Музей вкраденого мистецтва: як подивитись роботи Куінджи та Айвазовського, які вкрали з Маріуполя

Музей вкраденого мистецтва: як подивитись роботи Куінджи та Айвазовського, які вкрали з Маріуполя Скриншот із сайту Музею

Тільки в Маріуполі від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну окупанти вивезли чи знищили близько 44 тис. творів українського мистецтва. 

Українська команда креативних комунікацій Linza.agency створила віртуальний Музей вкраденого мистецтва, де планує збирати втрачені у війні з росією твори українського мистецтва. 

Зараз у метамузеї існує лише одна кімната прототип, де представлені цифрові копії картин зі знищеного Маріупольського художнього музею ім. Куїнджі. 

Скрін екрану з додатку Spatial, де проходила екскурсія
Скриншот екрана зі застосунку Spatial, де проходила екскурсія Музеєм вкраденого мистецтва

Серед віртуальних експонатів можна побачити: портрет Архипа Куїнджі з голубами, ескіз "Червоний захід", оригінал якого представлений в Музеї мистецтва Метрополітен, що в Нью-Йорку, етюд "Ельбрус", а також картини "Море" Миколи Дубовського та "Біля берегів Кавказу" Івана Айвазовського та інші цифрові інсталяції.

Тут (в музеї) зображено те, що ми не можемо побачити, взяти в руки. Ми звертаємось до мистецтва, якого більше в нас немає, але ми хочемо його повернути — зазначає співзасновник Музею викраденого мистецтва Лесь Якимчук.

Артдиректорка Linza.agency та співзасновниця проєкту Олена Зенченко повідомляє, що в команди не було змоги оцифрувати картини для створення 100% достовірних зображень. Вони використовували доступні архівні матеріали з відкритих джерел. Однак команда планує залучити до співпраці працівників художнього музею, кому вдалося евакуюватися з Маріуполя на підконтрольну Україні територію. 

Віртуальну галерею створено на волонтерських засадах. Зараз команда знаходиться в пошуку партнерств і донорів для продовження розробки простору та створенні "кімнат", присвячених втраченим творам з Херсонщини, Сумщини, Чернігівщини, Харківщини та Криму.

Скрін екрану з додатку Spatial, де проходила екскурсія
Скриншот екрана зі застосунку Spatial, де проходила екскурсія Музеєм вкраденого мистецтва
  • Про оригінальний музей

Маріупольський художній музей ім. Архипа Куїнджі розміщувався в будівлі-пам'ятці архітектури 1902 року. До 1917 року тут жила донька голови Маріупольської земської управи Газадінова, а за більшовиків будівлю націоналізували. До Другої світової війни тут був партійний архів та бібліотека, після — аптечний склад. Художній музей з'явився вже в часи незалежної України.

Будівля художнього музею ім.Куїнджі, фото з сайту thevillage
Будівля художнього музею ім. Куїнджі, фото з сайту the-village

Галерея отримала назву на честь Архипа Куїнджі, адже він народився в поселені Карасівка, що нині є частиною зруйнованого Маріуполя. Митцю було присвячено 3 зали музею, серед експонатів були ескізи та репродукції деяких його найвизначніших робіт: "Місячна ніч на Дніпрі" (репродукція), "Вечір в Україні" (репродукція), "На острові Валаамі" (репродукція), "Червоний захід" (ескіз, 1905), "Море. Крим" (1898–1908), "Березовий гай" (1879), "Веселка" (1900–1905), "Осінь.Крим" (1890). Оригінали картин зберігаються в багатьох країнах світу та всесвітньо відомих виставкових центрах.

0 / 0

Окупанти не лише зруйнували історичну будівлю, а й вивезли до інших окупованих міст чи на територію росії велику частину колекції галереї, тож простежити її місцеперебування наразі неможливо. Сусідній будинок краєзнавчого музею згорів, на жаль, 90% його колекції втрачено.

Побачити, як виглядав музей до знищення та ознайомитись з представленим в ньому мистецтві можна за посиланням на туристичний сайт Маріуполя.

Фото
Понівечена будівля художнього музею ім. Куїнджі, фото з сайту the-village

Потрапити в метапростір Музею вкраденого мистецтва можуть всі охочі через сайт проєкту. Для цього потрібен комп'ютер або смартфон. Для останнього необхідно буде встановити додаток Spatial.

До слова, сам процес дослідження метапростору є цікавим та динамічним завдяки аватару. В середовищі немає обмежень у свободі пересування й для пошуку кращого ракурсу можна стрибати на різні поверхні.

Розробники Музею планують проводити ще екскурсії в майбутньому. Для того, щоб долучитись слідкуйте за соцмережами команди.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації