Україна на Берлінале 2024: 3 прем'єри, 2 проєкти та Оксана Забужко

Україна на Берлінале 2024: 3 прем'єри, 2 проєкти та Оксана Забужко Кадр із фільму "Редакція". Фото: facebook.com/theeditorialoffice

3 українські фільми показують на 74-му Берлінському кінофестивалі, який проходить у Німеччині з 15 до 25 лютого. Це художня стрічка "Редакція" режисера Романа Бондарчука та документалки "Мирні люди" Оксани Карпович і "Трішки чужа" Світлани Ліщинської. "ТиКиїв" розповідає про кінопрем'єри, які Україна представила на кінофорумі Берлінале 2024. 

Читай також: Гід на тиждень: куди піти в Києві 19-23 лютого

Редакція

Фільм Редакція
Фото: Moon Man

Режисер: Роман Бондарчук ("Українські шерифи", Dixie Land, "Вулкан")
Виробництво: Україна, Німеччина, Словаччина, Чехія

Дія сатиричної трагікомедії відбувається на Херсонщині. Головний герой — науковий співробітник природничого музею Юра. Він намагається рятувати рідкісних тварин від знищення та стає свідком підпалу лісу. За сюжетом, Юра несе фотографії зловмисників і свою статтю у місцеву газету, редакцію це не цікавить, але Юра залишається працювати там журналістом... 

"Його наївне бачення світу руйнується у вирі фейкових новин, корупційних схем і фальсифікованих виборів", — зазначено в анонсі.

У головній ролі дебютував журналіст, а нині військовий Дмитро Багненко. Значна частина акторського складу — мешканці регіону.

Фільм Редакція
Фото: Moon Man

Для всієї знімальної групи "Редакція" — більше, ніж просто фільм. Це досвід, що випробовував межі наших можливостей та змінював наші життя. Монтуючи, ми повертались у рідні місця, багато з яких нині під окупацією, багато — зруйновані, і спогад про них існує лише на екрані. Участь у Берлінале — це можливість розповідати про Україну, нагадувати про необхідність підтримки нашої боротьби на одному з найвпливовіших кінофестивалів світу, — каже Роман Бондарчук.

Це четвертий повний метр Романа Бондарчука з Херсона. Він — лауреат Шевченківської премії за стрічку "Вулкан". "Редакція" продовжує серію його робіт, які досліджують Південь України. Зйомки проходили восени 2021 року у Херсоні та області, зокрема й на нині окупованих Олешківських пісках. Епілог дозняли у Словаччині у квітні 2023-го.

Світова прем'єра відбулася 16 лютого. Фільм увійшов до програми Forum, яка шукає нові форми кіномови. В український прокат картина вийде восени.

Читай також: 10 найочікуваніших українських фільмів 2024 року

Мирні люди

Фільм Мирні люди
Фото: facebook.com/profile.php?id=61556483067235

Режисерка: Оксана Карпович ("Не хвилюйся, двері відчиняться")
Виробництво: Україна, Канада, Франція

Документальний фільм показує наслідки повномасштабної агресії росії та життя українців у нинішніх умовах. Ці кадри поєднуються з перехопленими записами телефонних розмов російських військових зі своїми рідними.

Стрічку описують як нетрадиційне роуд-муві, яке через подорож воєнним простором України розкриває повсякденність зла російського вторгнення.

Фільм Мирні люди
Фото: moonman.com.ua

Я хочу, щоб цей фільм побачила світова спільнота і насамперед росіяни. Ми зробили їм велику послугу, створивши такий їхній портрет, який вони самі про себе нізащо не зробили б. Коли злочинці сидітимуть за ґратами, а я вірю, що це станеться, хочу, щоб кожне їхнє слово та лінгвістичний зворот залишилися в історії. Це яскравий текст для вивчення фашизації суспільства і дегуманізації людини, — говорить Карпович.

Оксана Карпович із 2013 року живе у Монреалі. Це її другий повний метр після документалки "Не хвилюйся, двері відчиняться". Зйомки тривали у Київській, Харківській та Миколаївській областях влітку й восени 2022-го і влітку 2023-го.

Світова прем'єра відбулася 17 лютого так само у секції Forum.

Читай також: 10 фільмів лютого, які варто подивитися

Трішки чужа

Фільм Трішки чужа
Фото: facebook.com/abitofastranger

Режисерка: Світлана Ліщинська ("Веронські скарби", "Бальний король", "Маріуполь. Реконструкція")
Виробництво: Україна, Німеччина, Швеція

Документальна стрічка розкриває історію режисерки Світлани Ліщинської з Маріуполя та її родини. Авторка спілкується з матір'ю Валентиною, донькою Олександрою та онукою Стефанією. Досліджує колонізовану частину своєї свідомості та намагається зрозуміти, як радянський тоталітаризм і русифікація вплинули на стосунки в її родині.

Це історія чотирьох поколінь жінок, які через повномасштабне вторгнення переживають кризу ідентичності та проходять шлях трансформації.

Фільм Трішки чужа
Фото: facebook.com/abitofastranger

Сьогодні росія хоче повернути час назад. Але куди насправді вона хоче загнати нас? Чим ризикують люди, які підкоряться тоталітарному устрою і приймуть ситуацію? Я пропоную подивитися чесно на наше минуле, відкинувши ностальгію. І розпрощатися з ним назавжди. Ті, хто бачив фільм, кажуть, це про надію. А ще про те, як не було кому навчити нас любові і якось треба самим. І про свободу, індивідуальність, дозвіл бути, — каже Ліщинська.

Світлана Ліщинська понад 25 років працювала на телебаченні. Це її дебютний документальний повний метр. Роботу над стрічкою почала до повномасштабної війни, а продовжила вже під час. 

Світова прем'єра пройде 20 лютого у програмі Panorama Dokumente, куди відбирають роботи з яскраво вираженим політичним або соціальним контекстом.

Читай також: Українські фільми про кохання, які варто подивитися

Образа 

Фільм Образа
Фото: facebook.com/glebski2017

У конкурсній програмі фільмів про підлітків Generation 14plus 19 лютого відбулася прем'єра україномовної короткометражки "Образа" спільного виробництва США та Литви. 30-хвилинну драму зняв американський режисер українського походження Гліб Осатинський. Він народився в Харкові, а з 1994-го мешкає в Нью-Йорку. "Образа" розповідає про бунт 17-річного Яші проти батьків і вчителів в Україні 1990 року.

Проєкти фільмів Антоніо Лукіча та Катерини Горностай

У межах індустрійної події Берлінський ринок копродукції представили проєкти двох українських фільмів, які зніматимуть незабаром. 

"Дівчина, яка кричить" — майбутня сатира Антоніо Лукіча, режисера "Мої думки тихі" та "Люксембург, Люксембург". У центрі сюжету — українка, яка після повномасштабного вторгнення виїжджає до Ірландії, де намагається стати акторкою. Цей проєкт отримав нагороду Eurimages Co-production Development Awards у розмірі 20 тисяч євро.

"Антонівка" — запланована трагікомедія авторки "Стоп-землі" Катерини Горностай. Дія розгортається у післявоєнній Україні. Йдеться про молоде подружжя, яке через нестачу грошей на власне житло переїжджає до будинку дідуся дружини, який пережив окупацію села.

Оксана Забужко в журі

Оксана Забужко
Оксана Забужко (ліворуч) на відкритті Берлінале. Поруч з нею інші представники журі основного конкурсу — іспанський режисер Альберт Серра та італійська акторка Жасмін Трінка. Фото: Getty Images

Учасницею міжнародного журі основного конкурсу стала письменниця Оксана Забужко. Вдруге, після Андрія Куркова 2005 року, представник України є у складі головного журі Берлінале.

Разом з іноземними колегами Забужко має переглянути 20 фільмів конкурсної програми та визначити лауреатів. За словами літераторки, її запросили під враженням від есею про кіно "Планета Полин: Довженко — Тарковський — фон Трієр, або Про дискурс нового жаху".

Я тут аутсайдер, а це завжди вигідно. У мене є власний підхід як у письменниці — думаю передусім про сценарій. Усе інше — це комунікація та моя любов до фільмів. І моє бажання надолужити все, що пропустила в кіно за останні два роки війни. Для цього варто було приїхати на Берлінале та провести десять днів у найбільш кінематографічній атмосфері Європи, за що я вдячна, — сказала Оксана Забужко на пресконференції з нагоди відкриття фестивалю.

Берлінале проводять щороку з 1951-го. Він входить до "великої трійки" найпрестижніших європейських кінофестивалів разом із Каннським і Венеційським. Цього разу у різних програмах показують понад 200 повнометражних і короткометражних фільмів.

Читай також: Ірена Карпа: "Ціле покоління виросло на моїх книжках"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

Конструктивізм по-київськи: чим цікаві сторічні столичні кондомініуми - 412x412
Вулиці

Майя Двалішвілі

Конструктивізм по-київськи: чим цікаві сторічні столичні кондомініуми

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації