5 найпопулярніших книжок про йогу: про духовну практику, тренування та філософію

5 найпопулярніших книжок про йогу: про духовну практику, тренування та філософію Фото: зображення Dall-E

Йога виникла в Індії понад 5000 років тому і пройшла через багато етапів розвитку, ставши однією з найвідоміших і найпоширеніших практик у світі. Почавшись як частина релігійних та філософських традицій, вона трансформувалася в комплексну систему фізичних, психічних та духовних практик, які широко використовуються в сучасному суспільстві з різними цілями та цінностями.

Зараз у Києві функціонують десятки окремих студій йоги, в багатьох фітнес-клубах є програми тренувань з йоги, а кожен охочий може почати практику вдома через онлайн-курси — від безплатних на YouTube до персональних занять з вчителем. Тож спробувати йогу може кожен, і "поріг входу" дуже низький, але навіщо? Що робить йога з тілом і мозком? Як вона може вплинути на ваше життя?

Для тих, хто хоче розібратися глибше в темі йоги, ми підготували добірку книжок про йогу: від найстаріших філософських праць до сучасних інтерпретацій.

Патанджалі, "Йога-сутра"

Це один із найдавніших і найповніших трактатів з йоги, написаний у давнину (близько 2 тисячі років тому) мудрецем Патанджалі, перекладений зі санскриту Тібетцем (Джуал Кхулом). Сутри Патанджалі містять 194 правила, що описують психічну будову людини, допомагають пізнати причини психологічних проблем, дають чітку покрокову інструкцію для їх вирішення та висвітлюють 5 перешкод на цьому шляху: егоїзм (відчуття персони), ототожнення, бажання, ненависть і прив'язаність.


У перекладі зі санскриту текст може бути під назвою "Строфи з йоги", проте буквально "сутра" означає "нитку". Мається на увазі, що в основу написаних слів покладено одну безперервну думку; різні ідеї з'єднані разом, подібно намистинам на нитці, щоб сформувати завершену філософію.

Переклад українською можна читати онлайн: Йога-сутра Патанджалі — Шрон

Свамі Вівекананда, "Йога: наука про здоров’я, життя та душу"

Це одна з ключових праць Свамі Вівекананди, видатного індійського філософа, який розкриває йогу як потужну систему для духовного і фізичного розвитку. Вівекананда пояснює, як йога допомагає не лише зміцнити тіло, але й очистити розум і душу, ставши шляхом до самопізнання та самореалізації. 

Автор робить йогу доступною для західного читача, пропонуючи не лише теоретичні роздуми, а й практичні поради для її інтеграції в повсякденне життя. Книга пояснює, як йога допомагає зменшити стрес, покращити фізичне здоров'я і знайти внутрішній спокій, надаючи інструменти для досягнення гармонії та рівноваги в житті. 

Книга була опублікована в середині XIX століття, хоча точний рік першого видання варіюється залежно від джерел. Вівекананда вперше почав писати про йогу і її застосування в сучасному світі після свого повернення з США та Європи в Індію, де він почав активно пропагувати свої вчення.

Парамаханса Йогананда, "Автобіографія йога"

Ця книга — захопливий портрет однієї з великих духовних постатей нашого часу, написаний у 1946 році. Парамахамса Йогананда розповідає про свій досвід незвичайного дитинства, зустрічі з багатьма святими та мудрецями під час його юнацьких пошуків просвітленого вчителя по всій Індії, десять років навчання в оселі шанованого йогічного майстра та тридцять років, які він прожив і вчив в Америці.

Тут також зафіксовані його зустрічі з Махатмою Ґанді, Рабіндранатом Тагором, Лютером Бурбанком, католицькою стигматисткою Терезою Нойманн та іншими відомими духовними особистостями Сходу та Заходу.

Ця розповідь є також глибоким введенням в давню науку йоги та її перевірену традицію медитації. Автор чітко пояснює тонкі, але визначені закони, які стоять як за звичайними подіями повсякденного життя, так і за надзвичайними явищами, які часто називаються чудесами. 

Садхґуру, "Внутрішня інженерія. Керівництво з йоги, що приведе вас до радості"

Садхґуру (Джаггі Васудев) — відомий йогі-інфлюенсер, містик, йогин і засновник некомерційної благодійної організації "Іша". Глибоке духовне просвітлення до Джаггі прийшло у 25 років: у цьому віці він вперше зміг увійти в глибоку медитацію, перестати відчувати межі свого тіла і відчути єдність з усім, що його оточувало. За словами самого Садхґуру, в цей момент землю, дерева і скелі він сприймав як частину себе, як Джаггі Васудев.

У цій революційній книзі Садхґуру розповідає історію свого пробудження: від хлопчика, який мав надзвичайну близькість з природою, до юнака, який перетнув Індію на мотоциклі. Мудрість цієї доступної, глибокої й захопливої книжки розкриває читачам випробувані часом методики йоги. "Внутрішня інженерія" пропонує новітній шлях роздумів про наше існування, діяльність і призначення, даючи можливість досягти справжньої радості життя.

Геше Майкл Роуч, "Як працює йога"

Майкл Роуч, використовуючи базу "Йога-сутри", створив сучасний і зрозумілий переклад цієї праці у формі роману про молоду тибетську жінку, яка використовує мудрість йоги, щоб перетворити корумпований світ навколо неї на рай на Землі.

"Як працює йога" здобула визнання як обов'язкова книга для всіх, хто займається йогою і хоче дізнатися, що насправді каже Йога-сутра. Вона особливо популярна серед учасників курсів підготовки викладачів йоги по всьому світу, а також як особистий щоденний посібник для духовного натхнення.

Майкл Роуч — випускник Принстонського університету з відзнакою і перший західний вчений за 600-річну історію тибетського монастиря Сера Мей, який здобув ступінь геше, або майстра буддизму.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
grinuova_portrait.jpg - Тетяна Гриньова
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Що таке фандоми та чому вони стають все більш популярними в Україні - 412x412
Прогресивний

Вероніка Киреєва

Що таке фандоми та чому вони стають все більш популярними в Україні

Що читає амбасадорка українського балету Ольга Морозенко: книжки про українську культуру та сучасна проза - 412x412
Мистецький

Тетяна Гриньова

Що читає амбасадорка українського балету Ольга Морозенко: книжки про українську культуру та сучасна проза

Театральні прем'єри зими: найгарячіші новинки від київських театрів - 412x412
Мистецький

Вікторія Аронова

Театральні прем'єри зими: найгарячіші новинки від київських театрів

Оркестр НАОНІ представить перший український інструментальний мюзикл "Володарі Стихій": що там буде - 412x412
Афіша

Вікторія Аронова

Оркестр НАОНІ представить перший український інструментальний мюзикл "Володарі Стихій": що там буде

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації