KOLABA: "Ми створюємо музичний міст між поколіннями"
Музичний проєкт KOLABA, який створили львів'янин Андрій Павлеса та полтавець Владислав Крипак, — нове ім'я в шоубізнесі. Хлопці дали друге дихання хітам "А липи цвітуть" Іво Бобула, "Горобина ніч" Оксани Білозір і "Хрещатик" Павла Зіброва. Ми поговорили з учасниками гурту про колаборації з легендами, майбутні ремікси й Київ, що надихає.
Андрію, Владиславе, як виникла ідея створювати сучасні версії українських хітів минулих десятиліть? Що вас найбільше надихає у цій роботі?
Поштовхом стала війна, що змусила всіх переосмислити цінність української культури та музичної спадщини. Ми розуміли, що багато пісень минулих десятиліть несуть величезний культурний, емоційний і патріотичний заряд, який може надихати людей і сьогодні. Тому ми прагнемо зберегти їхню актуальність і передати цю силу новому поколінню українців.
Як обираєте композиції, що отримають друге життя в електронному форматі?
Ми звертаємо увагу на пісні, які мають особливе місце в українській музичній історії. Це можуть бути народні хіти, популярні композиції минулих часів. Дивимося на запит й інтерес слухачів, спостерігаємо за тим, які треки часто згадують у коментарях або обговореннях, і враховуємо побажання людей, а на деякі пісні звертаємо увагу через власні спогади чи відчуття.
Ви працювали з Іво Бобулом, Оксаною Білозір, Павлом Зібровим, а ще створили нову версію пісні Алли Кудлай. Як домовляєтеся про співпрацю з легендами нашої естради?
Популяризація української музики та культури — головний аргумент, що об'єднує нас у цій справі. Ми показуємо, як сучасний формат може вдихнути нове життя в улюблені пісні, привертаючи увагу молоді та розширюючи аудиторію, що часто знаходить підтримку та натхнення у самих артистів. З часом завдяки успішним проєктам наше ім'я та попередні роботи почали говорити самі за себе, тож домовлятися про нові співпраці стало значно легше.
Який момент під час роботи з артистами запам'ятався вам найбільше?
Це було під час знімань кліпу з Павлом Зібровим на пісню "Хрещатик". Просто під час фільмування до нас під'їхав Олександр Усик і запропонував знятися в кліпі. На жаль, ми не встигли зафіксувати цей момент, адже все відбувалося швидко, але були дуже раді його бачити.
Ви поєднуєте елементи електронної музики з традиційними хітами. Як знаходите баланс між сучасним звучанням і збереженням автентичності композицій?
Нам хочеться додати сучасного звучання, не втрачаючи автентичності, яка зробила пісню улюбленою для багатьох поколінь. Тому важливо, щоб новий саунд доповнював пісню без втрати оригінального задуму.
Які нові технічні чи творчі прийоми використовуєте у своїх проєктах?
Ми змішуємо елементи різних стилів, наприклад, хаус з етнікою, або Lo-Fi електроніку з класичними мотивами. Це дозволяє зробити звучання унікальним і водночас знайомим. Також створюємо виняткові звуки, використовуючи синтезатори, семпли традиційних українських інструментів (бандури, сопілки), й обробляємо їх сучасними плагінами.
Які відгуки отримуєте від молоді на свої пісні? Хто приходить на ваші концерти?
Багато хто каже, що через наші проєкти відкрили для себе українську музику 1980-90-х років по-новому. Люди, які раніше не чули оригіналів, завдяки нашим оновленим версіям пісень починають цікавитися класикою української сцени. Ми бачимо на наших виступах різну аудиторію: це і молодь, і люди старшого віку, які пам'ятають оригінальні композиції. Це особливо помітно на благодійних концертах, коли різні покоління разом танцюють під одну музику. Для нас це справжній успіх, адже можна сказати, що ми створюємо музичний міст між поколіннями.
Також у вас є багато реміксів і на нові пісні, наприклад, Альони Омаргалієвої, Cheev, Максима Бородіна. Вони особисто звертаються до вас, щоб ви створили ремікс?
Буває по-різному: інколи ми виступаємо ініціаторами роботи, але часто артисти або їхні менеджери самі звертаються до нас, оскільки знають, що ми можемо додати нового звучання їхнім трекам, зробити їх актуальними для іншої аудиторії.
Ваші кліпи, наприклад, з кабріолетом на Хрещатику на однойменну пісню Павла Зіброва, мають дуже яскравий і стильний вигляд. Як народжуються ідеї для таких відео?
Ми вирішили зберегти оригінальну концепцію кліпу 30-річної давнини на цю легендарну пісню, в якому Павло Зібров на кабріолеті їде Хрещатиком дев'яностих. Це частина історії пісні та міста. Ми адаптували ідею до сучасного контексту, щоб передати актуальний дух Києва. Це одна з найкращих музичних присвят столиці, й ми раді дати цьому легендарному хіту нове життя.
Які місця у Києві надихають вас? Де любите гуляти у столиці?
Хрещатик та Майдан Незалежності — це серце міста, де відчувається енергія та атмосфера столиці. Також любимо гуляти по Андріївському узвозу, що зберігає особливий шарм старого Києва з його вуличними художниками, галереями та кафешками. Київ має безліч цікавих куточків, які надихають не лише на творчість, а й на роздуми про історію та майбутнє.
У коментарях часто хвалять ваші переспіви, але є й запити на нові хіти. Чи плануєте, крім реміксів і каверів, створювати авторські пісні?
Так, звісно, ми розуміємо, що важливо розвиватися і створювати щось нове. В наших планах є авторські пісні. Нові версії хітів — це частина нашої творчості, але створення власних треків дасть нам можливість виразити себе ще яскравіше. Ми вже працюємо над дечим, незабаром зможемо поділитися нашою новою музикою.
Які українські ретро-пісні ви вважаєте несправедливо забутими й хотіли б подарувати їм нове життя?
Легендарна пісня Володимира Івасюка "Червона рута" й досі популярна. На нашу думку, її можна було б представити в сучасному звучанні, щоб охопити нові покоління слухачів. А також "Гуцулка Ксеня", "Ніч яка місячна". Ці пісні — частина культурної спадщини України, тому варто подарувати їм друге життя.
Читай також: "Любов — це рушійна сила", — Нікіта Кісельов і SKYLERR відкривають секрети творчості та стосунків