Хто отримає Оскар-2024?

Хто отримає Оскар-2024? Кадр із фільму "Оппенгеймер". Фото: B&H Film Distribution Company

96-та церемонія вручення "Оскара" відбудеться у ніч на 11 березня в Лос-Анджелесі. Назвуть лауреатів премії Американської кіноакадемії у 23-х номінаціях. Хто отримає "Оскар" 2024 року? "ТиКиїв" розповідає про головних претендентів у десяти ключових категоріях.

Читай також: Хто претендує на Шевченківську премію 2024?

Найкращий фільм

Оппенгеймер
Кадр із фільму "Оппенгеймер". Фото: B&H Film Distribution Company

Номінанти: "Американське чтиво", "Анатомія падіння", "Барбі", "Залишенці", "Вбивці квіткової повні", "Маестро", "Оппенгеймер", "Минулі життя", "Бідолашні створіння", "Зона інтересу".

Прогноз. Цього року — один із найбільш передбачуваних "Оскарів" останнього часу. Більшість нагород, зокрема головну, має отримати "Оппенгеймер" — історична драма про американського фізика-теоретика, "батька атомної бомби" Роберта Оппенгеймера. Це один із найуспішніших і найвизнаніших фільмів 2023-го, який мав великий успіх на всіх можливих рівнях — у широкої аудиторії, експертів і представників індустрії. 

"Оппенгеймер" зібрав у прокаті $960 млн, посівши третє місце у списку найкасовіших прем'єр року. Має 93% позитивних рецензій кінокритиків. Здобув понад 300 різноманітних відзнак. Найпрестижніші з них — сім нагород премії Британської кіноакадемії BAFTA, серед яких і за найкращий фільм, п'ять "Золотих глобусів", зокрема за найкращу драматичну стрічку, вісім нагород премії "Вибір критиків", зокрема за найкращий фільм, три відзнаки премії Гільдії кіноакторів та премія Гільдії продюсерів.

На "Оскарі" цей біографічний блокбастер представлений у 13 номінаціях. Головне питання — як багато з них втіляться у статуетки? Почекаймо офіційних результатів, проте, здається, премія за найкращий фільм у стрічки вже "в кишені". 

Найкращий режисер

Крістофер Нолан
Режисер Крістофер Нолан (у центрі) на зніманні фільму "Оппенгеймер". Фото: B&H Film Distribution Company

Номінанти: Жустін Тріє — "Анатомія падіння", Йоргос Лантімос — "Бідолашні створіння", Крістофер Нолан — "Оппенгеймер", Мартін Скорсезе — "Вбивці квіткової повні", Джонатан Ґлейзер — "Зона інтересу".

Прогноз. Режисерський "Оскар" хоч і не завжди, але часто невіддільний від головного. Можна припустити, що й цього разу станеться саме так: другу найважливішу нагороду вечора має забрати британсько-американський режисер Крістофер Нолан за свій 12-й фільм "Оппенгеймер".

Він — один із найпопулярніших кінематографістів XXI століття, майже всі роботи якого здобувають визнання як публіки, так і критиків та професіоналів. Проте, попри "Оскари" за деякі його стрічки, персональної статуетки від кіноакадеміків Нолан досі не отримував. До "Оппенгеймера" він мав п'ять номінацій. Одна з них режисерська — за "Дюнкерк". Тепер їх у Нолана вісім. І дві з них нині мають усі шанси перетворитися на статуетки — як для режисера та продюсера.

За режисуру "Оппенгеймера" Нолан вже має нагороди BAFTA і "Вибору критиків", "Золотий глобус", премію Гільдії режисерів і багато інших персональних відзнак. Попереду — лише "Оскар".

Найкраща чоловіча роль

Кілліан Мерфі
Кілліан Мерфі у фільмі "Оппенгеймер". Фото: B&H Film Distribution Company

Номінанти: Бредлі Купер — "Маестро", Колман Домінґо — "Растін", Пол Джаматті — "Залишенці", Джеффрі Райт — "Американське чтиво", Кілліан Мерфі — "Оппенгеймер".

Прогноз. Найімовірніше, нагорода дістанеться ірландцю Кілліану Мерфі за образ Роберта Оппенгеймера в однойменному фільмі. Це найбільш визнана роль у доробку актора. За неї він здобув премію Гільдії кіноакторів, BAFTA, "Золотий глобус" та інші нагороди. Логічним завершенням списку відзнак став би "Оскар", на який Мерфі номінували вперше.

Його єдиний конкурент — американець Пол Джаматті, який зіграв учителя історії Пола Ганема у драмедії Александера Пейна "Залишенці". Цю роботу називають однією з найяскравіших ролей минулого року, а також і у доробку самого актора. За неї він теж отримав "Золотий глобус". А ще — свою другу номінацію на "Оскар" після "Нокдауну".

В індустрії Джаматті давно поважають і преміюють, але Американська кіноакадемія його поки не відзначила. Кажуть, цього разу він має серйозний шанс на статуетку, яка може стати відзнакою за кар'єру загалом. 

Найкраща жіноча роль

Емма Стоун
Емма Стоун у фільмі "Бідолашні створіння". Фото: B&H Film Distribution Company 

Номінанти: Аннетт Бенінґ — "Наяд", Лілі Гладстон — "Вбивці квіткової повні", Сандра Гюллер — "Анатомія падіння", Кері Малліґан — "Маестро", Емма Стоун — "Бідолашні створіння".

Прогноз. Нагорода в цій категорії — одна з небагатьох і, відповідно, головних інтриг нинішнього "Оскара". Фаворитки — американки Емма Стоун і Лілі Гладстон. Їхні роботи, як і самі виконавиці, максимально протилежні в усіх сенсах — за типом фільмів, характером персонажів, манерою гри, навіть хронометражем. Але обидві майже однаково високо оцінені.

Емма Стоун — вже одна з топових акторок свого покоління. Але роль Белли Бакстер у фантастичній трагікомедії Йоргоса Лантімоса "Бідолашні створіння" багато хто називає найкращою в її портфоліо. За неї вона здобула, зокрема, BAFTA й "Золотий глобус". А також свою четверту акторську номінацію на премію Американської кіноакадемії після "Бердмена", "Фаворитки" та "Ла-Ла Ленду", за який вона й отримала свій перший "Оскар".

Лілі Гладстон, навпаки, чи не вперше привернула увагу широкого загалу — і одразу таку велику — саме завдяки ролі Моллі Баркхарт в історичній драмі Мартіна Скорсезе "Вбивці квіткової повні". За неї її також нагородили "Золотим глобусом", а ще премією Гільдії кіноакторів. 

Попри всі відмінності, обидві фаворитки цієї категорії мають дещо схоже. Вони репрезентують два з найбільш розхвалених фільми року. Обох можна вважати "силою" і "душею" своїх стрічок, навіть якщо це формально не головна роль, як у Гладстон. І в обох випадках це шанс для кіноакадеміків принаймні якось відзначити стрічки, які мають найбільшу кількість номінацій після "Оппенгеймера" — 11 у "Бідолашних створінь" і 10 у "Вбивць квіткової повні", але можуть залишитися майже або взагалі ні з чим. Хоча все ж таки фільм Лантімоса має більше шансів у "технічних" категоріях.

Окрім самої ролі, на користь Емми Стоун — її зірковий статус і загальна висока оцінка творчості з боку кіноакадемії. Проте вона вже має "Оскар". І з великою ймовірністю ще матиме можливості його отримати. А от для Лілі Гладстон це — історичний шанс. І не лише як для акторки. Адже вона може стати першою оскароносною представницею корінних народів США. З огляду на ці фактори перевага у Стоун хоч і є, але не стовідсоткова.

Найкраща чоловіча роль другого плану

Роберт Дауні-молодший
Роберт Дауні-молодший у фільмі "Оппенгеймер". Фото: B&H Film Distribution Company

Номінанти: Роберт Де Ніро — "Вбивці квіткової повні", Роберт Дауні-молодший — "Оппенгеймер", Раян Ґослінґ — "Барбі", Стерлінґ К. Браун — "Американське чтиво", Марк Руффало — "Бідолашні створіння". 

Прогноз. Найбільші шанси на нагороду має Роберт Дауні-молодший: образ американського політика та бізнесмена Льюїса Штрауса в "Оппенгеймері" вважають знаковим у його кар'єрі. 

Це третя "оскарівська" номінація Дауні-молодшого після "Чапліна" та "Грому у тропіках". Цього року за роль ключового антагоніста у фільмі Крістофера Нолана йому вручили всі основні нагороди на шляху до "Оскара", зокрема премію Гільдії кіноакторів, BAFTA та "Золотий глобус".

Найкраща жіноча роль другого плану

Да'Він Джой Рендольф
Да'Він Джой Рендольф (праворуч) у фільмі "Залишенці". Фото: Planeta Kino

Номінанти: Емілі Блант — "Оппенгеймер", Даніель Брукс — "Барва пурпурова", Америка Феррера — "Барбі", Джоді Фостер — "Наяд", Да'Він Джой Рендольф — "Залишенці".

Прогноз. Найімовірніша переможниця в цій номінації — виконавиця ролі шкільної кухарки Мері Лемб у стрічці "Залишенці", американка Да'Він Джой Рендольф. Як і Лілі Гладстон, вона стала одним із найбільших відкриттів року. 

За цю роботу акторка має ледь не всі можливі нагороди — навіть більше, ніж Роберт Дауні-молодший в аналогічній чоловічій категорії. Не вистачає лише "Оскара". 

Найкращий оригінальний сценарій

Анатомія падіння
Кадр із фільму "Анатомія падіння". Фото: Arthouse Traffic

Номінанти: "Анатомія падіння", "Залишенці", "Маестро", "Травень, грудень", "Минулі життя".

Прогноз. Перемогу в цій категорії пророкують французам Жустін Тріє й Артуру Гарарі за сценарій детективної драми "Анатомія падіння". Вона стала однією із двох найбільш помічених американськими кіноакадеміками європейських фільмів поряд із британською "Зоною інтересу". В обох — по п'ять номінацій, серед яких і "найкращий фільм". 

Для "Анатомії падіння" чи не єдиним реально можливим "Оскаром" є сценарний. У цій же категорії стрічка отримала BAFTA, один зі своїх двох "Золотих глобусів", одну з шести нагород премії Європейської кіноакадемії й одну з шести відзнак французької національної кінопремії "Сезар". І це не кажучи про "Золоту пальмову гілку" Каннського кінофестивалю.

Найкращий адаптований сценарій

Американське чтиво
Кадр із фільму "Американське чтиво". Фото: youtube.com

Номінанти: "Американське чтиво", "Барбі", "Оппенгеймер", "Бідолашні створіння", "Зона інтересу".

Прогноз. Це могла би бути одна зі статуеток Крістофера Нолана за "Оппенгеймера", заснованого на біографії "Американський Прометей". Але все ж, імовірно, її забере американець Корд Джефферсон. Його сатирична драмедія "Американське чтиво" за романом Персіваля Еверетта "Стирання" перемогла на кінофестивалі в Торонто. Вона отримала п'ять номінацій на "Оскар", зокрема й за найкращий фільм. Але тільки у сценарній має реальний шанс.  

Найкращий міжнародний повнометражний фільм

Зона інтересу
Кадр із фільму "Зона інтересу". Фото: Arthouse Traffic

Номінанти: "Зона інтересу" — Велика Британія, "Ідеальні дні" — Японія, "Снігова спільнота" — Іспанія, "Учительська" — Німеччина, "Я — капітан" — Італія.

Прогноз. Якби Франція висунула в цій категорії "Анатомію падіння" замість "Смаку пристрасті", яка не ввійшла до п'ятірки номінантів, то інтрига була би більшою. А в цьому разі "Оскар" має дістатися історичній драмі про Голокост "Зона інтересу". Робота британця Джонатана Ґлейзера представлена у п'яти номінаціях, серед яких "найкращий фільм". Але, ймовірно, здобуде нагороду саме в міжнародній. Раніше стрічка отримала, зокрема, три BAFTA й чотири призи в Каннах.

Найкращий документальний повнометражний фільм

20 днів у Маріуполі
Кадр із фільму "20 днів у Маріуполі". Фото: Arthouse Traffic

Номінанти: "Бобі Вайн: Народний президент", "Вічна пам'ять", "Убити тигра", "Чотири доньки", "20 днів у Маріуполі".

Прогноз. Цю нагороду мають, безперечно, дати режисеру Мстиславу Чернову за, мабуть, найважливіший з усіх кінопроєктів, які є на цьогорічному "Оскарі" — "20 днів у Маріуполі". Стрічка про російське повномасштабне вторгнення з фокусом на облогу Маріуполя не потрапила у п'ятірку номінантів на "найкращий міжнародний повнометражний фільм", але є фаворитом у категорії документалістики. Протягом року вона зібрала майже 30 різноманітних відзнак — від призу глядачів на американському кінофестивалі "Санденс" до BAFTA та премії Гільдії режисерів. Тепер, сподіваємось, стане першим українським фільмом-лауреатом "Оскара".

Читай також: 7 фільмів березня, які варто подивитися

Три місяці тому, у грудні 2023-го "ТиКиїв" розповідав про 20 фільмів, які з найбільшою ймовірністю будуть на нинішньому "Оскарі". 16 із них тепер представлені в номінаціях. Серед них — усі десять претендентів на "найкращий фільм". Дізнавайся більше про ці стрічки в нашому матеріалі.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації