Студенти київського університету знайшли унікальний український фільм 1936 року
Студенти Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого знайшли український фільм "Карл Бруннер", створений майже 90 років тому. Стрічку передали у фільмофонд "Довженко-Центру".
Плівка з фільмом зберігалась в архіві студентських робіт випускників університету, який вивчають, упорядковують і фільмують для свого майбутнього документального проєкту сучасні студенти. У знайденій ними позитивній фільмокопії стрічки відсутня фонограма, тож її пошуки тривають.
"Карл Бруннер" (також відомий як "Держись, Карлуша!", "Тримайсь, Карлуша!" чи "Карлуша, тримайсь!") був знятий у 1936 році режисерами Олексієм Маслюковим і Мечиславою Маєвською на Одеській кінофабриці "Українфільм". Сценарій написав угорський письменник і теоретик кіно Бела Балаж. Операторами виступили молодий Михайло Козубенко і досвідчений Євгєній Славінскій, який знімав перші фільми Всеукраїнського фотокіноуправління й був одним з операторів авангардистського документального шедевра "Турксиб" 1929 року.
На екрани "Карл Бруннер" вийшов 13 жовтня 1936 року у двох варіантах: для дорослої та дитячої аудиторії. Тогочасна преса описувала його як "антифашистський фільм, що розкаже про пролетарських дітей Берліна". Фільм мав успіх серед глядачів, але отримав доволі критичні відгуки на сторінках російської газети "Кино" і українського журналу "Радянське кіно". Однак критики розходились у тому, що саме не так із фільмом.
Рецензентка (газети "Кино" — прим.) обвинувачує і автора сценарію, і режисерів за те, що у фільмі не знайшла місця і залишилась поза екраном революційна підпільна робота фрау Бруннер, і на екрані показано лише пригоди її сина Карлуші. Ми стверджуємо, що це обвинувачення ґрунтується на тому, що Ванда Росоловська не зрозуміла фільму. Фільм цей, безперечно, має ряд великих недоліків. Авторів його треба добре критикувати, але ж не треба їх збивати з пантелику, — писали у "Радянському кіно".
Далі Мечислава Маєвська та Олексій Маслюков продовжили працювати у дитячому кіно й створили ще кілька фільмів на Київській та Ялтинській кіностудіях.
У "Довженко-Центрі" кажуть, до цього часу єдина відома фільмокопія "Карла Бруннера" зберігалась у російському Госфільмофонді. Віднайдена плівка дозволить ретельніше дослідити та краще зрозуміти українське кіно 1930-х років, зокрема дитячі й пригодницькі фільми того часу — їхні жанрові та пропагандистські складники.
Нагадаємо, раніше "Довженко-Центр" отримав у свою колекцію від Федерального архіву Німеччини дев'ять фільмів, пов'язаних з Україною, найстаріший з яких вийшов у 1919 році. У добірці — три повнометражні та один короткометражний фільм, дві анімаційні та три документальні стрічки.