Національний музей медицини України: від скіфів до сучасності

Національний музей медицини України: від скіфів до сучасності Фото: nmmu.org

"ТиКиїв" продовжує знайомити з найцікавішими музеями Києва. Сьогодні на черзі — Національний музей медицини України. Не знав про його існування? Саме час дізнатися!

Музей медицини України
Фото: guide.kyivcity.gov.ua

Національний музей медицини України — один із найбільших медичних музеїв Європи, що одним із перших увійшов до складу Європейської асоціації музеїв історії медичних наук. Тут побували державні діячі та дипломати, зірки з різних сфер.

Музей медицини України
Фото: Вікіпедія

Розташований він за адресою вул. Б. Хмельницького, 37, в будівлі колишнього анатомічного театру Університету Св. Володимира, збудованого 1853 року за проєктом відомого архітектора О. Беретті. Цю будівлю описав у романі "Біла гвардія" Михайло Булгаков: саме тут був міський морг, де Миколка Турбін шукав тіло полковника Най-Турса. До Жовтневої революції тут вчилися студенти медичного факультету Університету Св. Володимира, зокрема Булгаков, який з першого разу не зміг скласти іспит з гістології і був змушений піти в академічну відпустку.

Нині будинок має статус пам'ятки архітектури XIX ст.

Музей медицини України
Фото: Вікіпедія

А ініціатором створення в ньому Національного музею медицини України став доктор медичних наук, професор Олександр Абрамович Грандо (1919–2004). Він же став його першим директором і протягом двадцяти років із групою ентузіастів шукав матеріали й експонати. Музей відкрили 1982 року, він швидко став відомий у всьому світі. Тоді Грандо запропонували посаду члена-кореспондента Академії медичних наук СРСР і квартиру в Москві за умови, що він створить щось подібне у будівлі Шереметьєвського палацу. Але непохитний патріот свого міста залишився в Києві. Нині музей очолює заслужений лікар України, доктор медичних наук, доцент Вадим Шипулін.

Велика спадщина

Український музей медицини одразу був організований за новітньою концепцією музеєзнавства: в ньому науково-методичні й документальні матеріали та експонати представлені в комплексі з архітектурними, художньо-технічними й аудіовізуальними засобами. Тут є спеціальні манекени, які разом із текстовим, звуковим і музичним супроводом створюють ефект глибокого занурення у тему, а розташування експозиції змушує відвідувачів то підійматися вгору, то сходити вниз.  

Музей медицини України
Фото: academysps.edu.ua

Експонатів у музеї багато — понад 19 тисяч! Серед них: історичні реліквії, старовинний медичний інструментарій, лікарські рослини, які використовувалися в народній медицині, літописні джерела, книги, рукописи відомих лікарів, перші медичні підручники, написані українськими вченими, наукові роботи й відкриття у різних галузях медицини, подаровані музею нащадками українських лікарів і вчених.

Музей медицини України
Фото: facebook.com/histomed

Є тут і твори українського образотворчого мистецтва на медичну тематику. Портретні фігури видатних лікарів зі стоматологічних пластиків виконав художник і скульптор Спартак Британ.

Музей медицини України
Фото: nmmu.org

Отже, прогуляймося залами музею.

Від скіфів до наших днів

Експозиція Національного музею медицини України розмістилася в трьох залах, де історія розвитку української медицини простежується від епохи до епохи: від медицини скіфів до земських лікарів, медицини під час колективізації, Голодомору, Другої світової війни тощо. Тут і досягнення видатних лікарів: Миколи Амосова, Олександра Шалімова, Миколи Стражеска.

Фото: nmmu.org

У першій залі ти дізнаєшся про становлення й розвиток медицини на території України з найдавніших часів: тут є стародавній медичний інструментарій, лікарські рослини, що вживались у народній медицині, фрагменти з літописних джерел, що розповідають про хвороби та боротьбу з ними.

Музей медицини України
Фото: nmmu.org

А ще увагу привертає натурний інтер'єр стародавньої лазні часів Київської Русі (Х–ХІ ст.), яка використовувалася зокрема для лікування.

Музей медицини України
Фото: nmmu.org

Історія медичної науки XVIIІ-поч. XIX ст. представлена першими в росії медичними підручниками. До чого тут російські підручники? До того, що писали їх українські вчені! Ще тут є діорама, присвячена медичній допомозі в козацькому війську, натурні інтер'єри аптеки кінця XVIII ст., земського (сільського) лікаря в хаті українського селянина тощо.

Музей медицини України
Фото: nmmu.org

Друга зала присвячена розвитку медичної освіти та науки в Україні у XIX–поч. XX ст., серед експонатів: набори медичних інструментів того часу, визначні наукові праці та відкриття в різних галузях медицини — зокрема перше у світі прижиттєве встановлення діагнозу інфаркту міокарда київськими терапевтами В. П. Образцовим та М. Д. Стражеском, відкриття анатомом В. О. Бецем велетенських клітин у головному мозку, визначення Г. М. Мінхом та Й. Й. Мочутківським задовго до європейських вчених ролі паразитів у перенесенні висипного і зворотного тифу та багато інших наукових досягнень. Тут ми побачили оригінальні інтер'єри першої операційної на медичному факультеті з обладнанням того часу і натурними фігурами М. І. Пирогова та В. О. Караваєва, кабінет видатного епідеміолога Д. К. Заболотного тощо. А ще тут є предмети, пов'язані з розвитком в Україні хірургії, офтальмології, гінекології, патології, бактеріології.

Музей медицини України
Фото: nmmu.org

У третій залі можна дізнатися про розвиток медичної науки в Україні XX ст.: тут висвітлені боротьба з епідеміями в Україні у 1920-ті роки, організація різних медичних закладів та науково-дослідних інститутів, а також Голодомор 1932–1933 рр., сталінські репресії лікарів і вчених та участь медиків у Другій світовій війні — цьому присвячена унікальна діорама, що має три рівні та два види освітлення.

Музей медицини України
Фото: nmmu.org

Відображені в цій залі й медичні наслідки Чорнобильської трагедії. А завершують експозицію експонати, присвячені розвитку сучасної медицини в Україні. Участь медиків у нинішній російсько-українській війні також представлена в експозиції.

Всі — на екскурсію!

Фото: nmmu.org

Важливо! Прогулятися залами музею можна тільки в супроводі екскурсовода.

На вибір тут пропонують три екскурсії.

Оглядова інтерактивна екскурсія "Історія медицини України від давніх часів до сьогодення" розкриває основні періоди та теми з історії медицини. Ти дізнаєшся про медицину часів Київської Русі, козацтва, заснування перших закладів медичної освіти, сторінки земської медицини, основи санітарної освіти, аптекарської справи тощо. А ще — історію анатомії, патології, хірургії, акушерства, терапії.

Музей медицини України
Фото: nmmu.org

Працівники музею обіцяють, що через призму історичних подій і винаходів відвідувачі по-новому відкриють для себе медицину.

Музей медицини України
Фото: facebook.com/histomed

Друга екскурсія проходить у квест-кімнаті, де відвідувачі зможуть пізнати таємниці будови людського тіла, знайти відповіді на загадки вченого, виконавши 8 його експериментів, та вийти з кімнати за 60 хвилин! Кажуть, роботи для мозку буде багато!

Музей медицини України
Фото: academysps.edu.ua

Третя екскурсія, "Слідкуй за гігієною і залишайся здоровим!", дитяча — для дошкільнят і молодших школярів (5-8 років), які вперше відвідують музей. Їм у доступній формі розкажуть цікаві факти з історії медицини, анатомії людини, дадуть подивитися у справжній мікроскоп, посидіти у стоматологічному кріслі поч. ХХ ст. А ще діти складуть пазл, розгадають загадки, подивляться фільм.

Ознайомитися з деталями екскурсій і дізнатися, як і коли потрапити до музею можна тут.

Приємного тобі відвідування!

Читай також: Музей мініатюр Миколи Сядристого: підкована блоха й "Кобзар" на пелюстці  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації