Як знімався фільм "Малевич": несподівані відкриття та дрони над головами

Як знімався фільм "Малевич": несподівані відкриття та дрони над головами Фото: пресслужба

Днями світ побачив перший трейлер художнього фільму "Малевич" про видатного художника-авангардиста, автора славнозвісної картини "Чорний квадрат", який, мало хто знає, народився й виріс в Києві. Розповідаємо подробиці створення стрічки!

Стрічка "Малевич", що розповідає про яскраві сторінки з життя відомого засновника супрематизму Казимира Малевича, створена у копродукції України, Сербії, Італії та Швейцарії.

Ідея фільму належить українській продюсерці та сценаристці Анні Паленчук. Як розповідає сама Анна, на думку створити фільм про Малевича її кілька років тому наштовхнуло відвідування виставки сучасного мистецтва у Стокгольмі.

Малевич
Анна Паленчук. Фото: Facebook Анни Паленчук

"У стокгольмському Музеї сучасного мистецтва я побачила картину Малевича. Вона була підписана: "Казимир Малевич — російський авангардний художник". Мене це обурило, адже в багатьох джерелах Малевич досі значиться як російський художник-авангардист, попри те, що народився в Києві, писав і говорив українською мовою та провів дитинство, юнацькі роки та частину професійного життя в Україні. Я розказала про це режисерці Дар’ї Онищенко, і ми вирішили, що, зробивши фільм про Малевича, зможемо розказати світу про його українське коріння".

Малевич
Фото зі знімального майданчика фільму "Малевич". Фото: facebook.com/malevych.movie

На відміну від класичного байопіку, "Малевич" не має чіткої хронологічної структури: стрічка складається з декількох частин — "квадратів", кожен із яких описує важливий період із життя митця, але повну біографію художника фільм не розповідає.

Сюжет стрічки охоплює період ранньої творчості Казимира Малевича: від знаменитої виставки "0,10", яка стає вирішальною у запеклій боротьбі з молодим конструктивістом Володимиром Татліним на шляху до визнання, до викладання у Вітебській художній школі та, зрештою, роботи в Художньому інституті, де 53-річний художник наважився відобразити у своїх творах Голодомор, який бачив на власні очі під час експедицій до українського села — саме за це Малевича переслідувала радянська влада.

Малевич
Кадр із фільму "Малевич". Фото: facebook.com/malevych.movie

"Цим фільмом ми відкрито хочемо відвоювати в росії Казимира Малевича, повернути художнику його українсько-польську біографію", — каже режисерка Дар'я Онищенко.

Головною консультанткою Анни Паленчук і Дар’ї Онищенко під час написання сценарію стала Тетяна Філевська — відома мистецтвознавиця, авторка кількох книжок про зв’язок Малевича з Україною.

Малевич
Режисерка Фільму Дар'я Онищенко. Фото: facebook.com/malevych.movie

А ще образ кінематографічного Малевича складався завдяки архівним матеріалам, фотографіям, спогадам колег, учнів і друзів митця та спілкуванню з мистецтвознавцями та родичами художника.

Малевич
Кадр із фільму "Малевич". Фото: facebook.com/malevych.movie

Оскільки на виробництво фільму наклалося повномасштабне вторгнення, режисерка вирішила додати до сценарію сучасну частину, яка дозволяє провести історичні паралелі між Голодомором, Сталінськими репресіями й тим геноцидом українського народу, який росія чинить зараз.

Малевич
Ірма Вітовська у фільмі "Малевич". Фото: пресслужба

Тому, наприклад, героїня Ірми Вітовської, що страждає від несправедливості й пригноблення за часів СРСР, стикається з розрухою та скаліченими долями, які залишає за собою "велика росія".

Знімати попри все

Малевич
Віталій Ажнов у ролі Казимира Малевича. Фото: facebook.com/malevych.movie

Малевича на екрані втілив Віталій Ажнов, його партнерками в стрічці стали партнери за сценою Театру ім. І. Франка — Христина Корчинська (Федорак), Марина Кошкіна (їй дісталася роль коханої Малевича Наталі) й актор Олександр Новіков, якій зіграв головного опонента Малевича, художника Володимира Татліна.

Малевич
Марина Кошкіна в ролі коханої Малевича. Фото: instagram.com/koshkina_marina

Також у стрічці зіграли Олексій Горбунов, Ірма Вітовська-Ванца, Костянтин Темляк та Дарія Творонович. В епізодичних ролях з’являться Олександр Рудинський, Марія Рудинська, Наталія Васько, Ніна Ніжерадзе, Віктор Сарайкін та Сергій Смеян.

Музику до фільму написали італієць Рафаелле Петруччі та клавішник гурту "Океан Ельзи" Мілош Єліч.

Малевич
Олексій Горбунов у фільмі "Малевич". Фото: пресслужба

До речі, про музику: у стрічці звучатиме улюблена пісня Малевича "Гуде вітер вельми в полі" — вона стала для режисерки Дар’ї Онищенко особистим зв’язком із внутрішнім світом митця і неабияк доповнює атмосферу часу життя художника.

Знімати фільм довелося вже під час повномасштабного вторгнення, хоча за попередніми планами фільмування мало завершитися ще в березні 2022-го.

Малевич
Кадр із фільму "Малевич". Фото: facebook.com/malevych.movie

Звісно, воєнні дії ці плани зламали, автори стрічки опинилися в різних країнах, а оператор Сергій Михальчук, який мав знімати фільм, пішов на передову.

Але вже влітку творці вирішили відновити виробництво. Впевненості в тому, що фільм взагалі вийде створити, не було ні в кого, але всі розуміли, що відкладати знімання — теж ризик.

Малевич
Робочий момент фільму. Фото: facebook.com/malevych.movie

Фільмувати довелося в ті тижні, коли відбувалися масовані обстріли інфраструктури України й були прильоти в центрі Києва. А поряд зі знімальним майданчиком, у Мощуні, над головами знімальної групи пролітали дрони...

Багато чого планували знімати в Харкові й Харківській області — на жаль, більшості з цих локацій вже просто не існує.

Тож знімання відбувалося у Києві, Мощуні, Ворзелі, Пущі-Водиці, Халеп'ї та Конча-Заспі.

Круті сцени

Для Віталія Ажнова роль Малевича стала першою головною в ігровому кіно. До речі, YouTube зберігає відео примірки образу Малевича Віталієм Салієм, є навіть кадри зі знімання, де Малевича грає саме Салій.

Малевич
Віталій Салій на пробах до фільму "Малевич". Фото: Facebook

Але зрештою ця роль дісталася іншому Віталію.

"Мене затвердили на роль після кількох проб, — розповідає Віталій Ажнов. — Та інколи те, що мій персонаж — відомий на весь світ художник, дещо заважало в роботі. Це надзвичайно високий рівень відповідальності. Я багато читав, багато дивився, ми багато спілкувалися з мистецтвознавицею Тетяною Філевською та режисеркою. Найскладнішим для мене було втримати отой "стрижень", силу волі Малевича, бо він був екстраординарною особистістю з непростим характером".

Малевич
Віталій Ажнов у ролі Малевича. Фото:  facebook.com/malevych.movie

А в одному з інтерв’ю Віталій зізнався, що у стрічці буде також і багато чуттєвих моментів: "Запам’ятав круті сцени з дружиною Малевича — всі дуже сексуальні, в них багато любові, пристрасті.

Малевич
Фото: facebook.com/malevych.movie

Гадаю, це цікава лінія буде в кіно — стосунки Малевича з першою дружиною, та й із другою теж".

Будинок, де жив Малевич  

Саме під час роботи над фільмом про видатного художника його творцям вдалося встановити точне місце народження Казимира Малевича в Києві: на жаль, цей будинок на вул. Жилянській, 62-65, не зберігся.

Про київську адресу Казимира Малевича, його творчість та біографію ми писали тут.

Малевич
Кадр із фільму "Малевич". Фото: facebook.com/malevych.movie

А в інституті Центру Ґетті в Лос-Анджелесі, куди приїхала Тетяна Філевська, продемонстрували кольорові оригінали розкадрувань сценарію, який Малевич планував екранізувати разом із режисером-авангардистом Гансом Ріхтером. За останні роки були спроби зробити на основі цього матеріалу фільм, але вони залишились маловідомими. Тому перша спроба познайомити широкий загал із цим задумом художника відбудеться саме в стрічці "Малевич.

Малевич
Робочий момент фільму "Малевич". Фото: facebook.com/malevych.movie

Уривки з фільму вже демонстрували на кінофестивалях у Франції та Італії. "Відчувалося, що люди здивовані. — каже Дар’я Онищенко. — Більшість сприймає Малевича як російського митця. Хтось чув, що він із польської родини. Але майже ніхто справді не знає досі про його зв’язок з Україною. Ніхто не знає, що він працював у Києві, що він тут народився. Тепер ми вступаємо у відкритий конфлікт із багатьма російськими мистецтвознавцями та істориками: і ми цього не боїмося — плануємо боротись до кінця, аби більше запитань, звідки Малевич, де він народився, що сформувало його світогляд, ні в кого не виникало".

Малевич
Репрезентація творчості Малевича у фільмі. Фото: пресслужба

Українська фестивальна премʼєра стрічки "Малевич" відбудеться 1 листопада у межах Київського міжнародного кінофестивалю "Молодість" — квитки будуть доступні на офіційному сайті фестивалю. А ще в глядачів буде унікальна можливість побачити реквізит зі знімального майданчика фільму, зробити памʼятне фото у відтвореній експозиції знаменитої виставки "0,10" та поспілкуватися з командою творців стрічки у форматі Q&A.

Широкий прокат байопіку заплановано на весну 2025 року.

Читай також: Режисер стрічки "Буча" Станіслав Тіунов: "Цей фільм має побачити кожен!"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації