Загадковий митець Головний Герой: "Обличчя відкрию не раніше 5 сезону!"
Слідом за Клавдією Петрівною на українську мистецьку сцену вийшов ще один митець, який приховує свою особистість: львівський художник, який працює під псевдонімом Головний Герой. Минулого тижня в Києві відбулася його виставка. "ТиКиїв" відвідав її й навіть поспілкувався з митцем, обличчя якого ніхто не бачив!
Вперше про Головного Героя заговорили в лютому цього року, коли він сколихнув соцмережі своїми відеоперфомансами: в роликах звичайні перехожі з вулиць перетворювалися на NPC (Non Player Character), а автор цієї миті фіксував їхні емоції.
Простіше кажучи, спочатку Головний Герой став відомий завдяки своїм фото та відео, знятим на вулицях й адаптованих до віртуальної реальності. Вже за декілька тижнів ці ролики стали збирати мільйони переглядів, причому до них долучилася й іноземна аудиторія.
А далі художник влаштував перший перфоманс: у березні у Львові стартував квест із його 12 картинами, які підписники протягом трьох днів шукали й збирали по всьому місту, щоби об'єднати в одне ціле.
Кожна робота містила на звороті кодове слово, поєднання ж слів відкривало доступ до криптогаманця з 1000 доларів.
"Найцікавіший момент перформансу відбувся коли всі картини було зібрано, — розповідає Головний Герой. — Тримачі картин, яких ми долучили до спільного чату, почали визначати, яка частка належить кожному з них. Зі звичайного квесту він перетворився на соціальний експеримент, де спільну власність потрібно було поділити так, щоб отримати згоду кожного. Цікаво, що коли учасники порозумілися та зняли кошти з криптогаманця, більшу частину одразу передали на благодійність. Це надихає!"
На виставці, яку влаштував у Києві аукціонний дім Goldens (вона стала завершальним етапом другого сезону проєкту-квесту) можна було побачити продовження серії цих робіт: три абстрактних полотна "Картина".
Коли ажіотаж із картинами вщух, Головний Герой знову змусив шанувальників ворушитися: він створив "Колективну картину" — полотно, частинку якого за донат у 20 грн міг придбати кожен охочий.
Зрештою, картину частинами викупили за місяць, зворотний бік роботи було затверджено співвласниками, митець оформив його зображеннями двадцяти етапів становлення української нації у стилістиці наскельних малюнків. Фінальна вартість витвору — мільйон гривень, а найдорожча частина картини — 100 000 гривень.
За отримані гроші Головний Герой придбав "Змій" — дрон, який розміновує дорогу для піхотинців, а ще скерував частину грошей для підрозділу 3-ї штурмової бригади та для школи інженерів у Львові.
Але й дрони він спромігся використати для мистецтва: придбаний раніше дрон-розміновувач почав… малювати.
Вісім намальованих дроном робіт були представлені на виставці в Києві, але й по завершенні заходу їх можна побачити тут та придбати на аукціоні.
"Серія дронових робіт — це не просто абстракція з гучною назвою, — наголосив під час виставки один з розробників "Змія" Борис Дрожак. — Кожну з картин було написано за допомогою військової техніки. Так наш дрон-розміновувач, який, очевидно, асоціюється з війною, набув додаткового сенсу".
"Змій" наразі виконує свою роботу безпосередньо в зоні бойових дій.
А співорганізатор проєкту та продюсер Головного Героя Павло Шептицький повідомив, що всі кошти з продажу дронових робіт будуть передані на створення нових розміновувачів.
Та наголосив, що попередні перформанси — це лише початок. Незабаром на глядачів чекають сезони з новими сценарними ходами, масштабні квести в українських містах та запуск інтернет-ресурсу з особистими кабінетами для власників "Колективної картини".
"Нас надихає відгук закордонної аудиторії — тож виставки за межами України вже заплановано. Ми не хочемо просто тішитися цим інтересом — важливо перетворити його на додатковий майданчик, за допомогою якого ми вкотре нагадаємо світу про себе і зможемо отримати підтримку. Наша гучна ціль — картина за мільйон доларів. І ми переконані — найближчим часом вона буде втілена в життя", — каже Павло Шептицький.
Розмова з Головним Героєм
Звісно, Головного Героя, який ховає своє обличчя, на виставці не було. Та нас це не зупинило: через продюсера ми поставили художнику декілька запитань від "ТиКиїв" й отримали відповіді.
Герою, зізнайся: чи ти плануєш коли-небудь відкрити своє обличчя?
Раніше за п'ятий сезон особу Головного Героя не буде розкрито. А для того, аби дізнатися, що буде далі, слідкуйте за оновленнями й долучайтеся до нашого ком'юніті.
Чому, як вважаєш, зараз така мода на митців, які приховують свої обличчя?
У випадку Головного Героя приховане обличчя — це не наслідування трендів. Оскільки все починалося з фільмування емоцій перехожих просто на вулиці, важливо було зафіксувати їхню щиру реакцію. Цей концепт не працюватиме належно, якщо замість простого перехожого до тебе підійде впізнавана особа.
Як до тебе приходять ідеї твоїх картин, проєктів? І як народився задум створити такий проєкт?
Як і всі цікаві ідеї, ця виникла випадково. Я просто йшов Львовом, побачив неймовірно гарну людину — наче персонажа з гри. І рішення зафіксувати цю емоцію, допрацювати її, народилося органічно.
Ідея того, що зараз ми живемо, немов у віртуальній реальності, відповідає часу, а тому й відгукнулася багатьом.
Як вважаєш, за яким мистецтвом майбутнє?
Майбутнє точно за мистецтвом, у якому присутній сенс. А форма його проявлення залежить від митця.
Чи зможеш ти коли-небудь творити просто картини заради картин, чи тобі завжди потрібно якось дивувати аудиторію?
Ідеї, що дивують людей, завжди приходять під час творчого процесу, спонтанно. Тож я і не припиняв просто творити.
Що тебе надихає на творчість?
Люди! Прості перехожі зі справжніми емоціями, які перетворюються на знайомих, а потім і на ком'юніті. Всі плани на майбутнє, як і "Колективна картина", — наше спільне досягнення. І серед нашої спільноти завжди буде вільне місце для своїх!
Такий експериментальний підхід художника — не новий (згадаємо того ж Бенксі), але він дозволяє постійно розвивати концепцію "нових сезонів", досліджуючи нові форми участі аудиторії у творчому процесі. Можна сказати, що Головний Герой переосмислює колективне мистецтво, де традиційні ролі художника, твору й аудиторії переплітаються, створюючи унікальний досвід спільної творчості. Приховуючи особистість, митець зміщує фокус з індивідуального на колективне, дозволяючи кожному стати співтворцем. Як тобі цей концепт?
Художники-інкогніто
- Найбільш відомий митець-інкогніто сучасності — Бенксі, англійський андерграундний художник стрит-арту, політичний активіст і режисер, що працює з 1990-х років. Справжнє ім'я та походження Бенксі невідомі, навколо його біографії в суспільстві ведеться багато суперечок.
- Про австрійського художника Крістіана Шлоє теж відомо тільки те, що ім'я його вигадане. Шлоє створює свої роботи за допомогою комп'ютерних програм у жанрі digital art. Його сюрреалістичні картини стилізовані під картини епохи Відродження.
- Invader — анонімний французький вуличний художник, відомий своїми характерними мозаїками з керамічної плитки, натхненними піксельним мистецтвом 8-бітних відеоігор 1970-х та 1980-х років. У його фірмових роботах часто є знакові персонажі з класичних аркадних ігор, таких як Space Invaders, Pac-Man і Super Mario Bros.
- BOM.K — французький графіті-художник, що 1999 року заснував групу Da Mental Vaporz і мав безліч виставок про всьому світі, проте ніхто досі не знає, хто він насправді.