У Києві оцифрували документацію маєтку Лібермана, який постраждав від російських обстрілів

У столиці завершили оцифрування 390 сторінок архівної документації будинку Національної спілки письменників України на вул. Банковій, 2, який зазнав пошкоджень внаслідок російської атаки дронами 1 січня 2025 року.
Які документи оцифрували
Серед оцифрованих документів — креслення фасаду будівлі, датовані 1898 роком. Вони становлять особливу цінність. Ці матеріали стануть основою для майбутніх проєктів реставрації та допоможуть повернути споруді її історичний вигляд, зберігаючи архітектурну автентичність.
Ми не тільки зберегли, а й оцифрували унікальні документи будівлі Спілки письменників, що дасть можливість швидко і точно її відновити відповідно до первісного вигляду. Київ готовий надати всю наявну технічну документацію для підтримки та організації робіт із реставрації, — сказав директор Департаменту комунальної власності Києва Андрій Гудзь.

Також оцифровано архіви БТІ. Цифрові копії документів захищені від фізичного знищення, що особливо актуально в умовах війни. Цифровізація забезпечує зручність зберігання та доступу до інформації. За словами столичної влади, це сприяє ефективному управлінню міською інфраструктурою в довгостроковій перспективі.
Як постраждав Будинок письменників унаслідок обстрілу
Будівля Національної спілки письменників постраждала під час російської атаки "Шахедами" на урядовий квартал. Атака сталася 1 січня 2025 року. В історичному будинку вибило вікна, частково ушкоджений фасад, а також окремі кабінети всередині приміщення.
Столичний активіст Дмитро Перов зазначив, що пошкоджені пам'ятки архітектури, зокрема особняк Лібермана, потребують невідкладних консерваційних робіт, аби унеможливити подальше руйнування об'єктів культурної спадщини. Він опублікував петицію з таким закликом до київської влади.
Тоді ж заступниця голови КМДА Ганна Старостенко розповіла, що київська адміністрація напрацьовує пропозиції, щоб включити пошкоджені пам'ятки архітектури до програми "єВідновлення".
Міністерство культури зі свого боку звернулось до ЮНЕСКО з проханням створити механізм збереження і захисту архітектурної цілісності вулиць історичного центру столиці, незалежно від статусу будівель або форми їх власності.

Маєток Лібермана — пам'ятка історії, мистецтва й архітектури місцевого значення. Він розташований на вулиці Банковій, 2.
Особняк збудував у 1879 році архітектор Володимир Ніколаєв, що в 1896 році перебудував його на замовлення київського купця й цукрозаводчика Симхи Лібермана в стилі неоренесансу.
Сьогодні цей будинок більш відомий як осідок Спілки письменників України. У 1989 році в ньому засновано Народний рух України за перебудову.