Відкриття фестивалю "Молодість 2024": "по-домашньому" та з надією на краще
26 жовтня в Києві стартував 53-й міжнародний кінофестиваль "Молодість". "ТиКиїв" розповідає подробиці церемонії відкриття одного з найголовніших кінофорумів країни!
За 53 роки існування фестиваль "Молодість" пережив різні часи й стани — від дводенного огляду короткометражних фільмів студентів кінематографічного факультету інституту ім. Карпенка-Карого до головної кіноподії України за участі зірок світового кінематографа та відкриттям у Палаці "Україна" чи Нацопері з червоними хідниками, яким позаздрили б Канни.
Цьогоріч, як і торік, "Молодість" святкувала вже самий факт свого існування у повному форматі, який був тимчасово порушений через повномасштабне вторгнення. Звісно, цього разу обійшлися без червоних хідників, та й зірок на церемонії відкриття, яка відбулася в столичному Будинку кіно (де, власне, й народився фестиваль 53 роки тому) було небагато.
Проте без Ахтема Сеітаблаєва будь-який захід, присвячений кіно, уявити складно, тож актор не підвів і завітав.
До того ж із новою супутницею — що особливо цікаво на тлі нещодавнього розриву Сеітаблаєва з молодою нареченою.
Зірка серіалу "Перевізниця" Анастасія Карпенко теж не могла пропустити відкриття "Молодості", позаяк є членкинею журі міжнародного конкурсу фестивалю.
Тоня Ноябрьова як поважна режисерка, звісно, теж була тут:
І на самій церемонії сиділа поруч із продюсером Олексієм Гладушевським — бо яке ж кіносвято без Олекси?
Нас вже давно не дивує поява на світських заходах Остапа Ступки:
Адже режим обмеження волі, до якого було засуджено актора після вчинення п'яного ДТП, світському життю не перешкоджає.
Власне, поява на подібних заходах актора Олексія Тритенка нас теж давно не дивує — попри те, що актор офіційно долучився до лав ЗСУ, де служить у званні молодшого сержанта.
Соломія Вітвицька, очевидно, прийшла підтримати колег із каналу "1+1".
Бо ведучі "Сніданку з 1+1" Єгор Гордєєв та Людмила Барбір цьогоріч були ведучими церемонії відкриття "Молодості":
На свято завітала навіть донька експрезидента Україна Віктора Ющенка Віталіна:
Зірка серіалу "Кава з кардамоном" Олена Лавренюк позувала фотографам із родиною:
А режисер фільму "Будинок "Слово" Тарас Томенко — з акторкою Наталею Васько:
Акторка Марина Кошкіна цього вечора хвилювалася:
Бо фільмом відкриття стала українсько-польська стрічка "Дві сестри", де вона зіграла головну роль.
Віталіна Біблів, до речі, також зіграла у "Двох сестрах":
А от інших акторів фільму-відкриття фестивалю — Ірму Вітовську, Михайла Жоніна, Олександра Рудинського, Роба Фельдмана — на церемонії не дочекалися.
Зате ще один актор "Двох сестер" і за сумісництвом зірка стрічки "Дон Жуан із Жашкова" Слава Бабенков дисципліновано сів у перших рядах.
Колишній голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач...
...та незмінний гість всіх українських кіноподій, кінокритик Алік Шпилюк просто зайняли місця у першому ряді.
Бо поважнішим за них у цьому залі був хіба що незмінний гендиректор фестивалю Андрій Халпахчі.
Гості й нагороди
Як і всі масштабні заходи сьогодні, церемонія відкриття "Молодості" почалася з хвилини мовчання заради вшанування пам'яті жертв російської агресії.
Після якої ведучі Єгор Гордєєв і Людмила Барбір запросили на сцену т. в. о. голови Держкіно Юлію Шевчук. Яка наголосила, що фестиваль "Молодість" сьогодні — це "підтримка, натхнення й експерименти у кінематографі України" та оголосила про надання звання заслуженого працівника культури продюсеру, голові Асоціації "Сприяння розвитку кінематографа в Україні — Дивись українське!" Андрію Різолю, вручивши йому президентську нагороду й символ фестивалю, "Скіфського оленя", за розвиток українського кіно.
Згодом слово взяв генеральний директор "Молодості" Андрій Халпахчі.
Який зауважив: "Фестиваль проходить непрості часи. Але для нас дуже важливо показати не тільки в Україні, а всьому світові, що українська культура й українське кіно живе, розвивається і йде до перемоги" і вручив почесного "Скіфського оленя" за внесок у розвиток світового кіно цьогорічному голові журі міжнародного конкурсу, іранському режисеру Мохаммаду Расулофу.
Цікаво, що в Ірані Расулоф, призер Берлінале та Каннського кінофестивалю, засуджений до ув'язнення через критику влади. В Києві режисер, зокрема, представить свій новий фільм "Насіння священного інжиру".
"Сьогодні приїзд кожного іноземного гостя — це знак підтримки для України, — сказав Андрій Халпахчі під час вручення призу іранцю. — Я щасливий, що цього року склад нашого міжнародного журі погодився очолити відомий іранський режисер-дисидент Мохаммад Расулоф, який через своє кіно був заарештований на 10 років, пережив тортури та побиття батогами, але йому вдалося виїхати з Ірану. Він — режисер, який демонструє, що навіть у країнах диктатури є можливість змінити їх режим через кіно".
Мохаммад Расулоф своєю чергою висловив підтримку українському народові:
"Я радий, що зможу долучитися саме до українського народу, що зможу бути присутнім тут і презентувати інше населення Ірану, яке протистоїть своїй владі й висловлює солідарність з Україною."
Насамкінець на сцену вийшла знімальна група фільму-відкриття "Дві сестри": режисер Лукаш Карвовскі, виконавиці головних ролей Кароліна Жепа та Марина Кошкіна й українська співпродюсерка стрічки Вікторія Ярмощук.
"Дві сестри" були зняті в Україні польською та українською командами, що, я вважаю, не є випадковістю і підкреслює дуже особливі стосунки між нашими країнами, — сказав режисер Лукаш Карвовські.
"Я також хочу висловити свою підтримку українському народові. Для мене велика честь бути тут".
Ну і, звісно, завершив церемонію кінопоказ "Двох сестер" — стрічки про подорож в Україну двох зведених сестер, Яшміни та Малґожати, які їдуть до окупованого міста Харківської області на пошуки пораненого батька-волонтера. Фільм почали знімати в Україні влітку 2022 року.
Що покажуть на "Молодості 2024"?
Цьогоріч до програми фестивалю увійшли 123 фільми з 44 країн, які представлені в 11 програмах. При цьому конкурсна програма фестивалю складається з чотирьох категорій:
- TEEN SCREEN — програма для дітей та підлітків віком від 10 до 14 років (під час фестивалю перегляд фільмів цієї секції є безплатним);
- національний конкурс короткого метра — програма українських ігрових, анімаційних та документальних короткометражних робіт;
- документальний конкурс — програма міжнародних повнометражних документальних дебютів;
- міжнародний конкурс — програма ігрових та документальних повнометражних та короткометражних фільмів.
Нагадаємо, що національний конкурс повнометражних фільмів уже відбувся у період з 26 вересня до 5 жовтня в Гамбурзі. Його переможцем став фільм Марини Вроди "Степне", а стрічка "Сірі бджоли" отримала спеціальну відзнаку.
Покази фільмів фестивалю проводять у кінотеатрі "Жовтень". Зі списком стрічок, які можна побачити в межах "Молодості", та розкладом знайомся тут.
Крім того, під час фестивалю на третьому поверсі Будинку кіно можна переглянути виставку кримськотатарських національних костюмів і прикрас та експозицію картин Дмитра Доценка.
Закриття фестивалю "Молодість" і нагородження переможців відбудеться 3 листопада в Будинку кіно.