7 музеїв-квартир, де оживає історія

7 музеїв-квартир, де оживає історія Будинок-музей Максима Рильського. Фото: Facebook

Серед музеїв Києва особливо цікаві музеї-квартири: вони облаштовані там, де жили видатні люди, й зберігають сліди їхньої присутності. Лови добірку із семи найцікавіших!

Читай також: Столичний Гоґвортс: чим цікаве студмістечко Київського політехнічного інституту

Музей-квартира Павла Тичини

Фото: tychynamuseum.com.ua

У цій п'ятикімнатній квартирі №3 на тодішній вулиці Рєпіна, 5, у 1944–1967 рр. жив класик української літератури Павло Григорович Тичина.

Фото: tychynamuseum.com.ua

Після смерті Павла Тичини його вдова Лідія Папарук зберегла в ній не лише творчу спадщину поета, його архів та бібліотеку, але й обстановку помешкання, яка була за його життя. Останньою волею Лідії Петрівни було створення музею на базі квартири, і 1980 року вона була виконана.  

Фото: tychynamuseum.com.ua

В експозиції музею — максимальна автентичність розміщення предметів в інтер'єрах і створений ефект присутності господаря.

Фото: tychynamuseum.com.ua

У робочому кабінеті Тичини зберігаються книги, художня колекція, музичні інструменти, зокрема, рояль, бандура та кларнет, на якому поет грав у роки навчання в Чернігівській семінарії, а також його 12 малюнків. 

Фото: tychynamuseum.com.ua

Інтер'єри прикрашають родинні фото, килими, кераміка, вишивка, предмети з дерева, прикрашені різьбою. В шафах 60 краваток та національний одяг  східних народів — подарунки колег.

У спальні зберігаються авторські примірники прижиттєвих публікацій, збірок, перекладів, публіцистики.

Фото: tychynamuseum.com.ua

У меморіальній бібліотеці Тичини — 21 101 видання: стародруки, збірки української, європейської, східної класики, роботи з історії та літературознавства та майже три тисячі книг з дарчими написами. Незмінним супутником Павла був червоно-синій олівець. Саме червоним та синім кольором Павло Тичина найчастіше робив помітки на сторінках, читаючи книжки. І ця звичка допомогла встановити, скільки книг зі своєї бібліотеки прочитав і опрацював Тичина (приблизно 87%).

Фото: tychynamuseum.com.ua

У вітальні відображено побут української творчої інтелігенції середини ХХ століття.

Музей прагне до правдивої подачі образу поета, щоб уникнути викривлень та маніпуляцій його постаттю.

  • ДЕ? Вул. Терещенківська, 5, кв. 1
  • КОЛИ? Пн-пт, 9:00-18:00 (каса працює до 17:30), сб-нд, 10:00-19:00 (каса працює до 18:30). Санітарний день — остання п'ятниця місяця
  • СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (044)-234-43-27 

Музей-квартира Миколи Бажана

Фото: instagram.com/travsessed_transit_passenger

Від музею-квартири Павла Тичини до музею-квартири Миколи Бажана довго йти не треба: класики української літератури жили в одному будинку!

Київський літературно-меморіальний музей Миколи Бажана відкрили 26 жовтня 2004 року у квартирі № 5, де поет мешкав близько сорока років, за заповітом його дружини Ніни Бажан-Лауер.

Фото: instagram.com/travsessed_transit_passenger

Основу колекції складають побутові речі, документи, матеріали, зразки мистецтва та бібліотека митця. Більшість речей наразі сховані, а в деяких залах повилітали вікна від ракетного обстрілу.

Фото: instagram.com/travsessed_transit_passenger

Меморіальна частина музею відтворює атмосферу, в якій жив і творив Микола Бажан, — дружина письменника зберегла квартиру такою, якою вона була за життя господаря. Відвідувачі можуть оглянути кабінет, вітальню, мистецьку та інші кімнати письменника, побачити його особисті речі.

Фото: instagram.com/travsessed_transit_passenger

В експозиції представлені прижиттєві видання поезій митця, рукописи, його переклади творів майстрів світової літератури, першовидання творів поета, унікальні фото, колекції гутного скла, косівської кераміки, межигірського фаянсу та майоліки. У зібранні образотворчого мистецтва — картини українських та західноєвропейських майстрів. 

Бажан знався на живописі — мав картини Катерини Білокур, Івана Труша, Василя Кричевського, Миколи Пимоненка, Михайла Дерегуса, Іллі Рєпіна, Василя Полєнова. Багато із них, особливо трофейні з Європи, він купував на аукціонах.

Також у Бажана величезна колекція платівок — Бах, Моцарт, Гендель, Чайковський, Вагнер, Сибеліус, Шостакович...

Фото: instagram.com/travsessed_transit_passenger

Показ "відкритих фондів" дає уявлення про світ захоплень письменника-енциклопедиста, вченого, бібліофіла, знавця образотворчого мистецтва, класичної та народної музики, а бібліотека Миколи Бажана налічує понад 8 тис. книг. З-за кордону він привозив книги з історії мистецтва, які неможливо було придбати в СРСР. Цінні радянські видання купував через Академію Наук. До речі, Бажан володів технікою швидкочитання: книжку на 400-500 сторінок міг прочитати впродовж двох годин. 

  • ДЕ? Вул. Терещенківська, 5, кв. 5
  • КОЛИ? Пн-пт, 9:00-18:00 (каса працює до 17:30), сб-нд, 10:00-19:00 (каса працює до 18:30). Санітарний день — остання п'ятниця місяця
  • СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (044) 234-62-88

 Музей-квартира Марії Заньковецької

Фото: guide.kyivcity.gov.ua/places/muzej-marii-zankoveckoi

Музей-квартира зірки української театральної сцени Марії Заньковецької розміщена в квартирі №4 по вул. Великій Васильківській, 121, де акторка мешкала останні роки свого життя.

Фото: guide.kyivcity.gov.ua/places/muzej-marii-zankoveckoi

Заснувати його вирішили ще 1922 року в дні святкування 40-літнього ювілею сценічної діяльності артистки — тоді ювілейна комісія зверталася з проханням до Народного комісаріату просвіти відкрити при театрі Заньковецької музей, щоб висвітлити творчий шлях ювілярки.

Фото: Вікіпедія

1960 року київську квартиру перетворили на музей. Його експозиція налічує понад дві тисячі експонатів та складається з двох частин:

  • історико-біографічної — висвітлює життя і творчість Заньковецької від народження до 1917 року;
  • меморіальної — квартира акторки, де вона жила з 1918 до 1934 рр.
Фото: guide.kyivcity.gov.ua/places/muzej-marii-zankoveckoi

Інтер'єр кімнат із меблями та речами, що належали відомій актрисі, відтворили, послуговуючись малюнками та фотографіями знаного художника Юрія Павловича, а також документальними свідченнями самої Заньковецької.

Фото: travels.in.ua

У музеї представлені світлини акторки, рукописи, колекція сценічних костюмів, живописні роботи, особисті речі, меблі, предмети побуту, афіші її вистав, колекція Марії Заньковецької з фондів Державного музею театрального, музичного та кіномистецтва тощо. Свого часу Марія задавала моду на народний одяг, осучаснювала його та адаптовувала до актуальних кроїв. Водночас вона мала абсолютно європейські сукні, які доповнювала такими ж капелюшками чи рукавичками, що були в гардеробі іноземних модниць. 

  • ДЕ? Вул. Велика Васильківська, 121
  • КОЛИ? Вт-нд, 10:00-17:00
  • СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (044) 529-57-32

Музей-квартира Віктора Косенка

Фото: guide.kyivcity.gov.ua

У квартирі № 4 в будинку № 9 на вулиці Михайла Коцюбинського 1938 року проживав видатний український композитор, піаніст, педагог, громадський діяч Віктор Косенко.

Фото: guide.kyivcity.gov.ua

Після смерті Косенка за порадою поета Максима Рильського в квартирі був відкритий меморіальний кабінет-музей митця, який 2009 став філією Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.

Тут зберігаються особисті речі, рукописи, фотоархів, епістолярна спадщина композитора, видання та грамзаписи його творів.

Фото: guide.kyivcity.gov.ua

Експозиційний простір музею складається з двох частин: меморіально-біографічної (вітальня й кабінет) та виставкової (третя кімната).

У меморіальній частині на основі фотографій, спогадів та публікацій відтворено інтер'єри помешкання, де жив композитор із родиною, представлені його унікальні особисті речі, зокрема, стародавня срібна ложка з батьківського дому Косенка.

Фото: guide.kyivcity.gov.ua

Завдяки аудіовізуальним засобам відвідувачі можуть в інтерактивній формі долучитися до епохи, в якій жив Косенко, та познайомитися з його музикою. Цікаво, що дружині Ангеліні він присвятив мазурки, ноктюрни, менует, колискові, романси, а свою любов і повагу до матері митець трансформував у декілька творів.

  • ДЕ? Вул. М. Коцюбинського, 9
  • КОЛИ? Ср-пн, 10:00-17:00
  • СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (044) 234-03-14

Квартира-музей родини Івана Франка

Фото: facebook.com/Frankofamilymuseum

Музей родини Івана Франка розташований у будинку, куди 1950 року радянською владою було насильно переселено сім'ю нащадків поета зі Львова. Тут мешкала родина сина Каменяра, Тараса Івановича Франка, а до 2015 року — дочка Тараса, Дарія-Любомира, яка доглядала за помешканням.

Фото: facebook.com/Frankofamilymuseum

25 листопада 2016 року, за ініціативою онука Івана Франка Роланда і за сприяння Міжнародного фонду Івана Франка, в квартирі відкрили музей.

Фото: facebook.com/Frankofamilymuseum

Він складається з двох залів, де зберігаються архівні документи та родинні фотографії. Також тут є меморіальна кімната, яка частково відтворює побут родини Тараса Франка, документи та праці Тараса, Зіновії, Дарії та Роланда Франків.

Фото: facebook.com/Frankofamilymuseum

Музей також присвячений дітям Івана Франка: Тарасу, Андрію, Анні та Петру. До речі, Франко на сьогодні єдиний український письменник, який номінувався на здобуття Нобелівської премії з літератури, але передчасна смерть завадила цій історичній події.

  • ДЕ? Вул. Володимирська, 48а, оф. 15
  • КОЛИ? Пн, ср, чт — 11:00-17:00, вт — 12:00-15:00, пт — 11:00-15:00
  • СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (066) 711-12-84

Меморіальна квартира Михайла Грушевського

Фото: immh.kyiv.ua

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського, філія Музею історії міста Києва, створений 1992 року й офіційно відкритий 9 листопада 2006 року. Він розташований в меморіальному будинку, який у липні 1908 р. разом із садибою придбала родина Грушевських. У 1908–1909 рр. на садибі було зведено шестиповерховий прибутковий "фамільний дім" з мансардою, який 1918-го обстріляли, а 1921-го зруйнували більшовики. Але лишився триповерховий флігель, де після повернення з еміграції 1924–1931 рр. жив Михайло Грушевський із дружиною та донькою.

Фото: immh.kyiv.ua

Для облаштування всіх кімнат квартири використали меморіальні меблі та побутові речі Грушевських, а робочий кабінет першого президента України відтворено завдяки музейній реконструкції.

Фото: immh.kyiv.ua

Колекція музею налічує близько 7 тис. предметів, серед них — меблі, побутові речі, особисті документи, рукописи, найповніше в Україні зібрання творів Грушевського та видань за його редакцією, листи, портрет доньки Катерини, книги з бібліотеки Грушевського з його штампами та дарчими відомих науковців. Також тут є численні фото родини.

  • ДЕ? Вул. Паньківська, 9
  • КОЛИ? Ср-нд, 10:00-18:00. Каса зачиняється о 17:15
  • СКІЛЬКИ? Дорослі — 40 грн, школярі, студенти, пенсіонери — 30 грн

Музей-будинок Максима Рильського

Фото: Вікіпедія

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського розміщений у будинку в Голосієві, де поет провів останні 13 років життя (1951-1964), створив збірки "Троянди й виноград", "Зимові записи", "Вечірні розмови" тощо.

Цей двоповерховий будинок зведений за проєктом архітекторки Аріадни Лободи за участі самого поета, а навколо досі квітне сад, посаджений Максимом Рильським.

Фото: Вікіпедія

Музей у будинку відкрили влітку 1968 року. Його експозицію, яка розмістилась у 8 кімнатах, доповнювали тричі.

Фото: Facebook

У колекції — речі, які оточували митця за його життя, велика кількість рукописів, а також особиста бібліотека поета, що займає дві кімнати. 

Фото: Вікіпедія

Особливу цінність, крім особистих речей поета, мають рукописи творів Рильського, його кореспонденція, твори образотворчого мистецтва, кіно- і фотодокументи. А ще в музеї можна прослухати записи голосу поета. До речі, він не лише писав вірші, а й багато перекладав. Рильський залишив після себе сотні перекладів з різних мов та понад 40 збірок віршів. 

  • ДЕ? Вул. Максима Рильського, 9
  • КОЛИ? Сб-чт, 10:00-18:00, останній четвер місяця санітарний
  • СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (044) 525 24 71  

Читай також: 7 артпросторів Києва, де не буває нудно

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації