Старовинне українське вбрання в Музеї Заньковецької: тут є на що подивитися!

Старовинне українське вбрання в Музеї Заньковецької: тут є на що подивитися! Фото: kyivcity.gov.ua

Серед виставок, які неодмінно слід відвідати у вересні — експозиція старовинного українського вбрання в будинку-музеї Марії Заньковецької. Розповідаємо, що там можна побачити!

Фото: kyivcity.gov.ua

Хочеш дізнатися, як одягалися наші прадіди? Тепер це вбрання можна побачити на власні очі: експозиція, яку представляє в будинку-музеї Марії Заньковецької колекціонерка Наталія Котелкова, містить 12 автентичних нарядів IX-XX століть з приватної колекції Наталії.

Фото: kyivcity.gov.ua

Окрім вбрання, тут представлені стародавні жіночі прикраси: намиста, коралі, дукачі, лускавки тощо.

Найбільш розповсюдженою українською прикрасою було намисто. Жінки одягали його як у святкові, так і будні дні. Чим більше нагрудних прикрас було у жінки — тим заможнішою вона вважалася. Намисто часто поєднували з іншим прикрасами: дукачами, герданами, саблами, перлами, які разом з українським вбранням створювали довершений традиційний образ.

Фото: kyivcity.gov.ua

"Наталія Котелкова понад десять років вивчає українські строї як окреме явище української культури, вишукує перлини нашої культурної спадщини, реставрує і зберігає їх, — розповіли в музеї. — Це перша виставка її приватної колекції, яку вона вирішила провести в Музеї Марії Заньковецької, віддаючи шану таланту першої народної артистки України та захоплюючись її театральними костюмами.

Фото: kyivcity.gov.ua

У авторки колекції є велике бажання виразити своє захоплення і любов до культурної спадщини українського народу, передати всю її красу, неповторність, самобутність".

Чому ж Наталія Котелкова вирішила пов'язати свою експозицію з легендарною українською акторкою?

Фото: kyivcity.gov.ua

"Я знаю, що Марія Заньковецька, готуючись до виходу на сцену, дуже ретельно і прискіпливо підбирала свій сценічний образ, часто створюючи його самостійно, — каже колекціонерка. — Вишукувала деталі для костюмів по ярмарках, крамницях, іноді навіть барахолках, вміла їх компонувати, сама вишивала.

Фото: kyivcity.gov.ua

Кожну свою героїню намагалась відчути та передати її характер, емоції зі сцени так, щоб дати змогу глядачу повною мірою зрозуміти красу, ніжність, пристрасть, часом наївність української жінки, яка і несла в собі той самий культурний код нації. Так само і я дуже ретельно й вимогливо підійшла до створення кожного образу, який презентований на виставці".

Фото: kyivcity.gov.ua

До речі, в межах експозиції за телефоном (044) 529-57-24 можна замовити авторську екскурсію Наталії. 

Фото: kyivcity.gov.ua

Але поспішай: виставка працює лише до 3 жовтня.

  • ДЕ? Музей Марії Заньковецької, вул. Велика Васильківська, 121
  • КОЛИ? До 3 жовтня, вівторок – неділя, з 10:00-17:00;
  • СКІЛЬКИ? 100 грн

Музей Заньковецької: дві дії з антрактом

Будинок-музей Марії Заньковецької — філія Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, розташований у будівлі, яка на початку ХХ століття належала сестрі актриси Лідії Карнауховій.

Будинок, в якому розташований музей. Фото: Вікіпедія.

Тут легенда українського театру провела останні роки життя, а 1960-го в будинку було створено перший музей Марії Заньковецької. Хоча ідея музею виникла ще 1922 року, під час святкування 40-річчя сценічної діяльності акторки. Та багато років потому учні Заньковецької, співак Іван Козловський та керівник Львівського театру ім. М. Заньковецької Борис Романицький, втілили цей задум у життя.

Стара експозиція музею. Фото: tmf-museum.kiev.ua

У роботі музею були два періоди: спочатку він пропрацював 19 років, до 1980-го, після чого будинок безпідставно зруйнували. І лише 1989 року відбудували, а музей знову відкрили.

Основу експозиції складає велика колекція Марії Заньковецької, яку та від 1923 року дарувала Музею театрального, музичного і кіномистецтва України — що, своєю чергою, виник на базі Мистецького об'єднання "Березіль" Леся Курбаса.

Експозиція Музею Марії Заньковецької. Фото: guide.kyivcity.gov.ua

У ній — понад дві тисячі експонатів: рукописи, світлини акторки в житті та сценічних образах, програми й афіші вистав, сценічні костюми й особисті речі актриси, колекція картин, меблі, предмети побуту тощо. 

Фото: Вікіпедія

Експозиція музею складається з двох частин: праворуч — дві зали з історико-біографічними матеріалами, що висвітлюють життя і творчість Марії Заньковецької 1854-1917 рр., ліворуч — відтворена квартира акторки, в якій вона жила з 1918 до 1934 року.

Фото: guide.kyivcity.gov.ua

У ній — кабінет, вітальня, їдальня та кухня. Інтер'єр кімнат із меблями та речами, що належали відомій актрисі, було відтворено на основі малюнків і фотографій відомого художника Юрія Павловича та документальних свідчень самої Марії Заньковецької.

Музей театральної діячки має площу 300 кв. м і розміщений на другому поверсі будівлі.

І, крім постійної експозиції, тут завжди можна відвідати якісь цікаві події — від виставок до зустрічей з митцями. Слідкуй за подіями в музеї тут і обов'язково заплануй його відвідування!

Читай також: По той бік сцени. Де в Києві можна потрапити за лаштунки  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації