, якби він одного прекрасного дня з'явився на вулицях Києва.

Читай також: Барахолка на Почайній: як знайти вінтажні скарби

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
45005991_571232313299079_3041464559333277696_n.jpg - Олександр Панченко
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації