Історія джазу в Києві: від радянського тиску до всеукраїнського розквіту

Джаз — музика, що народилася за океаном як символ свободи, — в Києві мала непростий, зате яскравий шлях. До Міжнародного дня джазу пригадуємо, хто грав його в українській столиці та де слухали цей жанр на зламі епох.
Джаз виник на межі XIX–XX століття у США серед пригнобленого афроамериканського населення. Грали його, зокрема, нащадки рабів, насильно вивезених зі своєї батьківщини. Не дивно, що й в Україні, уярмленій "совітами", джаз став символом незгоди з режимом та волелюбності. Спершу він пролунав в Одесі 1920-х років, а вже з 1930-х його ритми можна було почути й у Києві.
Радянська система в різні роки передбачувано опиралася. Джаз ідеологічно засуджували як прояв "буржуазної культури Заходу" та інструмент культурної диверсії. Російський письменник Максим Горький принизливо називав джаз "музикою товстих". А мемом радянської доби стала пропагандистська фраза:
Сегодня он играет джаз, а завтра Родину продаст! (Сьогодні він грає джаз, а завтра Батьківщину продасть.)

Цей лозунг культивував ставлення до джазу як до чогось чужого, підозрілого та політично небезпечного. Втім, гордих українських митців він не переконав.
Перші українські акорди
Вже в 1946 році, після Другої світової війни, у столиці виступав Державний джаз-оркестр УРСР. Саме в його складі грали музиканти, які згодом заклали фундамент київського джазу: тромбоніст Ілля Гасс, трубач Михайло Медко, кларнетист і саксофоніст Василь Петрусь.

Сплеск інтересу до джазу в Києві припав на початок 1960-х, період "хрущовської відлиги". Ключовою фігурою цього часу став піаніст та музикознавець Володимир Симоненко. Саме він спільно з Борисом Шелунцовим 17 березня 1962 року заснував перший в Україні джаз-клуб — Київський. Ідею митець почерпнув із підшивок джазових журналів, де побачив повідомлення про перший у Союзі джаз-клуб, відкритий у Ленінграді 1958 року.

Основна діяльність Київського джаз-клубу відбувалася в кафе "Мрія" — одному з перших молодіжних кафе Києва, що відкрилося у грудні 1962 року на вулиці Леонтовича. Вечорами там виступав квартет у складі:
- Борис Людмер — тенор-сакс;
- Вадим Ільїн — фортепіано;
- Володимир Подгорецький — контрабас;
- Віталій Мачулін — ударні.

Від розквіту до немилості
З 1965 року на базі кафе почав діяти молодіжний клуб "Мрія", який у 1967-му увійшов до складу Федерації молодіжних клубів. Володимир Симоненко був музичним керівником цієї федерації з 1967 до 1969 року. Саме під егідою ФМК зрештою відбувся перший в Україні конкурс джазових ансамблів та виконавців.
А Київський джаз-клуб надалі кочував різними майданчиками: від Палацу культури трамвайно-тролейбусного управління до клубу книжкової фабрики "Жовтень".
У 1967 році в Києві відбувся перший джазовий фестиваль "Джем сешн–67". У ньому взяли участь найпопулярніші на той час колективи — квартет Вадима Ільїна, ансамблі В'ячеслава Новикова та інші. А наступного року київські музиканти вже представляли Україну на фестивалі в Таллінні.
Та після Празької весни 1968-го джаз знову став "ідеологічно шкідливим". Хоча прямої офіційної заборони не було, його почали замовчувати у ЗМІ, а найбільші джазові фестивалі у СРСР закрили. В Києві ця зміна атмосфери призвела до припинення діяльності Федерації молодіжних клубів у 1969 році.
Проте джазове життя не кануло в Лету. Наприкінці 1960-х відкрилося кафе "Хрещатик", де саксофоніст Марк Резницький зібрав ансамбль, що виконував джазовий репертуар. Свою діяльність продовжував і Володимир Симоненко: в 1970 році вийшла його книга "Мелодії джазу", яка й досі слугує джерелом знань для багатьох шанувальників жанру.
Важливим кроком до професіоналізації стало відкриття в 1980 році відділення естрадно-джазового виконавства в Київському музичному училищі ім. Р. М. Глієра. Симоненко був його першим завідувачем і викладав історію джазу.

Київський джаз сьогодні
Нарешті, після здобуття Україною незалежності, джаз знову повноцінно зазвучав у столиці. У 1990-х у Києві почав діяти джаз-клуб "Динамо люкс", де регулярно проводили концерти. А в 1995 році при Центрі музичної інформації Спілки композиторів України було створено Джазову асоціацію України на чолі з Володимиром Симоненком.

У 2001 році у Дніпровському районі міста була заснована Школа джазового та естрадного мистецтв — чи не єдина в Україні державна школа такого профілю.
Поступово у столиці почали з'являтися стабільні майданчики для джазових виступів. Одним із "довгожителів" київської клубної сцени є Caribbean Club, заснований ще в 1998 році — тут джаз посів помітне місце. Зокрема, клуб став місцем проведення концертів проєкту "Джаз для дорослих з Олексієм Коганом".
Разом із клубним життям розвивалася і фестивальна культура. Знаковою подією новітньої історії став міжнародний фестиваль Jazz in Kiev, започаткований у 2008 році. Щоосені він привозив до столиці видатних світових джазменів.

У 2017 році на мапі Києва з'явилася ще одна важлива локація для шанувальників джазу — 32 Jazz Club на Воздвиженській, 32. Заклад від самого початку позиціонував себе як класичний джаз-клуб із камерною атмосферою та регулярними концертами.

Від перших несміливих зібрань у повоєнних клубах — до закладів і фестивалів з музикантами світового рівня. Джаз у Києві не лише вистояв, а й став невіддільною частиною культурного життя столиці. Нехай так буде й надалі!
Читай також: Юлія Саніна та DJ Korolova: "Хочемо виступити разом на одній із найголовніших сцен світу"