Золотий танк для Порошенка і велосипед для Зеленського: що можна побачити в Музеї подарунків Президентам України

"ТиКиїв" продовжує знайомити з найцікавішими музеями столиці. Як створився Музей подарунків Президентам Україні та що є серед його експонатів? Зараз розкажемо!
Бути Президентом України, звісно, почесно. Але приймати приватні подарунки, перебуваючи на цій посаді, не можна. Точніше, приймати можна, а от зберігати в себе — ні. Тому 1996 року тодішній Президент України Леонід Кучма заснував Фонд Президентів України, одним із підрозділів якого і є Музей подарунків Президентам України.
Розташований фонд, а отже, і музей, на території Національної бібліотеки України ім. Вернадського.
Серед подарунків Президентам — витвори мистецтва, поробки, навіть дитячі малюнки.

Працівники музею кажуть, що раніше серед подарунків часто траплялися скляні сувеніри, глобуси, макети кораблів і ракет. Їх зараз майже немає, проте так само багато флешок, ручок, блокнотів, краваток, посуду й національного одягу, серед якого — навіть шкарпетки. І багато хто вважає за потрібне подарувати Президентові України вишиванку чи вишиту річ.
Один з останніх дарунків Володимиру Зеленському — ікона Святого Георгія, намальована солдатами на кришці ящика для снарядів.

Звісно, багато чого дарують лідери й члени делегацій країн. Є серед подарунків Президентам і коштовності, але їх передають до музею Національного банку України або до Національного музею історії України.
Кому — що?
Оскільки музей з’явився за каденції Леоніда Кучми, то Леоніду Кравчуку тут присвячено найменше експонатів. Проте вони є: наприклад, люлька із зображенням Богдана Хмельницького або портрет молодого Кравчука на барикадах чи дерев’яна ваза із зображенням Леоніда Макаровича.

А от Леонід Кучма, який перебував на посаді два терміни поспіль, став найбільшим постачальником експонатів для музею.
Тут зберігаються подаровані йому картини, посуд, одяг, сувеніри, відзнаки.
"Квиток № 1" презентований Кучмі Укрзалізницею під час відкриття "Столичного експреса".

Величезний килим ручної роботи із зображеннями 12 президентів тодішнього СНД подарований Леоніду Даниловичу Президент Республіки Таджикистан Емомалі Рахмон.
Звісно, дарувальники враховували музичні уподобання Кучми: тут є, наприклад, комплект обладнання для гри на гітарі.

Учасники української експедиції в Гімалаях подарували Леонідові Даниловичу композицію з каменів підкорених вершин світу, а футболісти київського "Динамо" — "золоту" бутсу. А ще хтось — шахи ручної роботи, на яких українські козаки грають із турками.

Є тут і подаровані Кучмі — боксерська рукавичка, макет каравели "Нінья" Христофора Колумба, картина з крилець метеликів і макет ракети-носія Cyclone-4 від конструкторського бюро заводу "Південмаш", де Кучма був гендиректором.

Дворучний меч подарував тодішній Генпрокурор Михайло Потебенько в день 60-річчя Кучми.
Завдяки Віктору Ющенку в музеї з’явилися речі з українською народною символікою: вишиванки, булави, посуд, рушники й навіть герб Османської імперії.

Віктору Януковичу найчастіше дарували картини, а ще — ексклюзивні статуетки, ікони, сервізи з ручним розписом, сувеніри, пов’язані з Євро-2012 — наприклад, факел Олімпійських ігор-2012.
Є серед презентів Януковичу й кришталева боксерська рукавиця, глобус, що сам обертається, картини з бурштину, ручка від Президента Хорватії та книга експрем’єра Великої Британії Тоні Блера з його підписом.

Серед цікавих подарунків Петру Порошенку — пазл "повернемо Крим і Донбас" та золотий танк від Львівського бронетанкового заводу.

Володимиру Зеленському, зрозуміло, найчастіше дарують речі, пов’язані з війною.
Проте є тут і велосипед від Президента Естонії — не як натяк на героя серіалу "Слуга народу", а як популярний в Естонії транспорт.

Але до Музею подарунків потрапляють не всі презенти для Глав держави: частина зберігається в Офісі Президента чи навіть Маріїнському палаці.
Наразі в музеї близько 2000 експонатів — звісно, частина з них залишається в сховищі. Періодично музей влаштовує тематичні виставки.

Щоби переглянути експозицію, потрібно лише прийти до Бібліотеки ім. Вернадського й отримати разову перепустку. А зараз співробітники музею працюють над оцифровуванням експонатів, щоб в перспективі можна було здійснювати віртуальну екскурсію.
А поки заплануй візит до Музею подарунків Президентам України — там є на що глянути!