Інститут нацпам'яті: колишню Арку дружби народів можна перетворити на символ ЛГБТ чи веселку

Інститут нацпам'яті: колишню Арку дружби народів можна перетворити на символ ЛГБТ чи веселку Фото: Getty Images

Голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович пропонує перетворити Арку свободи українського народу (колишня Арка дружби народів) на символ ЛГБТ або веселку над водою, щоб не було потреби її зносити.

В інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна Дробович розповів, що арку можна не демонтовувати, якщо місто й громада по-справжньому її переозначать.

За його словами, зараз є три сценарії розвитку подій щодо цього монумента. Перший — передбачає повний демонтаж арки. Другий варіант, за словами Дробовича, залишити все, як є, і тоді українці самі демонтують монумент "примусово", як це зробили з пам'ятником Леніну навпроти Бессарабського ринку.

Третій варіант — залишити арку і зробити, як в 2017 році, з неї веселку як символ ЛГБТ або просто символ веселки над водою, — сказав Дробович.

За його словами, варіант з веселкою — єдиний, який справді переосмислить арку, — тоді навколо неї з'явиться новий контекст і нова дискусія. Адже символічна тріщина, яку намалювали на арці митці, хоч і є сильним висловлюванням, але не змінила сприйняття споруди українцями. Водночас варіант з веселкою свого часу дійсно спрацював, адже з нею споруду не сприймали як радянський символ.

Також арку можна переосмислити функціонально або придумати ще щось інше. Голова УІНП додав, що не вважає демонтаж обов'язковим, якщо місто і громада по-справжньому переозначать монумент.

Нагадаємо, наприкінці березня 2024 року спеціальна комісія Українського інституту Національної пам'яті дійшла висновку, що Арка свободи українського народу, попри перейменування, належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу.

А у квітні Мінкульт позбавив арку статусу пам'ятки історії, щоб її можна було знести. У міністерстві вважають, що вона "репрезентує виключно радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України".

Водночас у КМДА заявили, що не демонтуватимуть колишню Арку дружби народів, адже її вже перейменували. Натомість простір навколо споруди отримає нову концепцію.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації