Ювілей "Країни Мрій": три дні, дві сцени, тисяча виконавців
Цьогоріч етнофестивалю Олега Скрипки "Країна Мрій" виповнилося 20 років. Ювілейний фестиваль тривав три дні, 21-23 червня, в Ботсаду ім. Гришка. "ТиКиїв" розповідає, як пройшла подія.
Ботсад ім. Гришка для святкування ювілею фестивалю замість Співочого поля обрали з двох причин: по-перше, для такої потужної програми, яку підготували для ювілейного заходу, потрібна була більша територія, по-друге — у ботсаду просто зеленіше й красивіше.
До речі, у цій самій локації фестиваль вже планували проводити в березні 2022-го, але… Зрозуміло, що довелося перенести.
"Країну Мрій" традиційно проводять напередодні свята Івана Купала, тож відвідувачів фестивалю зустрічала одна з двох традиційних купальських фігур — величезна Марена — лялька з гілок дерева, прикрашена квітками та стрічками.
А першого дня фестивалю, під час відкриття однієї з 15 сцен "Країни мрій", етнічної сцени "Рай", Олегу Скрипці вручили святковий каравай і разом із ним здійснили обряд Купайлиця — кольоровими стрічками прикрасили купальське дерево.
Та й щодня фестиваль розпочинали з купальських обрядів, заряджених на Перемогу.
Тематичні локації
Ювілей святкували з розмахом: на території ботсаду облаштували дві великі музичні сцени — етнорок та фольклорну, на яких за три дні фестивалю виступило 1000 учасників, а також 16 тематичних майданчиків.
Одразу за Мареною відвідувачі могли звернути на Алею майстрів, де продавалися різноманітні хендмейд-вироби: кераміка з орнаментальним розписом, прикраси, картини тощо.
Далі йшла "Крафтова стежка" з крафтовою їжею та напоями — серед них було, до речі, фірмове вино від Олега Скрипки.
Окрасою стежки стала картина "Світ без русні", створена власником фонду "Благодійна Армія України".
А далі починалася їжа духовна: "Книжкова стежка" з тематичними книжковими стендами від українських видавців — зокрема, стендом із військовою літературою від письменників-військових.
Тут же відбулися проєкти "Військо читає" та "Книга на фронт", в межах яких всі охочі мали змогу долучитися до збору книжок для українських захисників. Зібрані книжки направлять у військові частини відповідно до наявних запитів.
Поруч із "Книжковою стежкою" діяла "Поетична майстерня", де виступали зі своїми творами сучасні автори. За три дні фестивалю у "Поетичній майстерні" взяли участь понад 60 українських поетів та музикантів з усієї України — зокрема з Маріуполя, Донецька, Запоріжжя, Криму, Харкова. Сцену також відвідав батько загиблого українського поета Максима Кривцова, який прочитав вірші сина й заспівав пісні на його слова.
Щодня у "Поетичній майстерні" лунали вірші героїв, які боронять Україну. А ще тут виступили метри — казкар Сашко Лірник та Віталій Капранов.
Листи до Криму
Традиційно на "Країні Мрій" працювала Кримська сцена Bağçasaray: тут відбулися читання поезії та прози українською та кримськотатарською мовами, ярмарок традиційних та крафтових виробів народних промислів, фотовиставка з історіями про військових родом з Криму, виставка "Історії з окупованого Криму", частування кримськотатарськими стравами, написання листів політв'язням.
На кримській сцені виступили, зокрема, відомий актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, а також засновник фестивалю Олег Скрипка, який зізнався: "Коли ми щось втрачаємо, тоді ми відчуваємо справжню цінність. Я пам'ятаю кримський виноград, вино, Масандру, пляжі. Ми все це повернемо. Ми не відпустили Крим серцем".
Вперше на фестивалі працювала локація "Країна містична": тут за підтримки посольства Індії святкували Міжнародний день йоги, виступали індійські танцювальні колективи зі всієї України.
А ще відбулися сеанси музичної терапії саундхілінг та ом-медитації, мантра-співи, частування стравами вега–кухні, показували сферичне кіно із зануренням глядача у внутрішній світ, знайомили з різними духовними, енергетичними та шаманськими практиками, аюрведою, перуанськими лікувальними обрядами тощо.
Також на спеціальному майстер-класі вчили грати на хендпанах — музичних інструментах у вигляді напівсфер зі сталі.
Олег Скрипка на містичній сцені презентував власну авторську методику "Вайб душі" із практикою медитації під живе виконання рок-музики.
Привіт з Японії та автограф від Скрипки
Потрапити у "Країні мрій" можна було і до "Чайного Королівства", де панували чайні майстри, і до "Дискусійного куреня", де можна було поспілкуватися з майстрами з різних сфер, і на виставу-медитацію "Останній сон Будди".
На "Дитячій галявині" відбувалися найрізноманітніші активності для дітей, а в "Японському саду" українсько-японський центр НТУ КПІ влаштував демонстрації японських мистецтв, логічні ігри ґо та шьоґі, японські літні танці Бон–одорі, а також майстер-класи з розпису тканини, флористики, ікебани, бойових мистецтв. Тут презентували ігри та розваги Японії та, звісно ж, частував японськими смаколиками.
На честь ювілею фестивалю мотоциклісти влаштували мотопробіг від Софійської площі до Ботсаду ім. Гришка.
Ну і, звісно, головними подіями фестивалю стали концерти на двох музичних сценах.
На "Сцену Мрій" виходили етнорок та worldmusic колективи: МAHДРИ, KARTA SVITU, OT VINTA, ЯРРА, ЙОСИФОВИЧ ROCK BAND, ЛЕЯ, ТaRuta, МNISHEK, МОВА, Пиріг і Батіг, FOLKULAKA, КОРАЛЛІ, Lemko Bluegrass Band, Бартка і Pororoka та АNKA.
На традиційній "Сцені Рай" звучала народна музика фольклорних гуртів та ансамблів зі всієї України.
Ну, а завершив фестиваль виступ Олега Скрипки разом із заснованим ним на першій "Країні Мрій" Лє Гранд Оркестром: прозвучали пісні столітньої давності "Зродились ми великої години", колискова "Ой, ходить сон", яка стала прототипом пісні Summer time, купальський гімн "Купалочка" і, звичайно, гімн етнофестивалю — пісня "Країна мрій".
До речі, відвідувачі могли зробити фото з паном Олегом та отримати його автограф, зробивши донат — гроші збирали для Третьої штурмової бригади та лікарні "Охматдит".
Отже, вітаємо "Країну Мрій" з ювілеєм і чекаємо на зустріч наступного року!