Музей вкраденого мистецтва: як подивитись роботи Куінджи та Айвазовського, які вкрали з Маріуполя

Музей вкраденого мистецтва: як подивитись роботи Куінджи та Айвазовського, які вкрали з Маріуполя Скриншот із сайту Музею

Тільки в Маріуполі від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну окупанти вивезли чи знищили близько 44 тис. творів українського мистецтва. 

Українська команда креативних комунікацій Linza.agency створила віртуальний Музей вкраденого мистецтва, де планує збирати втрачені у війні з росією твори українського мистецтва. 

Зараз у метамузеї існує лише одна кімната прототип, де представлені цифрові копії картин зі знищеного Маріупольського художнього музею ім. Куїнджі. 

Скрін екрану з додатку Spatial, де проходила екскурсія
Скриншот екрана зі застосунку Spatial, де проходила екскурсія Музеєм вкраденого мистецтва

Серед віртуальних експонатів можна побачити: портрет Архипа Куїнджі з голубами, ескіз "Червоний захід", оригінал якого представлений в Музеї мистецтва Метрополітен, що в Нью-Йорку, етюд "Ельбрус", а також картини "Море" Миколи Дубовського та "Біля берегів Кавказу" Івана Айвазовського та інші цифрові інсталяції.

Тут (в музеї) зображено те, що ми не можемо побачити, взяти в руки. Ми звертаємось до мистецтва, якого більше в нас немає, але ми хочемо його повернути — зазначає співзасновник Музею викраденого мистецтва Лесь Якимчук.

Артдиректорка Linza.agency та співзасновниця проєкту Олена Зенченко повідомляє, що в команди не було змоги оцифрувати картини для створення 100% достовірних зображень. Вони використовували доступні архівні матеріали з відкритих джерел. Однак команда планує залучити до співпраці працівників художнього музею, кому вдалося евакуюватися з Маріуполя на підконтрольну Україні територію. 

Віртуальну галерею створено на волонтерських засадах. Зараз команда знаходиться в пошуку партнерств і донорів для продовження розробки простору та створенні "кімнат", присвячених втраченим творам з Херсонщини, Сумщини, Чернігівщини, Харківщини та Криму.

Скрін екрану з додатку Spatial, де проходила екскурсія
Скриншот екрана зі застосунку Spatial, де проходила екскурсія Музеєм вкраденого мистецтва
  • Про оригінальний музей

Маріупольський художній музей ім. Архипа Куїнджі розміщувався в будівлі-пам'ятці архітектури 1902 року. До 1917 року тут жила донька голови Маріупольської земської управи Газадінова, а за більшовиків будівлю націоналізували. До Другої світової війни тут був партійний архів та бібліотека, після — аптечний склад. Художній музей з'явився вже в часи незалежної України.

Будівля художнього музею ім.Куїнджі, фото з сайту thevillage
Будівля художнього музею ім. Куїнджі, фото з сайту the-village

Галерея отримала назву на честь Архипа Куїнджі, адже він народився в поселені Карасівка, що нині є частиною зруйнованого Маріуполя. Митцю було присвячено 3 зали музею, серед експонатів були ескізи та репродукції деяких його найвизначніших робіт: "Місячна ніч на Дніпрі" (репродукція), "Вечір в Україні" (репродукція), "На острові Валаамі" (репродукція), "Червоний захід" (ескіз, 1905), "Море. Крим" (1898–1908), "Березовий гай" (1879), "Веселка" (1900–1905), "Осінь.Крим" (1890). Оригінали картин зберігаються в багатьох країнах світу та всесвітньо відомих виставкових центрах.

0 / 0

Окупанти не лише зруйнували історичну будівлю, а й вивезли до інших окупованих міст чи на територію росії велику частину колекції галереї, тож простежити її місцеперебування наразі неможливо. Сусідній будинок краєзнавчого музею згорів, на жаль, 90% його колекції втрачено.

Побачити, як виглядав музей до знищення та ознайомитись з представленим в ньому мистецтві можна за посиланням на туристичний сайт Маріуполя.

Фото
Понівечена будівля художнього музею ім. Куїнджі, фото з сайту the-village

Потрапити в метапростір Музею вкраденого мистецтва можуть всі охочі через сайт проєкту. Для цього потрібен комп'ютер або смартфон. Для останнього необхідно буде встановити додаток Spatial.

До слова, сам процес дослідження метапростору є цікавим та динамічним завдяки аватару. В середовищі немає обмежень у свободі пересування й для пошуку кращого ракурсу можна стрибати на різні поверхні.

Розробники Музею планують проводити ще екскурсії в майбутньому. Для того, щоб долучитись слідкуйте за соцмережами команди.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації