На історичному будинку в центрі Києва хочуть відреставрувати мозаїку, яка частково осипалася
Члени благодійної організації "Має значення" хочуть відреставрувати мозаїку "Українська пісня" на історичному будинку по вул. Богдана Хмельницького, 26. Панно роками руйнується і осипається, тому провести реставрацію треба якомога скоріше. І благодійники вже роблять певні кроки, щоб ця подія відбулася.
25 травня 2023 року історичний будинок купив новий господар. Він уклав договір про збереження мозаїки "Українська пісня" із Департаментом охорони культурної спадщини.
Для того, щоб почати процес реставрації, благодійники з'ясовували, хто ж став новим власником будівлі. Виявилося, що ним є Житомирський меблевий комбінат.
Після цього було знайомство з головним юристом підприємства і підготовка звернення до вищого керівництва щодо надання безперебійного доступу для огляду мозаїки. Тепер благодійники чекають на відповідь.
Якщо відповідь буде позитивною, то професіонали розпочнуть обстеження. Тут треба зазначити, що команда чекає цього шансу з 2019 року. Але попередній власник навідріз відмовився видати дозвіл. Якщо ж і тут відповідь стане негативною, то... ми цю справу все одно так просто не залишимо! Будемо підключати патріотичних депутатів місцевої ради та Верховної Ради. І все заради важливої мети: зберегти для нащадків одну з найкрасивіших і найпатріотичніших мозаїк столиці, — пише команда "Має значення".
Наразі головна задача спеціалістів — оцінка масштабів ушкоджень. Останній раз їх фіксували ще у 2019 році.
Одне з явних пошкоджень — обличчя дівчини. Воно відвалилося через опади. Детальний огляд дасть змогу оцінити обсяг і вартість робіт потенційної реставрації або необхідність консервації.
У будь-якому разі команда організації "Має значення" серйозно налаштована на реставрацію мозаїки. Чи буде цей процес легким і безперешкодним — покаже час. Наразі активісти чекають відповідь на запит про надання доступу для огляду панно.
Історична довідка
Мозаїчне панно "Українська пісня" з'явилося в 1960-х роках. Тоді на розі вулиць Володимирської й Богдана Хмельницького звели панельну будівлю й нове приміщення аптеки №1. Гола стіна будинку на вул. Богдана Хмельницького, 26 навпроти оперного театру потребувала оздоблення. Тому владою було ухвалене рішення прикрасити стіну мозаїкою.
1967 року мозаїчне панно "Українська пісня" виконав художник Степан Кириченко. Мозаїка зроблена у стилі художніх тенденцій, які панували в часи СРСР. Радянське монументальне мистецтво, з одного боку, проголосило себе інтернаціональним, а з іншого — використовувало для своїх потреб народні мотиви. На будівлях часто зображували людей в традиційних костюмах і з народними музичними інструментами.
У 2000-х роках панно почало осипатися. Ініціативна група закликала Департамент охорони культурної спадщини посприяти у збереженні панно.
Як з'ясувалося, ескізи мозаїки не збереглися. Однак фахівці визнали, що її можливо відтворити за старими фотографіями, які залишилися у сина автора мозаїки — Романа Кириченка.
Раніше "ТиКиїв" писав, що столичні майстри відтворили точну копію церкви Миколи Набережного, що розташована на Подолі. Вона стане експонатом одного з київських музеїв. Подробиці читай за посиланням.