Що ми маємо знати про Національний науково-природничий музей НАН України?

Що ми маємо знати про Національний науково-природничий музей НАН України? Фото: Kyivmaps

Національний науково-природничий музей є одним із провідних центрів розвитку природничих досліджень в Україні. Він розташований у старовинному будинку колишньої Ольгинської гімназії за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 15.

Музей вже давно став упізнаваним не тільки в Україні, але й за її межами. Він сформував сучасні уявлення про природу та познайомив не одну тисячу школярів та студентів з проблемами взаємозв'язку людини й довкілля.

Історія

Музей НАН України створено 8 червня 1966 року за рішенням Ради міністрів УРСР.  Його оформили як "експозиційно-територіальний комплекс", що мав відділення археології, географії, зоології та ботаніки.

До 1996 року музей називався Центральним науково-природничим музеєм НАН України, але наприкінці того ж року президент України видав наказ змінити статус на "національний". 1 грудня 1997 року він відкрив свої двері для відвідувачів.

Фото: Вікіпедія
Фото: Вікіпедія

Основні напрями

Національний науково-природничий музей займається розробкою наукових основ природничої музеології, створенням, збагаченням та збереженням фондових колекцій; вивченням сучасного стану та поширенням знань про представників флори й фауни; проведенням досліджень з питань екології та еволюції організмів тощо.

Будівля

Відому в центрі столиці будівлю спорудили у 1910 році. Перш за все це зробили, щоб розширити площу Ольгинської жіночої гімназії, яка була розташована в будівлі Інституту ботаніки НАН України. У 1919 році при Всеукраїнській академії наук створили Зоологічний музей за адресою: Терещенківська, 2 (нині Терещенківська, 4).

Фото: Діти в місті Київ
Фото: kyiv.dityvmisti.ua

Новий корпус Ольгинської гімназії понад 10 років простояв довгобудом, адже тільки у 1928 році вдалося завершити будівництво. До будівлі основний вхід був з вулиці Короленка (тепер Володимирська, 55), яка розміщувала низку академічних інституцій. А у 1929 році створили Національний географічний музей.

На той час приміщеннями музеїв були лише коридори, тому що в кімнатах розміщувалися численні інституції ВУАН до середини 20 століття.

Впродовж 1942-1943 років окупаційна німецька влада створила Інститут захисту рослин, та в період Другої світової війни там працювали науковці. За цих умов добудували п'ятий поверх, який зараз має ботанічну експозицію та приміщення ботаніки та музеології, а ще аспірантську кімнату, бібліотеку та конференційну залу.

Хронологія визначних подій

1966 р. Заснування Центрального науково-природничого музею.

1967 р. Відкриття експозиції для відвідувачів.

1996 р. Наказом президента України науково-природничому музею надано статус національного.

2016 р. Святкування 50-річчя музею.

2019 р. Відбулася V Міжнародна конференція циклу "Природнича музеологія", яку присвятили 100-річчю заснування Зоологічного музею Української академії наук – "Природничі музеї в Україні: становлення та перспективи розвитку".

Фото: Ніжинський фаховий коледж НУБіП України
Фото: Ніжинський фаховий коледж НУБіП України

Наукові фонди

Вони налічують близько 30 тисяч зразків, а кількість фондових колекцій коливається близько 2,5 млн одиниць. В понеділок та вівторок, коли музей вихідний для відвідувачів, проводяться роботи співробітників з фондами. Таким чином ведеться каталогізація та перевизначення зразків, а отже – поновлюються вітрини.

Відомі науковці музею

Геолог та географ Павло Тутковський, зоолог Володимир Караваєв, зоолог Сергій Парамонов, ботанік Дарія Доброчаєва, зоолог Михайло Воїнственський, зоолог Микола Щербак та інші видатні особистості.

Фото: Прямий канал
Фото: Прямий канал

Російська атака

Через масовий ракетний обстріл росіянами столиці 10 жовтня 2022 року близько 60 вікон Національного науково-природничого музею НАН України постраждало. 17 жовтня Музей повідомив, що роботи першого етапу були завершені, встановили тимчасові віконниці з геометричним прошарком. А 21 жовтня експозиція знову приймала відвідувачів.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Роман Любка Дереша став переможцем Премії книжкових блогерів - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Роман Любка Дереша став переможцем Премії книжкових блогерів

На Київщині розквітли тюльпани з Нідерландів: фото - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

На Київщині розквітли тюльпани з Нідерландів: фото

Студенти з урбаністами перевірили КНУБА на доступність та запропонували, як зробити його безбар'єрним - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Студенти з урбаністами перевірили КНУБА на доступність та запропонували, як зробити його безбар'єрним

Київська школа економіки купила гольф-центр на Оболоні: його перетворять на кампус та відкриють територію для всіх - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Київська школа економіки купила гольф-центр на Оболоні: його перетворять на кампус та відкриють територію для всіх

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації