"Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки"
Український режисер-документаліст Мстислав Чернов, володар "Оскара" за фільм "20 днів у Маріуполі", зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки" — і права на його міжнародний прокат вже придбала британська компанія Dogwoof.
Про що нова стрічка Чернова і як вона створювалась? Зараз розкажемо!
Шлях до "Оскара"
Мстислав Чернов (40 років) український режисер, відеограф, фотограф, фотожурналіст, воєнний кореспондент та письменник із Харкова. Він висвітлював Революцію гідності, війну на сході України, наслідки збиття Boeing 777 Malaysia Airlines, Сирійську громадянську війну, битву при Мосулі в Іраку, російське вторгнення в Україну 2022 року. З 2014 року — незалежний журналіст Associated Press.
На початку 2022 року Чернов як кореспондент Associated Press разом із колегами Євгеном Малолєткою та Василісою Степаненко перебував у Бахмуті. Напередодні повномасштабного вторгнення журналісти перемістилися до Маріуполя. І залишилися там єдиними кореспондентами міжнародного інформагентства, коли їхні іноземні колеги залишили місто.
Чернов із колегами вивезли з Маріуполя 30 плівок відзнятого матеріалу, на підставі якого був створений документальний фільм "20 днів у Маріуполі", що здобув премію "Оскар — 2024" як найкращий документальний фільм.
Я впевнений, що зараз робота документалістів не менш важлива, ніж робота військових, медиків, волонтерів чи рятувальників, адже наступні покоління знатимуть про те, що відбувається зараз завдяки їм, — каже Мстислав Чернов.
Якщо в стрічці "20 днів у Маріуполі" Мстислав Чернов сфокусувався на трагічних подіях, що відбувалися в Маріуполі в перші дні повномасштабного вторгнення, то у "2000 метрів до Андріївки" вирішив дослідити постаті й буття українських солдатів: розповісти про те, хто вони, звідки прийшли, яким є їхнє життя в окопах і з якими викликами вони стикаються щодня, захищаючи українську землю.
Чернов із колегою, фотографом Associated Press Олександром Бабенком, долучився до одного зі взводів Третьої окремої штурмової бригади (3 ОШБр) під час українського контрнаступу 2023 року. Тоді військові 3-ї ОШБр отримали завдання подолати добре укріплений кілометр лісу, щоб звільнити від російських військ стратегічно важливе село Андріївка під Бахмутом. Але що далі військові разом зі знімальною групою просувалися, то більше усвідомлювали, що ця війна може ніколи не закінчитися…
"Чернов показує війну у своїй країні з особистої та приголомшливої перспективи, — йдеться у пресрелізі до стрічки. — "2000 метрів до Андріївки" документують битву, яка стає символом російсько-української війни та контрнаступу 2023 — найбільшої військової операції в Європі з часів Другої світової війни. Фільм пропонує погляд на сучасну війну, картини якої нагадують битви, що точилися майже століття тому".
Окрім знятих журналістами кадрів контрнаступу, в стрічці використані кадри з GoPro українських військових і моменти глибоких роздумів бійців, які вдалося зафільмувати у відносно спокійні моменти їхнього відпочинку.
У час, коли вирішується доля та майбутнє України, для мене важливо показати перспективу солдатів. Тих, хто віддав своє життя, та тих, хто продовжує боротися. Фільм створений для того, щоб помістити глядача прямо на поле бою, поряд з військовими, щоб побачити й відчути їхній досвід і те, як це — бути там, — каже Мстислав Чернов.
Ціна війни
Знімання фільму розпочалося у вересні 2023-го, а робота над ним тривала майже 1,5 року. Музику до фільму створив дворазовий лауреат премії "Греммі", композитор і музичний продюсер Сем Слейтер ("Чорнобиль", "Джокер").
Чернов сам відзняв частину матеріалу в червні, липні та жовтні 2023 року під час наступу української армії на Херсонському напрямку, а в серпні та вересні того ж року він фіксував події в Авдіївці та Кліщіївці під Бахмутом.
До речі, режисер зізнавався, що навіть попри те, що в нього вже є ім’я та відповідні контакти, шукати фінансування за кордоном на кіно про війну йому було досить складно: "Інвестори бояться вкладати кошти на етапі виробництва, якщо герой або режисер можуть загинути. Значно легше знайти гроші для готового продукту".
За словами старшої віцепрезидентки й виконавчої редакторки Associated Press Джулі Пейс, "2000 метрів до Андріївки" представляють неупереджений погляд на війну в Україні, "показуючи реальність того, що відбувається на місцях".
"Ми пишаємося тим, що знову співпрацюємо з Associated Press і можемо запропонувати як надійне репортерство, так і захопливий документальний фільм, — каже продюсерка фільму, головна редакторка й виконавча продюсерка компанії FRONTLINE Рейні Аронсон-Рат. — Як і у випадку із фільмом "20 днів у Маріуполі", ми сподіваємося, що "2000 метрів до Андріївки" надасть глядачам уявлення про людську ціну російсько-українського конфлікту".
Прем’єра "2000 метрів до Андріївки" відбудеться на американському кінофестивалі незалежного кіно Sundance 23 січня в програмі світового документального кіно.
"Чернов створив неперевершений фільм про жахливу красу звільнення власного дому, — вважає директорка програмування кінофестивалю Sundance Кім Ютані. — Водночас він безкомпромісно показує марність і жах війни як такої. Вважаю, що стрічка глибоко зворушить аудиторію".
І вже на цьому фестивалі компанія Dogwoof, яка вже купила права на міжнародний прокат стрічки, розпочне продажі фільму. Це вже друга співпраця Dogwoof із Черновим після стрічки "20 днів у Маріуполі".
"Після загального визнання фільму "20 днів у Маріуполі" Мстислав не лише закріпив свою позицію одного з найбезстрашніших фронтових журналістів у цій галузі, але й створив неймовірно захопливу та кінематографічну картину, яка показує трагічну безнадійність війни для тих, хто воює на передовій", — кажуть у Dogwoof.
У Північній Америці фільм розповсюджуватиме дистриб'юторська компанія PBS Distribution.
А там, можливо, буде й ще одна номінація на "Оскар"? Який, як ми пам’ятаємо, Чернов волів би ніколи не отримувати…