Музей театрального, музичного та кіномистецтва: подарунок від Леся Курбаса
А ти знав, що в Києві існує Музей театрального, музичного та кіномистецтва України? І йому вже понад 100 років! Завітаємо!
Читай також: 10 виставок серпня, які варто відвідати
Музей, який презентує експонати з історії театру, музики, кіно і зараз розміщений на території Києво-Печерської лаври (вул. Лаврська, 9), був створений в Києві ще 1923 року з ініціативи українського режисера, актора, драматурга, засновника Молодого театру і театру "Березіль" Леся Курбаса.
У січні 1923-го на заклик керівника театру "Березіль" відгукнулися актори, які протягом трьох років зібрали для музею три тисячі експонатів.
А першим поповнив музейний фонд актор "Березолю" Василь Василько, який подарував 800 своїх фотонегативів і світлин: на них були, наприклад, вистави театру Миколи Садовського.
Презентували музею свої експонати й Марія Заньковецька, Любов Ліницька, Іван Мар'яненко, Амвросій Бучма...
1926 року, коли "Березіль" переїхав до тодішньої столиці України — Харкова, зібрану акторами колекцію передали Всеукраїнській академії наук, а згодом на її основі був організований Український театральний музей — його керівником став відомий театрознавець Петро Рулін. Тоді ж музей розмістили на території Києво-Печерської лаври.
1934 року він став Державним музеєм театрального мистецтва УРСР із колекцією в 60 тис. експонатів та бібліотекою, що налічувала 9 тис. томів.
З нашестям на Київ фашистів музей і бібліотека зазнали значних втрат, і довелося докласти чимало зусиль для їхнього відновлення.
1965 року заклад став Державним музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України, тоді ж з'явилися відділи музики та кіно, а 1969-го додався відділ українських народних музичних інструментів. На початку 1980-х тут організували стаціонарну експозицію, яка демонструє розвиток українського театру.
Сучасну назву музей отримав 2001 року.
Від вертепу до бандури
Отже, що можна побачити в цьому музеї?
Фонд МТМК налічує понад 250 тисяч різноманітних пам'яток історії театру, музики та кіно в Україні, які розділені на декілька колекцій.
Наприклад, тут є колекція авангарду, заснована на ранніх ескізах Вадима Меллера та Анатолія Петрицького, що започаткували український сценографічний авангард 1910-20-х рр.
Колекція музичних інструментів містить близько 600 кобз, бандур, торбанів, скрипок, колісних лір, басоль, цимбалів, сопілок, трембіт, бубнів, найдавніші з яких сягають ХVIII ст. Є в ній і інструменти провідних українських майстрів, і меморіальні інструменти композитора Миколи Лисенка, Михайла Кропивницького, Михайла Старицького.
Колекція презентується на багатьох виставках в Україні та за кордоном, частину інструментів демонструють у постійній експозиції музею "Живії струни України".
Найцінніша колекція, що представлена в музеї, — збірка вертепів із ляльками ХVIII-ХХ ст. У ній — унікальна колекція вертепних скринь, ляльок, музичних інструментів, нот, записів текстів та живописних робіт, що пов'язані з побутуванням вертепу в Україні.
Першими надбаннями музею були скриня та ляльки Сокиринського вертепу.
Також серед експонатів музею — перші театральні афіші початку ХІХ століття, костюми, реквізит, рукописи, нотні рукописи, фотографії корифеїв українського театру, макети вистав і різноманітний іконографічний матеріал театру "Березіль", а ще частина спадщини Леся Курбаса.
Є тут картини та скульптури, а також роботи театральних художників, зокрема макети декорацій.
А ще в музеї постійно працюють: виставка "Людина, яка була Театром", присвячена Лесю Курбасу, та експозиція "Жіночий силует", присвячена акторкам театру і кіно кінця XIX — початку XX ст.
А по експозиції "Театральне мистецтво України" проводять оглядові й тематичні екскурсії та лекції-уроки, що розкривають становлення і розвиток українських драматургії та сценічного мистецтва.
Ну і, звісно, час від часу в музеї організовують інші виставки, екскурсії та мистецькі заходи — слідкуй за ними тут.
А ще музей втілив масштабний проєкт "Open Kurbas: цифрова колекція", у межах якого було оцифровано 12 тис. музейних предметів та створено українсько-англомовний сайт із відкритим доступом до колекції пам'яток, пов'язаних із діяльністю Леся Курбаса.
Серед оцифрованих матеріалів: фотографії, негативи, костюми, рукописи, документи, афіші й макети до вистав, ескізи костюмів та декорацій, матеріали з архівів Молодого театру, Київського драматичного театру (Кийдрамте), Мистецького Об'єднання і театру "Березіль" та персоналій із музейної колекції. Найбільш рідкісними та менш відомими є зображення на скляних негативах. Під час роботи з оцифрування виявили маловідомі кадри з вистав, портрети самого Курбаса і учасників "Березолю". Все це можна побачити тут.
Музей працює щодня, крім вівторка, з 10:00 до 17:00.
Плануй візит та записуйся на екскурсію за телефоном 044-280-18-34.