Як у Києві змінилися ціни та попит на квартири у 2023 році
ЛУН підбив підсумки на ринку нерухомості за 2023 рік. За даними платформи, попит на купівлю квартир у 2023 році є стабільним і складає 70-80% від довоєнного показника. Українці поступово повертаються до ідеї придбання власної нерухомості.
Додатково ринок підігріває Державна пільгова іпотека єОселя. Попри те, що кількість виданих кредитів відносно загального числа продажів незначна, впровадження цієї програми стабілізує настрої на ринку та заохочує потенційних покупців.
Що з цінами на житло на первинному, вторинному ринку та на оренду — читай нижче.
Вторинка
Житло на вторинному ринку в регіонах, які віддалені від зони бойових дій, виросло в ціні. Виключенням є Київ, де з часу закінчення блекаутів навесні 2023 року мінімально знизилися середні ціни. Ймовірно, це пов'язано з міграцією. Жителі Києва відкладають своє рішення про повернення додому і купівлю нового житла, навіть якщо наразі для цього є фінансова спроможність.
Так серед однокімнатних квартир Київ втратив 3% у ціні. Рекордсменом зі зростання став Івано-Франківськ, де ціни зросли на 18% у валюті.
Серед двокімнатних: Вінниця виросла на 18%, Івано-Франківськ — на 17%. Ціна ж у Києві впала на 1%.
Трикімнатні квартири у столиці подешевшали аж на 6%.
Київ та Львів традиційно займають свої позиції як найдорожчі міста для купівлі житла, але з початком повномасштабної війни до них приєднався й Ужгород, де на купівлю квартири треба збирати трохи більш як 9 років повних середніх місцевих зарплат.
Первинка
Кількість виставлених на продаж житлових комплексів на первинці напряму пов'язана з віддаленістю від фронту. Так найбезпечніші західні регіони мають понад 80-90% відкритих відділів продажу відносно рівня до повномасштабної війни.
Київ втратив 15% в об'ємах введеного в експлуатацію житла відносно перших трьох кварталів 2022 року. Київська область втратила аж 35%.
Такий стан речей при відновленні попиту, ймовірно, призведе до дефіциту нових метрів, особливо для охочих взяти пільгову іпотеку єОселя.
Оренда
Попит на оренду продовжує зростати, на що впливають міграційні процеси в Україні. Так серпень 2023 року був рекордним щодо інтересу оренди квартир за всю історію спостережень.
Київ займає третє місце за вартістю оренди однокімнатної квартири — 13 тис. гривень. Обігнали столицю Львів, де просять 16 тис. гривень, та Ужгород, де оренда однушки обійдеться у 15 тис. 100 гривень.
За ціною оренди двокімнатної квартири Київ зрівнявся з лідером Львовом — 18 тис. гривень.
Трикімнатні квартири для оренди найдорожчі в Києві. За них у середньому просять 28 тис. 200 гривень.
У Києві середня вартість квартири еквівалентна 15 рокам її оренди. У Львові цей показник — 11 років, в Одесі — 17. Харків демонструє майже 20 років оренди, що в першу чергу пов'язано з падінням цін на довгострокову оренду в прифронтовому регіоні.
Раніше "ТиКиїв" писав, як зачинення станцій метро на ділянці "Теремки" — "Деміївська" вплине на вартість оренди житла. Прогноз експерта читай у нашій публікації.