Хто претендує на Шевченківську премію 2024?

Хто претендує на Шевченківську премію 2024? Вистава "Конотопська відьма" режисера Івана Уривського. Фото: ft.org.ua

Лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка оголосять 9 березня, у день народження Кобзаря. Таємним голосуванням 6 лютого переможців конкурсу вже визначив новий комітет, склад якого затвердили торік. А 4 березня указ про присудження підписав президент. Найвищу в Україні державну ­відзнаку за внесок у розвиток культури й мистецтва цього року вручать у п'яти з семи номінацій. "ТиКиїв" розповідає, хто претендує на Шевченківську премію 2024. 

Контекст. У двох номінаціях — "Кіномистецтво" та "Літературознавство й мистецтвознавство" — переможців цьогоріч не обрали. У першій категорії номінантами були режисери Дмитро Сухолиткий-Собчук за фільм "Памфір" і Володимир Мула за стрічку "Юкі". А в другій — літературознавці Ігор Набитович за біографію "Сага мистецької родини: Алєксандер Фредро, Софія Шептицька, митрополит Андрей Шептицький" і Людмила Тарнашинська за монографію "Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління". Проте комітет має право в будь-якому разі нагородити сімох лауреатів. Це означає, що у двох з інших п'яти номінацій, де переможців визначили, їх буде одразу двоє.

Читай також: 7 виставок березня, які варто відвідати

Література

Ярина Чорногуз
Фото: facebook.com/knpu.gov

Поетка, бойова медикиня й розвідниця Ярина Чорногуз — за свою другу збірку віршів "[dasein: оборона присутності]" 2023 року. Вона містить твори, написані за півтора року на фронті, більшість із яких — під час повномасштабного російського вторгнення. Поезію називають своєрідними листами з передової — усвідомлення вибору піти на війну, перебування на передовій, біль від утрати побратимів і посестер. 

Дмитро Лазуткін
Фото: facebook.com/knpu.gov

Поет, воєнний кореспондент і військовий Дмитро Лазуткін — за збірку "Закладка" 2022-го. Вона складається з поезії про любов і війну, створених до та під час повномасштабної агресії. Її описують як книжку таємниць, почуттів і правди на фоні бойових дій. Деякі вірші звучать як пророцтва, інші — як репортажі, свідчення, фіксація наслідків війни.

Ігор Павлюк
Фото: facebook.com/knpu.gov

Поет, науковець і журналіст Ігор Павлюк — за збірку "Танець Мамая" 2023-го. До неї увійшли вірші 2017-2022 років із рефлексіями на соціально-політичні й культурно-історичні події. Виділяють їх експресіоністичну виразність, філософічність, екзистенційні переживання та сатиричність. 

Степан Процюк
Фото: facebook.com/knpu.gov

Письменник і літературознавець Степан Процюк — за романи "Руки і сльози" та "Місяцю, місяцю" 2022-го. Обидві книжки є біографічними психологічними творами про письменників. Перший — про Івана Франка, другий — про Григора Тютюнника.

Прогноз: Ярина Чорногуз — "[dasein: оборона присутності]".

Публіцистика, журналістика

Євген Малолєтка, Мстислав Чернов і Василиса Степаненко
Фото: facebook.com/knpu.gov

Воєнні кореспонденти — фотограф Євген Малолєтка, режисер Мстислав Чернов і продюсерка Василиса Степаненко — за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя 2022-2023 років. Серед них — фото- й відеорепортажі, розслідування й фільм "20 днів у Маріуполі". Протягом трьох перших тижнів повномасштабного вторгнення автори цих матеріалів залишалися останніми міжнародними репортерами в оточеному місті й висвітлювали знищення Маріуполя та його мешканців.

Олександр Михед
Фото: facebook.com/knpu.gov

Письменник, культуролог і військовий Олександр Михед — за книжку "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення" 2023-го. Це збірка щоденникових есе першого року повномасштабної війни. Зокрема, про пережите разом із дружиною, про батьків, які були в Бучі під час окупації, про зміну людей, мови, речей, відчуттів у нинішніх умовах.

Вано Крюґер
Фото: facebook.com/knpu.gov

Поет, філософ і культуролог Іван Коломієць (Вано Крюґер) — за книжку "Розчахнута квітка" 2020-го. Це збірка літературознавчої есеїстики про канон української поезії, а також про відстоювання ідеї відкритого суспільства та ідеалів свободи творчості.

Прогноз: Євген Малолєтка, Мстислав Чернов і Василиса Степаненко — матеріали про облогу Маріуполя та Олександр Михед — "Позивний для Йова".

Музичне мистецтво

Джамала
Фото: facebook.com/knpu.gov

Співачка Джамала — за сьомий альбом Qirim 2023 року. Платівка містить 14 старовинних кримськотатарських пісень, які розкривають історію й культуру одного з корінних народів Криму. Кожна з них представляє певний регіон чи місто півострова. Проєкт став результатом своєрідної етнографічної розвідки Джамали та її команди. Він поєднує симфонічну музику з народними мелодіями.

Кармелла Цепколенко
Фото: facebook.com/knpu.gov

Композиторка Кармелла Цепколенко — за твори 2022-го: кантати "Читаючи історію", "Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?", дуель дует №14 і симфонію №5. Ці роботи стали реакцією авторки на повномасштабне вторгнення росії. У своїй музиці вона відображає перебіг боротьби, стійкість українського народу, героїзм наших воїнів і волю до перемоги.

Олександр Шимко
Фото: facebook.com/knpu.gov

Композитор Олександр Шимко — за містерію "Вирій" 2022-го. Це ораторія для мішаного хору, автентичних голосів, сопрано й симфонічного оркестру, написана на стародавні молитовні, біблійні та українські народні тексти. Тема твору — шлях душі на землі та в потойбіччі. 

Прогноз: Джамала — Qirim.

Візуальні мистецтва

Олена Гром
Фото: facebook.com/knpu.gov

Фотографка Олена Гром — за цикл робіт "Мистецтво жити в критичній зоні" 2022 року. Це проєкт на перетині концептуального, репортажного й документального жанрів про гідність і силу повертатися до зруйнованих міст, участь у їхній відбудові, волю до життя та віру в майбутнє. У світлинах авторка зафіксувала наслідки російської окупації Бучі та життя українців після неї. Серед понад 400 фото — майже 60 портретів українців, які пережили окупацію, а також типологія написів війни, інтер'єрів, ландшафтів тощо. 

Олександр Животков
Фото: facebook.com/knpu.gov

Художник Олександр Животков — за виставку "Вівтар" 2023-го. Цей проєкт експонувався в Національному центрі "Український дім" і представляв окремі твори та серії 2013-2023 років. У своїх скульптурних рельєфах із каменю та дерева митець передає сучасну трагедію України, яка бореться проти рашизму, та символічно відтворює події та емоційні стани нашого часу.

Андрій Єрмоленко
Фото: facebook.com/knpu.gov

Художник Андрій Єрмоленко — за серію робіт "Ukrainian resistance // Український опір" 2018-2023 років. Вона об'єднує різні серії плакатів, які є реакцією на суспільно-політичні події в Україні та світі.

Прогноз: Олександр Животков — "Вівтар".

Театральне мистецтво

Максим Голенко та Юлія Заулична
Фото: facebook.com/knpu.gov

Режисер Максим Голенко та художниця Юлія Заулична — за виставу "Зерносховище" 2022 року. Це постановка Рівненського музично-драматичного театру за п'єсою Наталки Ворожбит. Вона розповідає про Голодомор 1932-1933 років через історію жителів села Зелений Кут на Полтавщині, яке радянська влада перетворила на цвинтар. Творці вистави проводять паралелі між трагедією XX століття й нинішньою війною та акцентують на тому, що росія — давній ворог, який буде переможений.

Іван Уривський, Петро Богомазов, Тетяна Овсійчук і Сусанна Карпенко
Фото: facebook.com/knpu.gov

Режисер Іван Уривський, художники Петро Богомазов та Тетяна Овсійчук і композиторка Сусанна Карпенко — за виставу "Конотопська відьма" 2023-го. Це спектакль Національного драматичного театру імені Івана Франка за повістю Григорія Квітки-Основ'яненка, який описують як філософсько-поетичну притчу. У ньому йдеться про полювання на відьом і вбивства місцевих мешканок, яке через відсутність дощу влаштували в містечку Конотоп на Сумщині. 

Прогноз: "Зерносховище" та "Конотопська відьма".

Читай також: 7 фільмів березня, які варто подивитися

Раніше "ТиКиїв" розповідав про 7 вистав березня, які варто подивитися в столиці. Дізнавайся про "Зерносховище", "Декамерон", "Самотній Захід" та інші театральні прем'єри в нашому матеріалі

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації